Ce sanse am?

Ce sanse am?

Mesajde oanacu » 28 Feb 2007, 20:55

Buna seara!

Am o mare nelamurire, poate primesc un raspuns din partea dumneavoastra, am sa incerc sa fiu suficient de explicita in prezentarea situatiei mele:
In anul 2003 am absolvit Colegiul de Institutori - limba engleza; am predat ca suplinitoare limba engleza doar un semestru, dandu-mi demisia in decembrie 2003. De atunci pana in prezent am lucrat in cu totul alt domeniu.
Intrebarea mea este: am dreptul de a ma reintoarce in invatamant ca educatoare?
1. ANul 2007-2008 - este al 5-lea an in care ma incadrez sa imi dau definitivatul
2. NU am lucrat in invatamant pana acum decat un semestru; este cerinta obligatorie sa lucrezi musai 2 ani ca sa ai dreptul sa iti dai definitivatul?

Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine!

Maine dau o fuga si la inspectorat sa vad si parerea dansilor! dar as aprecia mult si parerea dumneavostra!!!!
oanacu
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2007, 20:51

Mesajde melni » 28 Feb 2007, 21:10

Din cate stiu eu trebuie sa lucrezi 2 ani consecutiv sa te poti inscrie pentru def., dar nu strica sa ceri si alte pareri!
melni
 
Mesaje: 13
Membru din: 27 Ian 2007, 17:49

Mesajde oanacu » 28 Feb 2007, 21:34

MELNI multumesc de raspuns!!!! maine ma duc la inspectorat sa aflu sigur ce si cum....am sa dau si un raspuns pe aici, in caz ca cineva mai e in situatia mea!

Pupici.
oanacu
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2007, 20:51

Mesajde oanacu » 01 Mar 2007, 17:53

Am dat telefon la Inspectorat, dar m-am si documentat: ma pot intoarce in invatamant , imi pot da definitivatul dar nu inainte de a acumula 2 ani de experienta ca educatoare (Melni ai avut dreptate). Ce stie lumea de 5 ani, s-a interpretat gresit, adica aceasta perioada se refera la definititvat ca nu trebuie sa treaca 5 ani de zile dupa experienta celor 2 ani (cand oricand poti incepe demersurile in a-ti da definitivatul) si sa nu ai definitivatul dat.
Sper ca sunteti lamuriti...cine nu e, sa intrebe.

Oana
oanacu
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2007, 20:51


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori