Ce pĂŁrere aveţi despre introducerea opticii în clasa a IX-a?

Ce pĂŁrere aveĂži despre introducerea opticii în clasa a IX-a?

Mesajde iace » 01 Oct 2004, 15:36

ÂŞi despre manualele aferente?

Mie personal mi se pĂŁrea mult mai logic a se începe cu mecanica Âşi a se termina cu optica... Îi vĂŁd deja pe elevi destul de speriaĂži de problemele de opticĂŁ, au probleme cu trigonometria, geometria, etc...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marinela » 11 Oct 2004, 22:30

Adevarat! Dar nici la sfarsitul anului nu este o solutie. Elevii nu stiu trigonometrie. De asemenea nu se fac oglinzile sferice. De ce s-a separat optica geometrica de restul capitolelor. Nu se poate face nici o demonstratie. E dificil, dar asta e. Ce vom face in clasa a 11-a cand vom preda teoria haosului? Sau in clasa a 9-a fara miscari?
Marinela
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde iace » 12 Oct 2004, 17:55

Salut, Marinela!
MĂŁ bucur cĂŁ am mai gĂŁsit o prof. (pe lângĂŁ colege) cu care sĂŁ discut despre aceastĂŁ problemĂŁ. Elevii mei de a noua au foarte mari lipsuri la geometria pe care ar fi trebuit sĂŁ o Âştie din gimnaziu, am pierdut timp cu ei pentru a-Âşi reaminti despre funcĂžiile trigonometrice, etc... Eu propuneam sfârÂşitul clasei a IX-a pentru cĂŁ am impresia cĂŁ la mate cam atunci fac puĂžinĂŁ geometrie Âşi m-ar fi scutit pe mine de actualizarea unor cunoÂştinĂže fĂŁrĂŁ de care nu poĂži face nimic la optica geometricĂŁ. Plus cĂŁ nu am decât douĂŁ ore/sĂŁpt., spre deosebire de anul trecut când erau trei la acelaÂşi profil! Mi se pare cĂŁ e aceeaÂşi cantitate de informaĂžie pe care trebuie sĂŁ le-o predai într-un interval de timp mult mai mic...
Eu cred cĂŁ au fost alte interese la mijloc aici, la modificarea materiei de a IX-a... De exemplu, Âştiind cĂŁ manualele vor fi achiziĂžionate de la edituri în numĂŁr f. mare, pentru a fi date gratuit elevilor, Âşi pentru cĂŁ deja existau manuale foarte bune pe vechea programĂŁ, pac! schimbĂŁm materia, scoatem manualul nostru rapid Âşi facem un ban cinstit... Poate e o teorie care are un sâmbure de adevĂŁr... sau nu...
Oricum nu vĂŁd logica introducerii opticii geometrice în clasa a IX-a. DacĂŁ cineva o vede, sĂŁ mĂŁ lamureascĂŁ Âşi pe mine. Eu am învĂŁĂžat pe vremea "odiosului" (când, vezi Doamne, materia era supraîncĂŁrcatĂŁ) exact aceastĂŁ materie în clasa a XI-a... ÂŞi acum au bĂŁgat-o într-a noua. "FelicitĂŁri" celor care se ocupĂŁ de programe!
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marinela » 12 Oct 2004, 22:58

Buna,
Ai dreptate cred, in ceea ce priveste interesele obscure. Eu predau la clasa de mate-info si am trei ore pe saptamana. Povestesc fara nici o demonstratie si dau niste "formule" ca sa rezolvam niste "probleme". Eu am predat pe vremea lui Ceausescu si stiu cum se facea carte atunci. Era un pic exagerata importanta fizicii si impunerea ei tuturor, dar nici acum cand "bajbaim" si ne cautam locul. Pacat, pentru tare frumoasa si importanta este fizica. Pe curand! Astept sa-mi spui unde esti cu materia si eventual sa discutam si despre alti ani de studiu.
Numai bine, Marinela
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Lectii

Mesajde emil » 12 Oct 2004, 23:34

marinela scrie:Buna,
Ai dreptate cred, in ceea ce priveste interesele obscure. Eu predau la clasa de mate-info si am trei ore pe saptamana. Povestesc fara nici o demonstratie si dau niste "formule" ca sa rezolvam niste "probleme". Eu am predat pe vremea lui Ceausescu si stiu cum se facea carte atunci. Era un pic exagerata importanta fizicii si impunerea ei tuturor, dar nici acum cand "bajbaim" si ne cautam locul. Pacat, pentru tare frumoasa si importanta este fizica. Pe curand! Astept sa-mi spui unde esti cu materia si eventual sa discutam si despre alti ani de studiu.
Numai bine, Marinela

Eu nu ma pricep la Fizica, dar va recomand lectiile intuitext de optica, deoarece mi-au placut!
Dumneavoastra puteti sa le criticati!
Aveti link pe prima pagina!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde iace » 14 Oct 2004, 12:27

pentru marinela:
Eu abia am reuÂşit sĂŁ ajung la oglinzile sferice... Asta pentru cĂŁ am stat foarte mult la reflexie Âşi refracĂžie Âşi tot degeaba... le-am dat testul pe care l-am Âşi pus la materiale (deÂşi nu e de mare laudĂŁ, dar este nevoie de materiale cĂŁ suntem prea puĂžin reprezentaĂži noi cu fizica pe acolo), iar rezultatele au fost foarte slabe (3 note de 7 din 75 elevi, restul descrescĂŁtor pânĂŁ la nota 2)... Clasele pe care le am nu sunt de mate-info, nici nu existĂŁ profilul ĂŁsta la liceul nostru, sunt clase de filierĂŁ tehnologicĂŁ, elevi de nivel mediu... Dar, cu ei trebuie sĂŁ fac programa, care e aceeaÂşi pentru toĂži. Ce manual aveĂži voi? Al nostru e Armand Popescu et.comp...Nu prea sunt mulĂžumitĂŁ de el, pare un manual fĂŁcut în mare grabĂŁ...
pentru emil:
LecĂžiile Intuitext le Âştiu de mai bine de jumĂŁtate de an, pentru cĂŁ le-am primit de la cineva (poveste lungĂŁ, nu sunt copii, sunt originalele)... Am scris Âşi un comentariu la adresa lor, atunci când le-am vĂŁzut recomandarea pe prima paginĂŁ aici... Le-am Âşi folosit anul trecut la o orĂŁ de la clasa a XI-a, reflexia Âşi refracĂžia undelor (elevilor le-a plĂŁcut mult). Chiar aÂş vrea sĂŁ iau legĂŁtura cu Adrian ColomiĂžchi care mi-a fost coleg de facultate Âşi am vĂŁzut cĂŁ este unul dintre realizatorii CD-ului. Cât despre folosirea lui la clasa a IX-a, dacĂŁ CD-ul este acelaÂşi cu cel pe care îl am eu, optica de aici se adreseazĂŁ clasei a XII-a, fiind opticĂŁ ondulatorie Âşi nu geometricĂŁ. Oricum e un lucru foarte bun cĂŁ existĂŁ, încĂŁ nu l-am studiat Âşi folosit suficient ca sĂŁ pot sĂŁ îi aduc critici, dar dacĂŁ o sĂŁ am o sĂŁ spun. Tot Intuitext sunt autorii Âşi la lecĂžiile AEL, nu?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marinela » 14 Oct 2004, 23:28

Buna !
Si eu am lectiile Intuitext si imi plac foarte mult. Eu am facut si lectii AEL. Totusi anul trecut lectiile AEL erau mult mai dificil de folosit decat varianta de anul acesta. Predarea dupa aceste lectii este un pic dificil. Eu consider ca folosirea lor pentru o suplimentare si accentuare a fenomenelor mi se pare mai utila. Pana cand elevul nu srie si nu deseneaza cu mana lui, nu intelege. Comunicarea de la om la om este foarte importanta. Nu trebuie sa exageram. Din pacate in scoala avem acces destul de greu la calculatoare, acestea fiind folosite de catedra de informatica. Eu posed un set de lectii de optica din toate capitolele facute de un grup de cerecetatori de la Institutul de Fizica de la Magurele, dar n-am voie sa-l raspandesc. Este foarte bun si contine si teste.
Pe curand, Marinela
P.S. Sieu sunt tot la oglinzile sferice, iar la test notele sunt mici. Elevii nu sunt , cel putin deocamdata, extraordinari.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde iace » 15 Oct 2004, 10:12

Eu sunt un e-learning fan, dar spre ruÂşinea mea nu am Ăžinut nici o lecĂžie AEL, pentru cĂŁ cele de anul trecut nu se prea potriveau la clasele pe care le-am avut.
Fizica e una din materiile care nu are decât de câÂştigat de de urma utilizĂŁrii softurilor educaĂžionale, dar bineînĂželes cu mĂŁsurĂŁ... experimentul fĂŁcut de elev cu mânuĂža lui e sfânt...
Acum în noiembrie voi susĂžine o lecĂžie demonstrativĂŁ AEL pentru colegele din catedrĂŁ, pe care trebuie sĂŁ le instruiesc în utilizarea acestui program (o treabĂŁ foarte grea, Ăžînând cont cĂŁ ele sunt începĂŁtoare în ale calculatoarelor)... Am vĂŁzut pe CD3-profesor niÂşte lecĂžii interesante, o sĂŁ mĂŁ gândesc ce se poate face, nu m-am hotĂŁrât încĂŁ... poate OCHIUL de la a XII-a, care ar merge la a IX-a...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde mariapopa » 19 Oct 2004, 22:47

Salut,
Ma bag si eu in discutie? cu voia dvs. incerc sa spun si eu ceva.
Colegii mei de fizica au aceeasi problema (o lectie demonstrativa -obligatoriu pe calculator).S-au gandit la aceeasi tema-Ochiul (acelasi material+un CD biologie).
Bun, pana aici toate bune.
Eu, predand biologie le-am explicat ca s-ar putea sa nu mearga pt. ca in cls.a IX-a nu invata anatomie si nici fiziologie; in programa veche in cls.a XI-a noi faceam intai ochiul (anatomie, formarea imaginilor, codificare etc) dupa care venea fizica si lamurea si mai bine problema.
Am convenit sa incerc la o clasa (alta decat cea la care se va tine lectia demonstrativa) sa vad cat din clasa a VII-a isi mai amintesc despre ochi.
In speranta ca v-am dat o sugestie va spun la revedere.
Maria
mariapopa
 
Mesaje: 140
Membru din: 17 Oct 2004, 14:26

Mesajde emil » 19 Oct 2004, 23:45

mariapopa scrie:Salut,
Ma bag si eu in discutie? cu voia dvs. incerc sa spun si eu ceva.
Colegii mei de fizica au aceeasi problema (o lectie demonstrativa -obligatoriu pe calculator).S-au gandit la aceeasi tema-Ochiul (acelasi material+un CD biologie).
Maria


Nu sunteti obligati sa tineti lectii...ael! Este o masura abuziva !
Vi se recomanda, dar nu se impune.
Eu as insista pe ideea utilizarii calculatorului la clasa, ca si instrument de modelare, simulare, demonstratie. Pentru aceasta nu va trebuie neaparat ael, care va poate genera mari necazuri tehnice.
Ceea ce nu stiti, este ca in laboratorul de fizica, un calculator si un card de achizitie date v-ar rezolva in mare masura problema unor instrumente de laborator, interfatate cu mediul exterior. Solicitati asa ceva si nu veti regreta!
In concluzie, cred ca un calculator in laborator/clasa, aflat tot timpul la dispozitia elevilor si profesorului, ar fi extrem de util. N-ar strica si un videoproiector...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde marinela » 20 Oct 2004, 21:12

Buna!
Asa, e adevarat, un calculator si un videoproiector ar fi bun! Dar in scoala noastra unde in fiecare clasa ar trebui sa fie un calculator si un videoproiector nu este nimic. Anul trecut s-au furat doua vifdeoproiectoare in week-and si de atunci stau inchise si calculatoarele si videoproiectoarele.In laboratorul de AEL se fac ore de informatica. Ce sa faci? Eu am dat CD-ul elevilor sa-l studieze acasa. Am facut rau?
Scoala mea este considerata cea mai moderna din tara. A costat doua milioane de dolari. Nu exista dotare in laboratoare, iar in rest v-am spus. Sunt trista.
Pe curand, Marinela
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Clasa moderna

Mesajde emil » 21 Oct 2004, 00:19

Eu asa vad o clasa moderna, sau un laborator modern:
-Calculator, 1-3
-Card de achizitie/interfata pentru instrumente de laborator
-Acces Internet
-Videoproiector
-Acces la un server cu resurse/lectii, achizitionate dupa solicitarile colectivelor de catedra, asa cum se achizitioneaza carti/manuale
In plus, intr-o scoala mare, ar trebui sa existe un cabinet metodic cu o dotare asemanatoare, la dispozitia profesorilor.
Biblioteca scolii ar trebui sa aiba si ea calculatoare si acces Interent, bineinteles, o colectie (legala!) de lectii/resurse multimedia.
Laboratoarele de care amintiti sunt necesare si ele, dar nu cu structura actuala si nici cu destinatia atat de inchisa!
Totul este realizabil, nu este o utopie. Important este sa se inteleaga bine, sa se treaca peste interese meschine si sa existe o politica nationala si locala, bine sustinuta financiar
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde marikaj » 21 Oct 2004, 09:27

Am citit mesajele din acest topic si m-am gandit in momentul cand am citit despre"teoria haosului" ca este ceva reprezentativ pentru fizica studiata si la generala :roll: .
Exista probleme la clasa a VII-a care se rezolva folosind teorema fundamentala a asemanarii/teorema lui Thales, si teorema lui Pitagora, cu mult inainte de a le studia la geometrie. Atunci profesorul de fizica le spune elevilor, asta e teorema, aplica la problema si se rezolva frumos, dar copilul nu stie sa aplice la o problema asemanatoare (doar daca invata formule pe de rost, fara sa retina continutul matematic). Si vin eu, profesor de matematica, dupa trei luni si demonstram in clasa. Iar un copil bun isi pune intrebarea de ce nu facem la fizica dupa ce am invatat la matematica, astfel vedem si noi aplicabilitatea!? (am citat de la un elev de clasa a VII-a).
Unde este atunci interdisciplinaritatea si transdisciplinaritatea daca nu exista coordonare intre continuturi. Si raman elevii cu impresia ca fizica este un "balaur" cu sapte capete, ca e ceva ce se intelege foarte greu.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde iace » 21 Oct 2004, 13:44

Într-adevĂŁr, îmi aduc Âşi eu aminte cĂŁ am fĂŁcut cu elevii teorema lui Pitagora la fizicĂŁ, înainte de a o face ei la matematicĂŁ.
nu exista coordonare intre continuturi.

Da, este o problemĂŁ care mie mi se pare foarte gravĂŁ. De ce nu se poate face în aÂşa fel încât sĂŁ fie o legĂŁturĂŁ coerentĂŁ între programele de matematicĂŁ, fizicĂŁ, chimie, biologie... Oare pentru cĂŁ cei care se ocupĂŁ de programe sunt prea puĂžin interesaĂži?! :(
Eu asa vad o clasa moderna, sau un laborator modern:
-Calculator, 1-3
-Card de achizitie/interfata pentru instrumente de laborator
-Acces Internet
-Videoproiector
-Acces la un server cu resurse/lectii, achizitionate dupa solicitarile colectivelor de catedra, asa cum se achizitioneaza carti/manuale

Excelent! Oare când se va întâmpla sĂŁ lucrez Âşi eu într-un astfel de laborator? ÂŞi vreau sĂŁ Âştiu ce înseamnĂŁ card de achiziĂžie, este pentru prima oarĂŁ când aud de aÂşa ceva!
Anul trecut s-au furat doua videoproiectoare in week-and si de atunci stau inchise si calculatoarele si videoproiectoarele

Chiar dacĂŁ v-aĂži fript o datĂŁ, totuÂşi nu ar trebui sĂŁ suflaĂži Âşi în iaurt... Eu mi-aÂş solicita videoproiectorul pentru laboratorul de fizicĂŁ... Cu videoproiector Âşi calculator cu acces la Internet poĂži face o treabĂŁ super. Te invidiez pentru condiĂžiile pe care le aveĂži, veĂži primi 6 stele! :mrgreen: La noi în liceu nu existĂŁ nici un videoproiector Âşi nici nu avem speranĂže ca în viitorul apropiat mĂŁcar sĂŁ achiziĂžionĂŁm unul...
S-au gandit la aceeasi tema-Ochiul

Eu m-am rĂŁzgândit deja... LecĂžia asta e totuÂşi pentru elevi mai mari, se vede... MĂŁ voi orienta spre altceva. TotuÂşi am înĂželes de pe discuĂžiile de pe forum.edu.ro cĂŁ acest CD 3 Profesor nu are lecĂžiile în formatul AEL, urmeazĂŁ sĂŁ fie transmise pe CD 3 materiale educaĂžionale în Âşcoli în cca 3 sĂŁptĂŁmâni.
Am scris destul, ajunge. MĂŁ bucurĂŁ mult cĂŁ putem sta de vorbĂŁ. ÂŞi, Marinela, nu fi tristĂŁ! :D Mâine va fi mai rĂŁu!
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Cardul de achizitie

Mesajde emil » 21 Oct 2004, 17:12

1. Un laborator de fizica dotat cum am spus eu, nu e greu de realizat!!!
Trebuie bunavointa si bani. O scoala mare poate sa duca o astfel de politica, dupa parerea mea.
Am uitat sa va zic ca tare ar fi bun, macar un calculator in cancelarie, cu toate facilitatile posibile: acces internet, acces retea locala, acces la resurse(lectii) cumparate la solicitarea catedrelor, nu impuse de cineva!
2.Cardul de achizitie, este un dispozitiv ce se adauga calculatorului si permite transfer de date cu un alt dispozitiv exterior: un termometru, un osciloscop, un voltmetru...etc Costul unui astfel de dispozitiv este intre 60-300 USD. Puteti sa faceti o cautare cu google ca sa va informati "aquisition card", sau "card de achizitie"
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la Fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori