Ce facem sa ne aparam?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Ce facem sa ne aparam?

Mesajde ramonarusu » 27 Mar 2008, 20:33

Ce este de facut pentru a ne apara de impertinenta in crestere a elevilor nostri? Cat mai putem tolera sa fim batjocoriti sau chiar batuti? Nu se poate face nimic pentru a ne apara demnitatea de cadru didactic, atat de injosita in ultima vreme?
ramonarusu
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mar 2008, 20:20

Re: Ce facem sa ne aparam?

Mesajde emil » 27 Mar 2008, 21:14

ramonarusu scrie:Ce este de facut pentru a ne apara de impertinenta in crestere a elevilor nostri? Cat mai putem tolera sa fim batjocoriti sau chiar batuti? Nu se poate face nimic pentru a ne apara demnitatea de cadru didactic, atat de injosita in ultima vreme?


Buna intrebare! Cred ca ar trebui sa dezvoltam mai mult subiectul!
Vom gasi ceva ca sa angajam mai multa lume in aceasta discutie.

multumim de sugestie,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Ce facem sa ne aparam?

Mesajde adimatu » 27 Mar 2008, 22:57

Poate ca ati gasit un subiect foarte fierbinte care va declansa reactii bune.
Cred ca o prima masura pe care trebuie de urgenta sa o luam este aceea de a ne schimba atitudinea fata de parintii elevilor si chiar fata de elevi.
Ne comportam cu umilinta. Asteptam mila si intelegerea tuturor si cand nu suntem intelesi reactionam cu destul de multa violenta.
O colega mi-a povestit o intamplare de la o sedinta cu parintii la o clasa de liceu. Diriginta se plangea furioasa parintilor ca are in clasa numai copii handicapati si bolnavi mintal. Se intreba de ce parintii n-au observat acest fapt pana atunci.
Cum mai poti aparea in fata parintilor si a elevilor cand toata lumea intelege ca ai o mare problema?
In cancelarii se vorbeste despre elevi si despre parintii lor. In mijloacele de transport in comun dascalii discuta despre cat de mici ne sunt salariile si sunt barfiti directori, inspectori si colegi.
Cred ca atata timp cat nu ne respectam noi intre noi, nu ne va respecta nimeni si nu ne ramane decat sa ne plangem.
La teze si examene ne furam singuri caciula numai de dragul de a obtine false rezultate bune. Cum sa ma mai asculte elevul pe care l-am invatat eu sa minta?
Profesorii de asa-zise specialitati "importante" privesc de sus la cei care au tot atata scoala. dar au o specialitate considerata de epoca "lipsita de importanta". Nici unul nu recunoaste importanta muncii celuilalt.
La trecerea de la un nivel la altul al elevilor ne permitem sa criticam in fata copiilor si a parintilor munca pe care a depus-o celalalt cadru didactic si sa afirmam ca n-a facut nimic sau totul este gresit.
Demnitate, mandrie profesionala, sacrificiu sunt doar cuvinte gasite in referate prezentate la diferite sesiuni de comunicare. Vorbe goale!
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde picollyy » 28 Mar 2008, 09:52

As da orice sa plec din sistem! Atunci cand muncesti asa cum trebuie si nu esti nici macar incurajat sau sprijinit in ceea ce faci,atunci cand nu poti avea idei, pentru ca numai directorul are voie, atunci cand esti la mana autoritatilor locale( fie vorba intre noi, unii cu scoli profesionale sau nici macar)iti dai seama ca te afli intr-un sistem bolnav.Care este solutia? Sa lupti cu morile de vant??
picollyy
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Sep 2007, 21:36


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori