Ce am invatat de la elevul meu

Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde adinatulbure » 29 Mai 2010, 06:55

Angelo Nastase este elevul meu. Un baietel firav cu gene incredibil de lungi, cu un zambet sugubat, si ochisori jucausi. Timp de 2 ani de cand imi este elev m-a invatat nespus de multe lucruri printre care, cel mai de pret, a fost acela de a zambi chiar si atunci cand simti ca lumea ta intreaga s-a prabusit in jurul tau. Am invatat de la el ca inocenta, sufletul curat, cinstea si credinta pot schimba lumea din jur pot transforma totul intr-o clipa. Nu am stiut ce se intampla cu el, credeam ca este un copil cu o familie normala, un copil talentat, dar ce copil nu este talentat la un liceu de arte? Nu am stiut ca parintii lui au numai sase clase, ca traiesc intr-o chirie pe care nu si-o pot permite, ca nu gasesc ceva mai ieftin pentru ca au trei copii si pentru ca sunt romi, ca lucreazza cu ziua si ca se intretin muncind cate 12 ore pe zi la negru pe cativa banuti numai pentru a-si tine copilul la scoala de muzica, ca el studiaza fara sa manance. Am invatat de la un bot de om cu ochii mari si cu zambet sugubat ca viata e frumoasa cand parintii indiferent cat de saraci iti sunt alaturi si te iubesc si intre ei e pace si armonie, am invatat ca orice e posibil in lumea minunata a muzicii. Am invatat ca viata e frumoasa, ca poti canta chiar si atunci cand esti imposibil de trist si cand inima iti este insuportabil de impovarata de problemele vietii. Am invatat de la el doar privindu-l. Seninatatea si voiosia sa, curatenia, seriozitatea, harnicia, cinstea si mai ales muzicalitatea toate stranse intr-un singur bot de huma cu ochii mari si gene incredibil de lungi mi-au pansat inima si m-au traversat prin aceasta perioada confuza. Si iata-ma acum, in momentul in care trebuie sa ii intorc gestul, sa il invat si eu pe el ceva - ce inseamna puterea solidaritatii. I-am promis ca voi strange pentru el 1000 de voturi pentru ca am 1000 de prieteni in toata tara care ar putea il voteze daca le povestesc despre el
Va invit sa il votati in campania derulata de Gandul, Romania are o sansa aici : Voteaza-l pe Angelo
sa il ascultati pe http://www.violonist.wordpress.com
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde carmencreanga » 29 Mai 2010, 12:13

Bravo!!!!!!!!
I-am acordat si votul meu!!!!!!!!
Chiar merita! :D
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde rodicamoga2008 » 29 Mai 2010, 23:35

Am votat si eu cu mare drag.Mult succes!
rodicamoga2008
 
Mesaje: 42
Membru din: 29 Oct 2008, 22:44

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde vera2008 » 30 Mai 2010, 08:46

Am citit articolul din ziar si am ramas profund impresionata.Am votat si eu.Cu ajutorul lui Dumnezeu si al nostru,sper ca visele lui Angelo sa se implineasca.
vera2008
 
Mesaje: 750
Membru din: 03 Ian 2008, 22:55

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde happiness » 30 Mai 2010, 11:02

Am votat si eu.Nu doar de dragul copilului-pentru ca toti copiii merita o sansa,ci si de dragul Adinei,un invatator pe care l-am descoperit intamplator,cautand ceva pentrui clasa I in anul in care fetita mea urma sa intre in scoala primara.Am fost fermecata de felul in care povestea despre orele ei,despre elevii ei.Mi se pare incredibil ca inca mai exista asemenea oameni,desi conditiile de trai in invatamant sunt asa cum le stim cu totii.Ceea ce dovedeste incao data ca nu banii fac un invatator/profesor bun.E ceva mai mult de atat,ceva ce tine de constiinta,talent,har,daruire...
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde valimatiuta » 30 Mai 2010, 22:13

Multumim dascalului adinatulbure pentru povestea prezentata!
Votam cu drag si gand bun!

Se poate repeta votul? Daca da, la ce interval?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde carmencreanga » 30 Mai 2010, 22:18

Eu nu am reusit decat o singura data sa votez... :(
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde ana_raluca » 31 Mai 2010, 16:47

Am trimis si parintilor elevilor mei sa voteze. Cu totii am invatat din asta.

www.galaction1b094b13.piczo.com
ana_raluca
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Mar 2006, 18:11

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde gica_ionescu » 31 Mai 2010, 18:34

Sunt sigura ca ai mai mult de 1000 de prieteni!

Daca ne intrebam de ce au dascalii spiritul tanar, iata ca Adina ne-a dat raspunsul...

Succes, Angelo si Adina!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde kata » 31 Mai 2010, 19:03

Felicitari ,doamna Adina si Angelo!Am votat cu toata dragostea .SUCCES !
kata
 
Mesaje: 65
Membru din: 08 Feb 2007, 13:14

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde valimatiuta » 31 Mai 2010, 19:20

Cred ca merge votul o data pe zi. Eu am votat si azi, doar o data mi-l ia.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde carmencreanga » 31 Mai 2010, 20:39

Da o singura data pe zi.... multumesc ptr pont d-na Vali!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde monicafichios » 31 Mai 2010, 22:01

Bravo pentru acest invatator cu suflet mare! Bravo ziarului care promoveaza asemenea copii! BRAVO COPILULUI SI PARINTILOR LUI! Iata ca mai sunt oameni pe acest pamant care mai au suflet! Ma inclin!
monicafichios
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Mai 2008, 15:14

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde adinatulbure » 01 Iun 2010, 17:46

Va multumesc, va multumesc ! Nici nu stiti cat ma bucur si cat de mult s-a bucurat Angelo azi cand i-am dat vestea ca a strans asa de multe voturi. Ma bucur mult si ca blogul clasei noastre a fost citit . Intentionam sa continui povestea si anul acesta la fel de amanuntit insa a inceput si baiatul meu cel mare clasa I ... asadar am fost si eu anul acesta mamica de scolarel - bobocel :). Voi continua insa la anul tin neaparat sa "dovedesc" cam ce munca de bijutier facem noi invatatorii pana ii ducem in clasa IV pe elevii nostri. ( vorbesc de blogul http://www.scolarei.blogspot.com )

Se poate vota in fiecare zi o singura data de la un calculator.
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Re: Ce am invatat de la elevul meu

Mesajde carmencreanga » 01 Iun 2010, 19:13

adinatulbure scrie:Va multumesc, va multumesc !

Se poate vota in fiecare zi o singura data de la un calculator.

Sigur vom mai vota!
Felicitari ptr daruire!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori