Caut partener pentru un proiect interjudetean

Caut partener pentru un proiect interjudetean

Mesajde lumina » 22 Iul 2009, 19:16

Caut un partener - invatatoare- pentru un proiect interjudetean. Partener dintr-un alt judet in afara de Buzau. Multumesc si astept!
lumina
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Noi 2007, 21:58

Mesajde blagavioleta2008 » 22 Iul 2009, 21:48

buna! Mă încântă invitaţia...deja sunt parteneră cu trei şcoli din România şi-mi doream o "extindere" deoarece voiam să leg parteneriat cu şcoli din toate regiunile ţării. Am prieteni, parteneri moldoveni, ardeleni, olteni...îmi face mare plăcere să corespondez cu aceştia, învăţăm multe, pregătim activităţi frumoase ( prin poştă şi net), chiar ne-am întâlnit cu unii şi excursiile au fost foarte frumoase, s-au legat prietenii şi se ţine legătura...
Proiectele sunt în derulare, pe temă interculturală. Nu ştiu cum aş putea lua legătura pentru că nu se admit numere de telefon sau adrese e-mail...
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Mesajde danaarba » 22 Iul 2009, 22:18

Si eu sunt interesata. Sunt din Maramures si am avut ca parteneri doar o scoala bucuresteana.
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Mesajde blagavioleta2008 » 22 Iul 2009, 22:29

Cred că ar trebui să ne mai aşteptăm parteneri şi apoi să începem un proiect pe o temă stabilită de comun acord, să începem documentaţia...ar fi frumos să fim mai mulţi, şi dacă s-ar putea, din mai multe regiuni ale ţării... De mult "visez" la un schimb de informaţii privind comunitatea în care trăim, fiecare, cu tot ceea ce presupune ea: relief, aşezare, tradiţii, obiceiuri, frumuseţi naturale, activităţi educative ale copiilor...
Eu sunt din Neamţ, aproape de locurile copilăriei lui Creangă. Sunt la confluenţa dintre Ozana şi Moldova, două ape cunoscute în literatură şi istorie. Sau...de ce nu am face un schimb de experienţă doar a cadrelor didactice, un schimb de experienţă ce poate fi privit ca o perfecţionare printr-un proiect educativ ?
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

parteneriat

Mesajde coelera » 23 Iul 2009, 05:18

si eu sunt interesata de ideile voastre, daca va ganditi sa demarati, acceptati pe cineva si din jud. Sibiu.
coelera
 
Mesaje: 40
Membru din: 06 Feb 2006, 12:50

Mesajde 13579 » 23 Iul 2009, 06:21

Si eu sunt interesata de idee.Sunt din Baia Mare.
Astept cu interes sa colaboram.
13579
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Feb 2006, 15:06

parteneriat proiect interjudetean

Mesajde veronicafilip » 23 Iul 2009, 07:33

Sunt interesata si eu de acest parteneriat. Sunt institutor la o scoala in mediul rural din judetul Arad. Astept noi informatii!
veronicafilip
 
Mesaje: 89
Membru din: 18 Iun 2006, 21:42

Mesajde blagavioleta2008 » 23 Iul 2009, 11:27

Mă bucur foarte mult că sunt colegi interesaţi de o astfel de activitate. Avem o ocazie deosebită de a proiecta activităţi educative şi interesante, o motivaţie pentru elevii noştri de a se pregăti şi de a-şi etala "talente", "aptitudini", de a-şi petrece timpul liber util şi practic. Astăzi am fost la şcoală pentru a finaliza nişte lucrări ale cercului de creaţie, pe care urmează a le trimite în Oltenia şi Ardeal, la prietenii noştri de acolo. Aşteptăm cu nerăbdare răspunsul deoarece în el vom găsi, ca de fiecare dată, aprecierile lor, diplome, reviste şi alte mici "suveniruri" făcute de ei. La fel procedăm şi noi: vizualizăm lucrările lor, le analizăm, votăm punctaje, clasificăm apoi le pregătim surprize. Un lucru bine făcut are o finalitate sau o recompensă pe măsură. Pregătim şi o excursie în Ardeal. Partenerii noştri ne-au vizitat în iunie. Au vizitat locuri frumoase şi tot ceea ce s-a putut vizita până la noi. Seara au rămas la noi în sat. Copiii şi părinţi i-au aşteptat cu drag. Ospitalitatea a fost cuvântul cheie. S-au simţit bine şi ne-au cunoscut satul, obiceiurile, ne-au vizitat şcoala, împrejurimile... A doua zi au plecat dar prieteniile dintre copii au rămas, îşi vorbesc la telefon, pe mess iar acum, ei se pregătesc să-şi primească oaspeţii, care vom fi noi. Am intrat în aceste jocuri şi alături de copii mă simt tânără, am forţă şi iniţiativă. Ofer exemplu şi părinţilor care mi se alătură în număr din ce în ce mai mare. Sunt pregătită şi pentru alte parteneriate şi cred că sunt cele mai eficiente perfecţionări: împrumut idei bune de la colegi şi ofer ceea ce mi se pare reuşit şi realizabil. Cu bine !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Caut partener pt un proiect interjudetean

Mesajde eda_vibia » 23 Iul 2009, 13:16

Si eu sunt interesata de un astfel de proiect.Sunt invatatoare la o scoala din jud Giurgiu ,intr-un sat asezat langa com Potlogi ,comuna in care se afla un palat al lui Constantin Brancoveanu si in care s-a nascut Nicolae Grigorescu .
De asemenea, as fi interesata de o colaborare(sau parteneriat) cu o organizatie" Salvati copiii" sau "Ovidiu rom" .....
Scoala la care lucrez este cu 4 clase , avem 60 de copii . Gradinita este in incinta scolii .
eda_vibia
 
Mesaje: 29
Membru din: 08 Mar 2008, 12:43

Mesajde catalisa » 23 Iul 2009, 13:50

Si din Gorj primiti calde salutari si asteptam sa vorbim mai multe pe mp.
catalisa
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Aug 2008, 12:33

Mesajde elenia15 » 23 Iul 2009, 15:48

Dragele mele colege,acceptaţi şi Constanţa în acest proiect interjudeţean? :roll:
elenia15
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Oct 2007, 18:46

Mesajde miha80g » 23 Iul 2009, 17:30

Eu sunt din judetul Hunedoara si sunt de asemenea interesata sa intru in proiect.
miha80g
 
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2008, 16:01

Mesajde blagavioleta2008 » 23 Iul 2009, 17:51

:D
Mă bucură răspunsul afirmativ al colegilor din toată ţara...prima problemă e cu ce tematică "legăm" parteneriatul? Intrăm cu activităţi numai cu copiii, numai pentru cadre didactice ( schimb de experienţă) sau intercalăm aceste activităţi ? Cum luăm legătura că eu nu cunosc modalitatea ? Am înţeles că nu avem voie să ne dăm adresele de mail sau mess... Cine ştie...rog să mă înveţe şi pe mine !
Toate cele bune !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Mesajde paladeagata » 23 Iul 2009, 21:54

primiti si o scoala din judetul Vaslui?
paladeagata
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Ian 2007, 20:15

Mesajde danaarba » 24 Iul 2009, 09:33

Putem tine legatura numai in MP
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori