Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Mesajde FlorinMnk » 08 Oct 2015, 20:03

Buna seara.

Sunt un tanar inscris la "Pedagogia invatamantului primar si prescolar" in Cluj Napoca.
In ultima vreme, tinand cont ca sunt barbat multa lume ma dezamageste si imi spune ca nu are rost sa urmez aceasta specializare intrucat este una doar pentru femei. E drept, si la mine in grupa sunt mai multe fete, suntem doar 2 baieti, insa eu consider ca mi-ar placea sa practic aceasta profesie.

Credeti ca este gresit ca un barbat sa devina invatator? Are un barbat care e invatator succes ca o femeie, se poate intelege bine cu copilasii/ parintii acestora?
Este respectat?

Multumesc!
FlorinMnk
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Feb 2014, 14:42

Re: Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Mesajde sportiv » 08 Oct 2015, 21:56

Da, da, da ,da! :oops: :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Mesajde moniq » 09 Oct 2015, 22:36

E bine, chiar foarte bine! Mult succes! Sa stii ca nu e usor, dar e frumos.
moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Re: Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Mesajde rofi3 » 12 Oct 2015, 11:41

Cel mai important criteriu este sa va placa aceasta meserie. Trebuie sa aveti in primul rand rabdare in activitatea cu cei mici. Cat despre relatia cu parintii cred ca va trebuie diplomatie si intelepciune , iar daca le aveti o sa fie o reusita.Va sfatuiesc sa vorbiti si cu cineva care lucreaza in sistem, care sa va dezvaluie si ce este in spatele cortinei...sau doar sa accesati acest forum .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Mesajde lniko4 » 12 Oct 2015, 20:41

Nu este greșit să alegi meseria de învățător dacă ești bărbat ! Cu siguranță te vei înțelege bine cu copiii, faptul că te-ai gândit la acest lucru denotă o sensibilitate aparte din partea ta .Eu sunt învățătoare de peste 25 ani și te asigur că totul va fi bine pentru că am avut două minunate învățătoare și un
admirabil învățător în cei patru ani de învățământ primar.Secretul este să iubești copiii și atunci tot ce e greu dispare, rămân doar zâmbetele lor nevinovate și munca noastră uriașă pentru a-i transforma în oameni adevărați.Mult succes în cariera nobilă de dascăl !!! :)
lniko4
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Sep 2011, 22:42

Re: Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Mesajde cosminrazvan » 28 Ian 2016, 20:12

Buna seara!
Sunt cadru didactic la o scoala apartinatoare (structura) si doamna director vrea sa ma oblige sa predau la scoala de centru.
Mentionez ca sunt in aceasta scoala din 2009, scoala fiind pana in 2012 scoala cu invatamant special integrat si avand personalitate juridica. In 2012 am fost arondati unei scoli din oras, restructurandu-se totodata reteaua scolara, devenind scoala cu invatamant de masa. Eu functionez din 2012 ca invatatoare, iar pana la restructurarea retelei scolare, am fost profesor psihopedagog. Din toamna anului urmator vrea sa ma duca pe mine la scoala de centru si sa aduca alta colega in locul meu, in ciuda vointei mele.
Va rog sa-mi spuneti, daca este legal si ce ar trebui sa fac?
Multumesc anticipat!
Toate cele bune!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Mesajde sportiv » 28 Ian 2016, 22:20

cosminrazvan scrie:Buna seara!
Sunt cadru didactic la o scoala apartinatoare (structura) si doamna director vrea sa ma oblige sa predau la scoala de centru.
Mentionez ca sunt in aceasta scoala din 2009, scoala fiind pana in 2012 scoala cu invatamant special integrat si avand personalitate juridica. In 2012 am fost arondati unei scoli din oras, restructurandu-se totodata reteaua scolara, devenind scoala cu invatamant de masa. Eu functionez din 2012 ca invatatoare, iar pana la restructurarea retelei scolare, am fost profesor psihopedagog. Din toamna anului urmator vrea sa ma duca pe mine la scoala de centru si sa aduca alta colega in locul meu, in ciuda vointei mele.
Va rog sa-mi spuneti, daca este legal si ce ar trebui sa fac?
Multumesc anticipat!
Toate cele bune!

Asta spune metodologia! :D
Art. 21
(1) La nivelul unităţilor de învăţământ preuniversitar, încadrarea la clase sau grupe de elevi/preşcolari, a personalului didactic titular, se realizează prin decizie a directorului unităţii de învăţământ, în baza documentelor de numire/transfer/repartizare, cu respectarea prevederilor art. 8, art. 9 alin. (1)-(4), alin. (6), alin. (8)-(16), art. 10, art. 12, art. 14-17 şi a principiului privind continuitatea activităţii didactice de predare la aceleaşi clase sau grupe de elevi/preşcolari, după discutarea şi analizarea proiectului de încadrare cu personal didactic în consiliul profesoral al unităţii de învăţământ şi aprobarea acestuia de către consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ.
(2) Repartizarea cadrelor didactice la structurile unităţii de învăţământ cu personalitate juridică se face prin decizie a directorului unităţii de învăţământ, după discutarea şi analizarea proiectului de încadrare cu personal didactic în consiliul profesoral al unităţii de învăţământ, în baza hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Mesajde cosminrazvan » 31 Ian 2016, 19:50

In anul 2012, in urma restructurarii retelei scolare, am avut restragere de activitate toate cadrele titulare din scoala noastra. In vara anului 2012 s-a infiintat un post de invatatoare si eu am fost detasata in interesul invatamantului pe acest post, in anul scolar 2012-2013. In primavara lui 2013 am fost transferata pe acest post in baza art.48 si doamna director mi-a spus ca ma transfer pe un post apartinand structurii, nu scolii de centru, desi era post si in scoala de centru, mi-a scris clar si pe acord si in lista de la inspectorat postul de la scoala X (structura.....). Acum vreau sa fiu lasata in pace sa-mi desfasor activitatea in aceasta scoala, nu obligata sa merg acolo. Pot fi obligata si daca nu merg, care ar fi consecintele?
Va multumesc anticipat!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Cateva intrebari referitoare la profesia de invatator

Mesajde sportiv » 01 Feb 2016, 22:20

Responsabil de încadrarea unității școare este exclusiv directorul (cu avizul CA). Unul dintre principiile ce trebuie respectat este CONTINUITATEA LA CLASĂ! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 3 vizitatori