cat e spaga pentru un post de suplinitor

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

cat e spaga pentru un post de suplinitor

Mesajde amalia_braila » 25 Aug 2008, 20:20

Am si eu o intrebare, pentru colegii cu "experienta" in sistem. Cat e spaga pentru un post de suplinitor? Am dat titularizare...am luat pest 8...si dupa tote etapele...detasari, continuitate si alte detasari...nu a mai ramas NIMIC....sau aproape nimic...cine si-a fact aranjamente, nu se mai deranjeaza sa vina la repartitii, pentru ca posturile "bune" apar dupa 1 septembrie. Ei bine, daca tot apar aceste posturi...de ce nu se organizeaza alte sedinte publice????intrebarea e retorica....pt ca aceste posturi sunt pentru pilosi. Se va termina vreodata cu spaga in Romania? doar la Pastele cailor! Sa inteleg ca daca vreau catedra.....tb sa dau spaga...altfel...ma duc in Insula mica a Brailei...ca doar acolo mai sunt posturi. Daca stau in usa ISJ-ului in fiecare zi....in speranta ca imi vor da si mie un post daca apare ceva??? nu am nicio sansa...pot doar sa imbatranesc la usa lor! Posturile sunt numai pt incapabili care iau 5 la ex sau nici macar atat. RUSINE INSPECTORILOR SPAGARI!!!! care-si fac "plinul" cat stau in ISJ. MINISTERUL doarme? sau fac jumi-juma ? pastrand in functii spagarii???!!!!! Sper sa nu mi se blocheze contul pentru ca am avut indrazneala de a vorbi deschis!Macar aici sa putem vorbi pentru ca pe edu.ro nu te poti inregistra! de ce oare????!!!!
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

cat e spaga pentru un post de suplinitor

Mesajde amalia_braila » 26 Aug 2008, 19:27

Bag de seama nimeni nu are curajul sa recunoasca care e "pretul"...nici macar sub anonimat....tot noi suntem vinovati ca-i invatam la spaga.
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde tliya » 29 Aug 2008, 19:56

Eu am toata increderea ca la noi in judet nu s-au luat posturi cu spaga, ci dupa merit... Asa cum trebuie sa se intample peste tot. In definitiv Inspectoratul Scolar este imaginea dascalului de la catedra si ma bucur sa am in judet inspectori scolari care stiu sa fie in primul rand colegi, care stiu sa asculte, sa sfatuiasca si nu uita de unde au plecat. Insa de aici si pana la a face repartitii pe spaga e cale lunga. Cine si-ar risca postul, onoarea si imaginea publica pentru o suma de bani? Trebuie sa invatam sa avem incredere in noi si nu sa ne facem de rusine meseria pe care nu am fost obligati sa ne-o alegem.
Un nou an scolar cu bine! :P
tliya
 
Mesaje: 765
Membru din: 16 Apr 2007, 19:52
Localitate: Buzau

Mesajde emil » 29 Aug 2008, 21:46

Stimata amalia_braila, NIMIC NU E PERFECT! Nu exita lume in care elementul uman sa nu intervina, incalcand reguli! Important este pana unde se duce acest abuz! Daca ati luat OPT la titularizare, ati avut permanent dreptul de a alege! Posturile sunt publicate la masinaria aceea a mect, proasta, dar cat de cat utila! Nu puteti afirma ca v-a luat-o cineva inainte dand spaga. Nu e bine sa acuzati daca nu aveti dovezi. Nu va temeti, aici nu va taie nimeni contul si nici nu va fluiera!
Cat priveste orele/posturile care apar prin septembrie, aveti dreptate, pot fi, dar nu poate fi o practica! Daca aflati ca au aparut, reclamati si vi se va da dreptate. Repet: nimic nu e perfect, si mici ...gainarii se fac! Dar cred ca trebuie sa luptati si sa nu va plangeti pe liste, dect numai daca chiar vi s-au facut nedreptati...

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

cat e spaga pentru un post de suplinitor

Mesajde amalia_braila » 30 Aug 2008, 16:05

Stimate domnule, Emil, asa cum spuneti dumneavoastra am avut permanent posibilitatea de a opta, de a alege.....dar ce? atata vreme cat la titularizare au fost DOAR 2 posturi.am sperat sa in aug o sa prind macar la suplinire ceva.....dar de unde....acolo unde sa putea face naveta....postul a fost "desfacut" pentru 2 persoane care aveau continuitate doar pe jumatate de catedra.....asa ca...sa nu ne ascundem dupa degete...sunt foarte multe nereguli....nu mici gainarii, cum spuneti dvs. Si apoi...daca nu ma insel eu, si gainarii platesc in fata legii!!nu-i asa?!!! :? Vorbesc fara dovezi...pai pe asta mizeaza cine ia spaga...pe lipsa dovezilor...ar tb sa organizez un flagrant ca sa demonstrez asta, nu-i asa?!!!! dar va spun eu...ca nici un inspector nu ia direct banii...tb sa va sp eu ca folosesc intermediari???? Va inteleg perfect pozitia din care vorbiti dvs....acum sunteti la ISJ Vrancea, daca nu ma insel, asa ca pe viitor v-ati asigurat....dar pentru dascalul simplu care nu-si permite sa ofere aceste mici atentii, sau cum veti vrea sa le spuneti! Eu personal, nu-mi permit sa rup de la gura copilului meu.....sa dau cuiva care nu mai stie ce-i deontologia profesionala pentru un amarat de post. Sincer, cunosc foarte bine sistemul si stiu ca sunt si oameni corecti! care apreciaza valoarea dar sunt f multi care se gandesc cum sa-si rotunjeasca veniturile. Vreau sa cred, SPER, sa mearga mai bine pe viitor...dar......totdeauna va exista un dar!
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde andreea_muntean » 31 Aug 2008, 13:51

Ai toata dreptatea amalia.Vorbesc din experienta .Dupa 7 ani de concurs pentru titulatura , am reusit sa prind un post . Dar , stiu perfect care sunt "micile gainarii"...ce frumos vorbiti stimate domn emil!!! Am stat la usile isj ului ore intregi ca sa mi se spuna " Inspectoratul nu este obligat sa va dea post , daca n-are!!!" Asta e raspuns primit de la un inspector. Tin minte ca intr-un an , eu cu nota de 8 si ceva , am ajuns in sedintele lor publice , iar alta cu 5,35 luase post , nu oriunde , ci in oras.Am facut contestatie pe post , cu amenintari ca ajung pana la minister si abia atunci am luat postul respectiv , pe un an de zile evident , ca dupa aceea s-au unit clasele...ce sa ti spun!!!...pentru ca dupa doi ani , aceeasi tipa , cu nota de toata jena , sa predea acolo , primeste fata si continuitate ... asta se petrece in invatamantul nostru...Sunt satula de ei pana peste cap!!
Observ , ca si tine , amalia , ca toti se stiu curati ca lacrima , din moment ce nimeni nu scrie!!Sa le fie rusine...Suntem cadre didactice si nu facem altceva decat sa incurajam minciuna , mita ...etc ...nu mai continui ca ma enervez!!!
Iti urez succes , amalia , te sfatuiesc sa apelezi la toate metodele posoibile pentru a primi postul pe care-l meriti!!Poti apela si sindicat!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 31 Aug 2008, 14:41

Inca odata va spun ca e bine sa atacati numai daca sunteti siguri de fraude! De ce oare ataca numai oamenii care nu au reusit, din diverse motive, sa obtina un drept, vinovatii fiind intotdeauna cei care iau decizii...?!
Inca odata, afirm ca se fac nereguli, mai ales profitandu-se de lipsa de informare a candidatilor. Cele pe care le-am observat eu sunt acelea legate de dezinformare sau de favorizarea informatiilor catre anumite persoane... Toate acestea sunt la limita dintre legal si ilegal! Este, intr-adevar un mod diabolic de a face micile... gainarii! Gainariile le fac si proprii nostri colegi care profita de gaurile de legislatie sau de avantajul unor informatii, calcandu-si in picioare chiar si prietenii... Gainariile se fac si pe "infailibilul" portal al MECT, construit de firma care a furnizat sistemului programe informatice de doi lei, ca BDNE... sau AEL ...
De ce nu va adresati MECT daca aveti dovezi ca sa fie pedepsiti gainarii? De ce nu scrieti pe asa zisul forum al MECT care de fapt apartine aceleasi firme.. Poate ca acolo va raspunde cineva! Oricum, cei care fac gainarii vor tacea sau vor gasi cele mai "legale" explicatii

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 31 Aug 2008, 16:52

emil scrie:Inca odata va spun ca e bine sa atacati numai daca sunteti siguri de fraude! De ce oare ataca numai oamenii care nu au reusit, din diverse motive, sa obtina un drept, vinovatii fiind intotdeauna cei care iau decizii...?!
Inca odata, afirm ca se fac nereguli, mai ales profitandu-se de lipsa de informare a candidatilor. Cele pe care le-am observat eu sunt acelea legate de dezinformare sau de favorizarea informatiilor catre anumite persoane... Toate acestea sunt la limita dintre legal si ilegal! Este, intr-adevar un mod diabolic de a face micile... gainarii! Gainariile le fac si proprii nostri colegi care profita de gaurile de legislatie sau de avantajul unor informatii, calcandu-si in picioare chiar si prietenii... Gainariile se fac si pe "infailibilul" portal al MECT, construit de firma care a furnizat sistemului programe informatice de doi lei, ca BDNE... sau AEL ...
De ce nu va adresati MECT daca aveti dovezi ca sa fie pedepsiti gainarii? De ce nu scrieti pe asa zisul forum al MECT care de fapt apartine aceleasi firme.. Poate ca acolo va raspunde cineva! Oricum, cei care fac gainarii vor tacea sau vor gasi cele mai "legale" explicatii

succes!


Doriti sa va spun numele candidatei , numele inspectorului , numele directorului care au facut magaria despre care vorbesc eu??M-as adresa fara sa ma uit inapoi MECT! Eu am facut tam-tam cand am avut parte de nedreptate , eram in stare sa merg pana in panzele albe , dar , norocul lor , ca au facut ce trebuia , pentru ca , probabil , n-au gasit "cea mai legala explicatie" . In schimb , au avut grija ca anul urmator , sa gaseasca ceva ca sa o aduca inapoi pe acea "invatatoare"...adica au unit doua clase , cica au plecat elevi...parca vorbeau cu gigel de la gradinita!!!! Si , pentru ca exista un Dumnezeu , eu m-am titularizat , pe un post mai bun , in oras , individele "spagarite" , continuand sa faca ce stiu ele mai bine , adica sa mituiasca , sa cerseasca un post pe la usile tuturor , pentru ca atata creier au , incat se prezinta in fata clasei cu nota 5...Ce sa mai spun de cei care accepta mita de la astea ...Daca ajung inspector :D , nici nu ma voi uita la candidati cu nota 5 , sa nu mai vorbesc de cei cu note sub 5!! Pfffuuu....groaznic sa n-ai creier...

Ceea ce pot afirma clar si concis , este faptul ca daca vrei sa iei nota mare la acest concurs poti !!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

cat e spaga pentru un post de suplinitor

Mesajde amalia_braila » 31 Aug 2008, 18:31

Am impresia ca e un razboi al surzilor! Haideti sa va mai spun o data de ce nu scriu pe forumul ministerului, cu riscul de a ma repeta, pentru ca nu ma pot inregistra....adica si acolo se face "selectie". Si nu sunt singura care a incercat sa se inregistreze si nu a reusit. Eu nu am reusit sa obtin un post "din diverse motive" cum le spuneti dvs. Un post amarat uitat de lume...am luat, ce era sa fac?!!!! pentru ca nu o sa ma umilesc in fata niciunui inspector sau sa plang pe la usa lor. Dvs stiti cel mai bine ce se intampla incepand cu 1 sept. Sunt aceleasi proaste "obiceiuri" peste tot, indiferent de judet, pilot sau nu. Eu de exemplu am dat ex in 2 judete...si am luat peste 8 si la Galati si la Braila....cine ia note bune se duce la tara ani la rand iar "unii" nici nu stiu cum arata o scoala de la tara. O sa imbatranesc dand examene si tot nu o sa ma titularizez in oras pt ca posturi nu sunt decat pentru cine trebuie. Eu m-am cam saturat de "micile gainarii" ale unora care nu au ce cauta in sistemul asta. Si ce sa sp domnule Emil decat "corb la corb, nu-si scoate ochii"!!!! Toata presa vorbeste de faptul ca profesorii pleaca la cules capsuni, pai ce sa faca bietii oameni? sa traiasca dintr-un sal amarat si din asta sa mai dea sii spaga. Sa mearga la catedra necalificatii, ca uneori sunt mult mai capabili decat cei bcare nu-s in stare sa ia nici 5.
O sa scriu un alt topic despre cum e perceputa sedinata publica la galati...ca sa auda toata lumea....
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde emil » 31 Aug 2008, 21:21

Pe foruml MECT, care nu e al mect, va puteti inregistra, nu cred ca fac selectie, nu au cum! Dar chiar daca v-ati inregistra si ati spune ceva, nu va va raspunde nimeni, eventual colegii cu aceleasi probleme.
Va mai spun inca odata ca e bine sa reclamati oficial ceea ce considerati cu probe, ca nu e corect si sunt sigur ca va fi si cineva care va va asculta si va va raspunde corect. Nu bagati in aceeasi oala pe toti cei care decid, pentru ca dvs. nu va iese ceva!
Lumea, societatea, trebuie epurata de impostori, de smecheri si hoti, dar asta nu se poate face pe baza de ...presupuneri! Personal, m-am saturat de plansetele oamenilor care nu stiu decat sa se planga, fara sa actioneze in vreun fel, fara sa lupte, fara sa contribuie cu ceva la progres, asteptand sa le pice pere dintr-un par ideal...

succese!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mireille_mm » 31 Aug 2008, 22:33

Domnişoarelor, Doamnelor, Domnilor,

Fiecare dintre noi avem dreptul (deşi mai bine aş spune obligaţia!) de a semnala neregulile pe care le constatăm. Întrebarea mea este unde?
Fiind cadre didactice, 'forul' superior ar fi IŞJ sau MECT. Cu siguranţă ne va asculta cineva. Însă...doar atât! Şi iarăşi întreb...e suficient?...ce e de făcut mai departe? Justiţia?...Costă bani (pe care mulţi dintre noi nu-i avem) şi timp! Şi de cele mai multe ori ştim foarte bine că va câştiga cel care deţine puterea.
Personal m-am lovit de această problemă. Am depus o sesizare la MECT. Cu dovezi. Scrise negru pe alb. Lăsând deoparte faptul că am primit răspuns cu mult mai târziu decât termenul legal, acesta a fost neutru. Cei care au greşit ocupă în continuare aceleaşi funcţii, iar cei care nu au ascultat 'ordinele de sus' (adică nu au vrut să comită ilegalităţi) au fost demişi. Ce fel de dreptate e asta? M-am adresat instanţei şi...aştept...Probabil că voi albi între timp sau voi ieşi la pensie sau...cine ştie...Între timp, trăiesc cu speranţa că, poate, într-o zi, mi se va face dreptate. Între 'acelaşi timp', cei care ne calcă în picioare demnitatea sunt în continuare cei care decid pentru noi. De ce?...grea întrebare! Şi tare aş vrea să îmi raspundă cineva la întrebarea asta!
Suntem parte a unui sistem în care nu primează decât criteriul politic şi banul. Iar cei care ocupă o funcţie de 'conducere, îndrumare şi control' ştiu asta mult mai mai bine decât mine! Şi ca să nu-i bag pe toţi în aceeaşi oală...90% dintre cei care decid pentru noi sunt numiţi pe aceste criterii!
Din punctul meu de vedere, individual nu ne vom putea face niciodată dreptate. Poate, dacă am fi uniţi, vom reuşi să avem un sistem de învăţământ fără impostori, şmecheri sau hoţi! Mi-aş dori tare mult să trăiesc clipa asta!
Între timp, mă mai lupt cu morile de vânt, mai primesc un sfat, mă mai compătimeşte vreun coleg, mai citesc câte un îndemn de la unii care chiar ar putea face ceva pentru acest sistem dar preferă să calce în picioare orice iniţiativă pentru un real progres...dar, dincolo de toate, mă străduiesc să-mi fac meseria de dascăl, să fiu om şi să colorez, pentru elevii mei, cu cât mai mult roz lumea în care trăim!

Toate cele bune,
Inst. Mirela MINEA
Avatar utilizator
mireille_mm
 
Mesaje: 59
Membru din: 06 Noi 2004, 09:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde andreea_muntean » 01 Sep 2008, 16:25

emil scrie:Pe foruml MECT, care nu e al mect, va puteti inregistra, nu cred ca fac selectie, nu au cum! Dar chiar daca v-ati inregistra si ati spune ceva, nu va va raspunde nimeni, eventual colegii cu aceleasi probleme.
Va mai spun inca odata ca e bine sa reclamati oficial ceea ce considerati cu probe, ca nu e corect si sunt sigur ca va fi si cineva care va va asculta si va va raspunde corect. Nu bagati in aceeasi oala pe toti cei care decid, pentru ca dvs. nu va iese ceva!
Lumea, societatea, trebuie epurata de impostori, de smecheri si hoti, dar asta nu se poate face pe baza de ...presupuneri! Personal, m-am saturat de plansetele oamenilor care nu stiu decat sa se planga, fara sa actioneze in vreun fel, fara sa lupte, fara sa contribuie cu ceva la progres, asteptand sa le pice pere dintr-un par ideal...

succese!


Dar nu v-ati intrebat daca cei care lupta ..."se lupta cu morile de vant"???
Cred ca pozitia din care vorbiti este suficienta pentru a stii acest lucru , domnule Emil!!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde andreea_muntean » 01 Sep 2008, 16:33

amalia_braila , ai mai rezolvat ceva?Sau duci aceeasi lupta fara sfarsit?Iti doresc succes , sa auzim numai de bine din partea ta.

Si , pentru ca mai exista persoane sincere , care dau cartile pe fata , iti sugerez sa scoti din buzunar cam 100 euro , daca doresti un post anume , pe un an de zile NUMAI!! Sa nu crezi ca beneficiezi de acest favor "pe bani" , pentru totdeauna!!Trebuie sa te-nveti cu sportul asta!! Nu vorbesc in necunostinta de cauza , stiu clar cine si la cine , unde si cum!!! Daca tu crezi ca merita sa intri in aceeasi oala cu "spagaritele"...
Sau se mai practica mersul "cu plasa" pe la vreun director care se lasa mituit. Vei gasi cu siguranta mmmuuulllttti!!! Dar si astia se invata prost si te asteapta in fiecare an!

SUCCES!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 01 Sep 2008, 16:40

Pentru andreea_muntean. Ce ar trebui sa stiu? Ca exista coruptie, ca se fac ..."gainarii"? E bine, si eu aud tot zvonuri rele dar nu vad decat ca se respecta intocmai metodologiile, ca totul este transparent. Ce se intampla underground nu stiu, sau daca am zvonuri, nu pot decat sa incerc sa iau masuri ca sa nu se intample rau. Sau dumneavoastra doriti neaparat sa fie ceva rau, pentru ca va plac cancanurile ca la Bultenile de stiri de la ora 17.... Niciodata oamenii nu vor fi perfect multumiti si tendinta este sa se arunce vina in spatele celor ce iau decizii. Dar sa nu uitam ca exista si incompetenti, slab pregatiti, smecheri, etc. O spune chiar mireille_mm !
Si ce ar mai trebui sa stiu? Ca va luptati cu morile de vant? Ei bine eu va spun ca NU. Competenta si VALOAREA isi gasesc loc intr-un sistem cat de cat pus la punct. Oamenii de valoare stiu sa lupte, au si sanse de castig. Succesul, nu este insa garantat!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 01 Sep 2008, 16:50

emil scrie:Pentru andreea_muntean. Ce ar trebui sa stiu? Ca exista coruptie, ca se fac ..."gainarii"? E bine, si eu aud tot zvonuri rele dar nu vad decat ca se respecta intocmai metodologiile, ca totul este transparent. Ce se intampla underground nu stiu, sau daca am zvonuri, nu pot decat sa incerc sa iau masuri ca sa nu se intample rau. Sau dumneavoastra doriti neaparat sa fie ceva rau, pentru ca va plac cancanurile ca la Bultenile de stiri de la ora 17.... Niciodata oamenii nu vor fi perfect multumiti si tendinta este sa se arunce vina in spatele celor ce iau decizii. Dar sa nu uitam ca exista si incompetenti, slab pregatiti, smecheri, etc.


Dar de ce credeti ca este o tendinta sa se arunce vina nu stiu unde??Credeti ca avem nevoie de " tapi ispasitori"?? Pai eu v-am spus ce raspuns am primit de la un inspector scolar , nu de la femeia de serviciu!!! Am spus , de asemenea ca eu am luat un post titularizabil , pe merit , cu nota mare , fara sa dau spaga , deci n-am generalizat !! Dar ceea ce va spunem , cei care am avut probleme pana sa ne titularizam , nu e minciuna!!Asta e sistemul , chiar se intampla lucrurile astea ! Inspectorii (nu toti , stiu un singur inspector care te-ar scuipa in ochi daca ai incerca sa-l mituiesti ) , se lasa mituiti , din asta traiesc , chiar si directorii isi fac " oamenii lor " , de la care primesc mita anual , daca mai vor sa petreaca ceva vreme in scoala lor!! Stiti bine ca am dreptate .
Cat despre cei incompetenti , presupun ca v-ati referit la profesori , intr-adevar exista , iar parerea mea despre acest gen ... nu cred ca mai are rost s-o spun! Pentru mine o invatatoare | educatoare | profesor care se prezinta la clasa cu nota 5 sau mai grav sub 5 , este o nulitate!!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Următorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

cron