Castigatorii Concursului

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Sunteti multumit de clasament?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Mesajde cornelia75 » 09 Feb 2009, 15:59

Vreau sa felicit si eu pe toti participantii! Toate lectiile sunt minunate si utile in acelasi rand! Referitor la folosirea animatiilor in lectiile de ciclul primar vin cu precizarea ca , mai ales la clasele mici, accentul se pune pe joc , pe ceea ce-l atrage pe copil. Peste tot, si asa este normal, ni se spune sa folosim imagini viu colorate, imagini care-i atrag pe micutii elevi. Nu cred ca ar trebui sa fie depunctate folosirea lor in lectiile de ciclul primar. Ce ne-am face daca am folosi doar teorie, fara partea de joc. Acesta este farmecul lectiilor !
cornelia75
 
Mesaje: 53
Membru din: 14 Noi 2008, 00:14

Mesajde camifb » 09 Feb 2009, 17:19

Multumesc organizatorilor si juriului, felicitari castigatorilor.
Există două lucruri care îi motivează pe oameni să urce spre succes: inspirația și disperarea. Tony Robbins
http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Mesajde sasa » 09 Feb 2009, 19:22

Sunt multe de scris in legatura cu acest concurs. Felicitari tuturor participantilor ! Toate lectiile au parti valoroase ! :lol:

In primul rand trebuie felicitat domnul Emil Onea pentru initiativa. :idea:
Pacat ca entuziasmul domniei sale nu este sustinut de cat mai multe cadre didactice. :!:
De vazut cat de dificil sunt de urmarit rezultatele obtinute la olimpiadele nationale.
Degeaba a fost creat site-ul www.olimpiade.ro daca nu este alimentat cu informatii de ultima ora !
:D In legatura cu clasamentul final, sunt fericit ca ma gasesc intre fruntasi.
Sunt un autodidact. Nu am invatat sa creez prezentari ppt in urma unor cursuri. Desi am la dosar cateva diplome !...
Daca analizam propunerile premiate, constatam ca ele respecta niste reguli de organizare a slideurilor. Butoanele sunt mici, asezate tot timpul in acelasi loc, previzibil. Diagramele sunt create cu ajutorul constructiilor geometrice. Cei care au intrat in concurs mai tarziu au beneficiat si de indicatia suplimentara : Cele 7 pacate ale prezentarilor in Powerpoint !
Daca citim cu atentie regulamentul, constatam ca asta s-a cerut. Probabil ca de aceea aceste lectii sunt premiante. Nu cred ca tine doar de specialitatea membrilor juriului. :roll:
Pentru elevii cu care lucrez a fost necesar sa asez mult mai evident butoanele. Elevii claselor mici raspund mult mai bine urmarind imagini concrete, animatii care sa-i capteze, efecte sonore... decat daca studiaza diagrame schematizate. La aceasta organizare am ajuns vazand si facand, nu cu ajutorul unei bibliografii. Am invatat analizand lucrarile colegilor, experimentand, muncind multe ore, zile si nopti, pentru crearea unui material. Am primit sfaturi de la oameni devotati precum domnul profesor Laurentziu Roshu. M-am sfatuit cu unii dintre didacticii pasionati precum Sandor Traier. Sper ca si eu am fost de ajutor altor colegi. Cu totii am actionat voluntar. Am devenit adevarati prieteni.
In aceasta privinta, lectiile invatatorilor sunt altfel decat cele ale profesorilor.
Si eu am fost tentat sa abordez o lectie cu multe briz-brizuri.
Desi dintre materialele postate pe didactic cel mai mare succes l-au avut cele de istorie si de geografie, am decis sa ma inscriu cu tema – TRANSFORMARI – pentru ca se apropia cel mai mult de cerintele regulamentului concursului. Asa am gandit inca din decembrie.
kataling2000 are multa dreptate in cele scrise. Pacat ca se ascunde si el in spatele anonimatului.
Astept cu nerabdare urmatorul concurs. Poate ca voi fi doar chibit. Poate voi participa cu un material. Oricum, voi sta la cutie... apoi voi ataca pe turnanta !!! :D
E clar ca sunt necesare mai multe sectiuni. Nu pot fi puse toate lectiile in aceeasi oala!
Avatar utilizator
sasa
 
Mesaje: 23
Membru din: 31 Ian 2006, 17:38

Mesajde emil » 09 Feb 2009, 23:09

Domnula coleg sasa,

Sunteti printre persoanele respectabile ale acestei cancelarii. Respect opiniile dvs, ca si ale tuturor colegilor care isi argumenteaza tezele.
Cred ca orice as fi facut, tot eu ieseam injurat ca asa e vorba: "Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita!" Nu am vrut si nici nu voi face un concurs care era bine statuat tehnic prin cerintele formulate in PPT-ul transmis si in termenii pe care i-am publicat aici pe forum, concurs pe sectiuni: cresa, primar, etc... In plus va rog sa ma credeti ca e destula munca in spate si cu atat mai mult nu ne permiteam lucruri rafinate pana la nivel de, stiu eu, ani de studiu, disciplina, etc.
Personal sunt mandru ca, numai cu ajutorul dvs,. am atins un curriculum mai mult sau mai putin ascuns: acela de a da lectii colegilor care vor sa inteleaga rostul acestei aplicatii, rostul proiectarii, rostul unei munci care sa duca la materiale de calitate. Cei "27 de oameni furiosi" au facut o demonstratie, dar nu ca si cobai ci ca mentori si invatatori de tehnologie dar si de ... putina arta.
Nu va acuz pentru comentarii, sunt excelente, ele trebuie sa fie, trebuie sa fim oameni deschisi, critici dar si constructivi. Accept cu mare drag critici de la oamenii care stiu ca sunt creatori si care stiu sa construiasca nu sa darame. Ma uit intotdeauna la cei care intervin si comenteaza, oriunde pe didactic, daca au fost in stare sa produca ceva...
Domule SASA, tot respectul pentru dvs. si pentru ceea ce stiti sa faceti, tot respectul pentru colegul Laurentiu, pentru Sandor, .... pentru toti cei 27 de "furiosi"
Repet, dvs, trebuie sa fiti primii 27 din lotul colegilor care au inteles sa fie educatori performanti. Lectia data de dvs. poate fi o bucatica mica in schimbarea pe care ne-o dorim.
Ma inclin in fata dvs. si va sustin cum pot si eu, in munca pe care o prestati atat de bine.

Sa traiti, sa infloriti!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde maria_oniga » 10 Feb 2009, 01:24

Sunt una din “cei 27 de furioşi” şi vă mulţumesc că mi-aţi tolerat furiile. Partea bună e că… nu toate au ajuns la dumneavoastră.
Am fost mereu de acord cu “ţinta” pe care v-aţi propus-o, nu şi cu “calea”. Ce-i drept, nici eu nu văd vreuna fără bolovăniş. Căci, cine a ajuns pe vreun pisc pe căi netede?
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde emil » 10 Feb 2009, 01:41

Rog ca toti cei 27 colegi sa trimita, pe adresa mea personala, publicata pe site, adresa postala a scolii unde vor primi cele cuvenite. Subiectul emailului: Pentru concursul PPT.

Va multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde kataling2000 » 10 Feb 2009, 10:12

sasa scrie:...kataling2000 are multa dreptate in cele scrise. Pacat ca se ascunde si el in spatele anonimatului...

Nu ma ascund in spatele anonimatului. Pur si simplu asta sunt. Nu am nimic in comun cu acest domeniu (de fapt am, fiica mea). Imi place PPT-ul. Asa cum unor colegi ai mei le place solitaire :lol: .
Multumesc tuturor pentru aprecierea comentariului. Am vrut sa fiu doar obiectiv... sper sa nu fi deranjat pe nimeni :oops: .
kataling2000
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Feb 2009, 10:16

clasament

Mesajde toni » 10 Feb 2009, 12:22

Ma bucur ca aceasta competitie a dus la discutii sincere, deschise! De asta avem nevoie. Rautatile le ignor, personal ma amuza (dar ce-ar fi o cancelarie fara rautati?) :D
Concursul nu ar trebui vazut in termeni sportivi: castigatori si invinsi! El trebuie vazut ca o incercare a unor didactici de a arata un nivel calitativ de care avem mare nevoie!
Toti am vazut postate materiale de slaba calitate; ma refer strict la aspectul tehnic al realizarii, nu la continut! Aici ar trebui sa intervina autocenzura, creativitatea si bunul simt: nu alergi cu orice pret sa aduni puncte, adeverinte. Si, cum spunea cineva: indraznesc sa spun ca toti concurentii sunt autodidacti in ceea ce priveste folosirea PPT-ului! Oricate cursuri ai face, oricata experienta ai crede ca ai, tot mai poti invata cate ceva! Acest concurs mi-a arata ca mai am multe de invatat, desi ma credeam un mic smecher :wink:
Sa invatam din acest concurs si sa ne pregatim pentru urmatorul!
Si inca ceva: nu mai trageti in pianist!
Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca. Oscar Wilde ( :D )
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde silviadoandes » 10 Feb 2009, 14:40

Domnule Păuliș,
am fost amândoi surprinși de lista cu punctajele finale. Dumneavoastră pentru că aveați un punctaj imens și convingerea că sunteți cel mai bun. Eu m-am inscris la o expoziție - concurs cu gândul că nu am nicio șansă.
Am vrut doar să expun o lucrare.
Nicio persoană nu se poate obiectiva suficient pentru a putea examina critic propria lucrare.

Tocmai un om de la catedră, care a dat atâtea note elevilor nu știe că nu există cea mai bună lucrare? Nici pe didactic, nici la preminul Nobel. În 8 februarie 2009, un juriu a făcut o clasificare. Atât.
O lucrare premiată nu devine mai bună, nici propunătorul mai inteligent și competent.

Îmi pare rău că vă stau în cale. Eu cu lucrarea mea sobră. In care am scris: algebră, clasa a VIII-a, pentru că acolo este trecută( în programă) tema Axa numerelor reale. Faptul că am în lecție noțiuni de aritmetică, algebră și geometrie este o mare calitate, nu un cusur. Am vrut să arăt că matematica este o lume de idei, este cultură. Nu comparați o lecție cu cele pe care le-ați primit ca elevi.
O măsură minimă de igienă pe un Forum este să nu bagi în seamă ”argumentele” unor anonimi.
Ultima oară modificat de silviadoandes pe 20 Feb 2009, 09:59, modificat 1 dată în total.
silviadoandes
 
Mesaje: 361
Membru din: 18 Ian 2006, 21:44
Localitate: Timisoara

Mesajde silviadoandes » 10 Feb 2009, 14:44

Zâmbiți ... vă rog
Nu trebuie să ai habar de statistică, de probabilități, internet sau psihologie. Un pic de luciditate, un strop de bun simț te dumirește ce este cu acest număr imens de note. De 1, de 5 sau de 10.
Pentru cei care au avut iluzia că un vot democratic, al utilizatorilor unui Forum, poate decide un clasament cât de cât corect, obiectiv.

Priviți ce se întâmplă la ... Academia Română care a votat ca Nicolae Manolescu să nu fie titularizat.
Am găsit în revista Observator cultural(numărul 460 din 05.02.2009) următorul sondaj:
http://www.observatorcultural.ro/
Cum vă explicaţi netitularizarea lui Nicolae Manolescu la Academie?
Total 383 voturi

1. Aşteaptă să-i facă un cadou la 80 de ani…………………..19.84%
2. N-au ştiut pe cine votează……………………………...….10.18%
3. N-au primit cu dedicaţie "Istoria critică..." ……………….25.85%
4. Au crezut că e o simulare de vot ………………………….3.92%
5. Au regizat un scandal de presă pentru reclamă …………..8.09%
6. Este inexplicabil şi pentru ei ……………………………..32.11%

Și eu am votat ultima variantă.
Ultima oară modificat de silviadoandes pe 10 Feb 2009, 20:34, modificat de 2 ori în total.
silviadoandes
 
Mesaje: 361
Membru din: 18 Ian 2006, 21:44
Localitate: Timisoara

Mesajde emil » 10 Feb 2009, 14:45

Va rog frumos sa nu va certati, sa nu va adresati niciun fel de reprosuri. Imi doresc foarte mult ca toata lumea sa fie multumita.
Nu uitati ca orice parinte spune ca are copilul cel mai bun. Pe de alta parte, noi cei care educam spunem ca toti copiii sunt buni!
Intradevar, un vot "popular" nu e intotdeauna in acord cu un vot rational..


Continuati sa fiti furiosi, sa faceti copii frumosi!
:)
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde lilianasteluta » 10 Feb 2009, 18:42

Desi sunt un utilizator activ al acestui site am aflat despre acest concurs printr-un email primit de la unul dintre participantii inscrisi cu rugamintea de a-i vota prezentarea. Nici pana acum nu stiu cum acest utilizator a intrat in posesia adresei mele de email, dar acum nu ar trebui sa se planga de faptul ca unii s-au inscris pe ultima suta de metri, ca au avut surse de inspiratie si ca prezentarile lor au obtinut din partea evaluatorilor punctaje mai mari. Eu am ales pe langa votul acordat sa intru in competitie, iar la final m-am regasit printre cei premianti .
Felicitari organizatorilor si tuturor participantilor!
lilianasteluta
 
Mesaje: 4
Membru din: 13 Iun 2007, 12:24

Mesajde ina_mg » 10 Feb 2009, 19:25

Cu respect, pentru toti: organizator, participanti, votanti, juriu, ....castigatori ai concursului. Personal sunt o castigatoare! Am folosit deja unele materiale, sunt in asteptare altele, am aflat si invatat unele "tehnici" de realizare. Ce sa ne dorim mai mult? Sa continuam in acest spirit: IMPREUNA!
ina_mg
 
Mesaje: 44
Membru din: 18 Feb 2006, 15:39

Mesajde leu » 10 Feb 2009, 19:36

Va felicit pe toti :initiatori, organizatori, participanti si mai ales castigatori, pentru reusita de a ne prezenta materiale de calitate de care avem atata nevoie in munca la clasa. Sanatate si numai bine pentru toti!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde cristyna » 11 Feb 2009, 16:09

Felicitari organizatorilor si participantilor. Intr-adevar, multe din materiale sunt foarte bune.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori