Cand un sufletel din clasa noastra sufera....

Cand un sufletel din clasa noastra sufera....

Mesajde adinatulbure » 09 Iun 2007, 11:39

Pe mine ma afecteaza si ma doare foarte mult cand copii nevinovati se imbolnavesc de asa grave boli, cand societatea romaneasca nu e pregatita sa ii sustina, cand ajung vietile lor ca niste mici flacari aprinse, in mainile celor multi cu suflet bun si inima mare, viata pusa pe cantar. Viata pretioasa! OOf. Nu am avut in clasa un asemenea caz, in schimb am avut in familie, cand al doilea copil al meu s-a stins sub ochii mei E foarte greu sa treci prin asta, si nu pot sa raman indiferenta la asemenea grozavii. Ce o fi in sufletul parintilor, ce o fi in sufletul invatatoarei , dar in sufletul colegilor? Pentru ca asa cum e ea acum, Romania noastra draga ne pune in situatia sa ne asumam noi raspunderea cazurilor pe care nu le poate administra "politicul" dar pe langa care constiinta noastra si omenia din noi nu poate ramane rezervata, indiferenta, pentru ca.... suntem oameni.

O viata daca salvezi e ca si cand ai fi salvat intreaga lume. Asa m-am tot implicat in campanii umanitare, in care copii aflati la granita de trecere in lumea de dincolo cereau ajutorul tuturor. Imi este tare greu sa ii vad pe ei in situatia asta- dar viata lor nu poate astepta ca in Romania sa se reglementeze situatia, si cazurile lor atat de dramatice sa isi gaseasca rezolvari prin institutii, societati de asigurari, fundatii ( oricum foarte sarace) ci NUMAI in sufletul si constiinta noastra.

Va aduc in atentie acest caz pentru ca e scris din perspectiva invatatorului, pentru ca D-na invatatoare a facut un miting ca sa il sprijine pe copilul cu nume atat de frumos : EMANUEL

http://emanuel.ablog.ro/
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde rodica_felecan » 10 Iun 2007, 15:11

Nu cred ca exista pe lume necaz mai mare decat sa-ti ingropi propriul copil indiferent de varsta ce o are dar cu atat mai mult cand e doar un copil.Va spun asta in calitate de parinte a doi baieti de 14 si 8 ani pe care ii iubesc mai mult decat viata mea. Toata simpatia si intelegerea pentru familiile care trec prin astfel de suferinte si nu doresc la nimeni o asa mare drama.Ce se poate face pentru Emanuel ?
rodica_felecan
 
Mesaje: 46
Membru din: 24 Apr 2007, 19:50

Mesajde adinatulbure » 10 Iun 2007, 15:43

Am intalnit povestea lui intamplator pe internet si m-a bucurat ca invatatoarea lui se implica intr-un fel in campania de strangere de fonduri. Cred ca si noi in calitate de colegi ( sau poate cei din iasi ) o pot sprijini in acest efort cumva .

Putem lipi postere in clasa , putem trimite mesaje altor colegi, putem sensibiliza opinia publica din comunitatea unde lucram etc.

De asemeni puitem trimite ganduri bune ale copiiloir din clasa noastra catre micutul aflat intr-o asa mare suferinta , pe adresa invatatoarei sau a printilor. Ce minunat ar fi ca el sa primeasca prin posta felicitari minunat scrise de manutele colegilor si copiilor din aceeasi generatie cu el. Pe unii oameni numai gandul bun si ii ajuta sa treaca peste necazuri.
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori