CALENDARUL VERDE

CALENDARUL VERDE

Mesajde c_a_m_i » 23 Mar 2007, 01:55

Salut toti colegii care participa la proiectul educativ CALENDARUL VERDE.
Prima noastra activitate s-a incheiat. Va astept cu concluzii, pareri, sugestii...
Va felicit pe toti pentru realizari.
Iata ca se adevereste zicala: ... Unde-s multi puterea creste...
sau... In unire sta puterea.
Iata-ne deci o echipa mare, 85 de scoli din toate colturile tarii.
Poate ca aceste zile le-am fi sarbatorit noi si individual, sunt sigura ca ati facut-o ani de-a randul. Dar, dupa parerea mea e muult mai altfel sa le sarbatorim inpreuna. E foarte ... constructiv.
Ma bucur ca existati, ma bucur ca am avut sansa sa colaborez cu voi si din tot sufletul va spun ca mi-as dori sa reusim sa ne intalnim macar odata in viata toti.
c_a_m_i
 
Mesaje: 249
Membru din: 16 Dec 2006, 00:52
Localitate: Bihor

Calendarul verde

Mesajde catalin1972 » 23 Mar 2007, 19:48

Si noi ne bucuram ca prima actiune s-a definitivat cu succes,chiar poate cu un neasteptat succes din partea tuturor.
Am dori sa intrebam pana cand se trimit materialele fiindca invitatii pe care i-am avut ne-au promis ca pana luni ne trimit materialele filmate
S-a dat activitatea in mass-media si chiar ne bucuram fiindca pana la urma urmei modesti am fost, modesti ramanem cei din sistem.
Am dori sa luam legatura pe viu si cred ca odata cu excursiile am putea realiza ceva.Speram si speranta moare ultima.
catalin1972
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Ian 2007, 17:51

Mesajde muntenita_c » 23 Mar 2007, 20:31

Iata ca s-a incheiat prima noastra activitate. Pot spune ca elevii au fost foarte incantati de felul cum am sarbatorit aceasta zi si abia asteapta urmatoarele activitati. Parca totul a fost altfel decat altadata, probabil si pentru ca ne gandeam la toti cei care asteapta sa vada ce am realizat( si ma refer la voi, dragi "parteneri") . Sunt nerabdatoare sa aflu cum ati sarbatorit voi aceasta zi. M-as bucura nespus sa putem sa ne cunoastem cat mai bine.Mult succes in continuare!
muntenita_c
 
Mesaje: 70
Membru din: 07 Ian 2006, 19:59

Calendarul verde

Mesajde ine_li » 23 Mar 2007, 22:45

E pentru prima data cand particip la un asemenea proiect. Sunt bucuroasa :D fiindca m-am implicat, e drept ... la inceput din ˝umbra˝, adica de acasa din fata calculatorullui, deoarece nu demult am suferit o interventie chirurgicala ˝minora˝ ( apendicita perforata) :( . Cu toate ca, inca nu mi-am reincetput activitatea la clasa, ieri am avut o zi cu febra, si la propriu si la figurat, am tras concluzia ca nu a fost munca mea si a colegei mele in zadar :wink: .: Copiilor le-a placut foarte mult si abia asteapta urmatoare activitate.
Pe aceasta cale doresc sa-i multumesc colegei mele, Szabo Maria, pentru tot ceea ce a facut pentru mine :D !
Succes in continuare tuturor!
ine_li
 
Mesaje: 589
Membru din: 13 Feb 2007, 09:50

Mesajde ioara » 23 Mar 2007, 23:53

Ieri am fost vedetele cartierului! Noi ne-am mutat de curand in scoala noua.Lucrez pentru prima oara cu o clasa de elevi romi. In septembrie plangeam, acum am inceput sa zambesc. Nu-mi vine sa cred ce perogrese am realizat. Ziua de ieri a fost chiar mare sarbatoare! Am impartit pestii confectionati de elevi , am purtat ecusoane, am vizionat multe materiale selectate de pe didactic. Elevii mei au radiat ziua intreaga. de astazi am inceput sa vorbim despre pasari. Cu riscul de a va plictisi, am sa postez rezumatul activitatii cu fotografiile realizate(la diverse-invprimar). Daca veti viziona materialul, sa nu radeti, s-au implicat si mamele.
ioara
 
Mesaje: 108
Membru din: 14 Sep 2006, 00:11
Localitate: Tecuci, Gl

Mesajde violeta78 » 24 Mar 2007, 00:56

Si eu particip pentru prima data la un astfel de proiect, dar sunt incantata ca in acest fel am facut cunostinta si am primit chiar si materiale ajutatoare de la colegele implicate in proiect, cu mai multa experienta si pe aceasta cale le multumesc din suflet cu speranta ca pe viitor sa avem o buna colaborare!
Sunt educatoare in Focsani si anul acesta am grupa mica, iar saptamana aceasta consacrata evenimentului din 22.03.2007, am desfasurat activitati (observari, povestiri, memorizari, desene, picturi, dansuri, activitati practice pentru economisirea suficienta a apei etc.) in legatura cu importanta apei si modul de folosire.
Micutilor ecologisti" de la aceasta grupa le va ramane in amintire ca "Apa nu este indispensabila vietii, ea este insasi viata" (Antoine-de-Saint Exupery).
violeta78
 
Mesaje: 56
Membru din: 02 Feb 2007, 04:26

proiect

Mesajde c_a_m_i » 25 Mar 2007, 11:38

Am trimis pliantul pentru ziua pasarilor. Cine nu l-a primit sa imi scrie.
c_a_m_i
 
Mesaje: 249
Membru din: 16 Dec 2006, 00:52
Localitate: Bihor

Mesajde ligiag » 25 Mar 2007, 13:15

ma simt bine ca parte a acestui proiect
sunt sigura ca vom desfasura activitati interesante in continuare
multumim pentru sansa aferita
ligiag
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Mar 2006, 14:30

Mesajde getachitu » 25 Mar 2007, 16:07

Eu am mers pe concurs de desen si concurs de creatie literara. Copiii si-au incercat fortele si am cateva lucrari reusite.
Propunerea mea este sa ne prezentam aici ideile pentru urmatoarea activitate. Poate ne ajutam unii pe altii.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Calendarul verde

Mesajde nada » 25 Mar 2007, 17:22

Eu am prezentat proiectul si importanta zilei de 22 martie apoi o sceneta "Daca apa e curata viata ni-i asigurata" scrisa de Olimpia Sava, trei materiale pe care le-am gasit pe pagina Ministerului Madiului: "Flopi si apa", "Apa - o poveste fara sfarsit" si "Peripetiile lui Stropi". Pe Stropi l-am ales chiar mascota zilei. Fiecare copil a primit cate un ecuson si cate un pliant. Una din elevele mele a realizat un pliant pe care l-am distribuit paralel cu cel trimis de Camelia.
Am incheiat ziua cu prezentarea PPT Murind fara apa gasita pe didactic. Efectul acestei vizionari a fost cel scontat - copiii au fost pusi serios pe ganduri si s-au hotarat ca trebuie sa fie mai grijulii cu mediul inconjurator.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde efodorean » 25 Mar 2007, 22:27

Si elevii nostri au lucrat cu interes si au demonstrat multa creativitate la activitatile organizate.

La noi s-a ivit un mic inconvenient.Eu mi-am fracturat bratul drept - pana la 30 aprilie voi avea bratul in gips,asa ca , probabil vom intarzia cu expedierea materialelor.

Va doresc succes la activitatile urmatoare!
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

proiect

Mesajde c_a_m_i » 26 Mar 2007, 02:31

Dragi colegi,
Va rog sa imi trimiteti materialul de la ziua apelor in forma finala, asa cum doriti sa fiti vazuti de catre cei 280 de colegi din cadrul proiectului+85 de director, vreo 5000 de elevi, ca sa nu pun si 10.000 de parinti. In plus, portofoliul proiectului va ramane in arhiva fiecarei scoli, va deveni istorie, ...
Am primit multe poze, sunteti extraordinari cu totii, dar, credeti-ma , eu nu stiu cum ati vrea voi sa fiti vazuti, nu stiu sa descriu activitatile realizate de voi.
Dupa cum stiti, toate materialele vor fi grupate si asezate in ordinea in care sunteti deja inscrisi in lista mea.
Cateva amanunte:
• Margini: sus 2cm, jos 2 cm, stanga 3 cm, dreapta 2 cm.
• Pentru text caractere de 12
• 1 pag cu : prezentarea scolii in cateva randuri, poza scolii, clasele inscrise (poza de grup in care sa apara si cadrul didactic)
• 2 (max. 3) pagini in care sa faceti prezentarea activitatilor realizate cu ocazia evenimentului respectiv (descrierea activitatilor si a impactului pe care l-a avut asupra elevilor, parintilor, comunitatii +poze)
• sa fie un raport ponderat intre text si imagini, adica nici numai text nici numai imagini.
• Referatele, parteneriatele, ... le pastrati in mapa personala, doar amintiti depre ele in prezentarea pe care o faceti.
• Cine are posibilitatea sa mediatizeze evenimentele facute de ei, ne-am bucura sa amintiti si faptul ca activitatile se desfasoara in cadrul proiectului CALENDARUL VERDE initiat de scoala Hidiselu de Sus judetul Bihor. In acest caz, va rog sa imi trimiteti si mie o copie a articolului sau chiar ziarul respectiv.
• Acelasi lucru ramane valabil si pentru celelalte evenimente, doar ca nu mai punem la inceput pagina cu prezentarea scolii.
• Pentru ziua pasarilor am trimis deja pliantul. Am sugerat culoarea roz pentru hartie.
• Pentru ziua padurii dorim sa facem expozitii in mai multe locatii din tara.
• Ne vom grupa cate 6-7 scoli intr-o locatie avand in vedere ca s-au anuntat deja 12 colegi care doresc sa organizeze expozitia. Nu fie cu suparare nimanui pentru ca daca mai sunt doritori expozitia se poate muta dupa o saptamana la alti 12 organizatori. Nu trebuie decat sa ma anuntati. Se pot face expozitii si la ziua pamantului, ziua mediului. Organizatorii sunt rugati sa emita diplome de participare si sa mediatizeze evenimentul daca este posibil.
• Pregatiti desene, picturi ca sa le putem trimite zilele astea sa inceapa expozitia din 3 martie. In cel mai scurt timp va voi grupa si va anunt unde sa trimiteti desenele (adresa scolii si persoana de contact)
• Pentru ziua pamantului, pe langa alte activitati, am propus un moment artistic : muzica folc, populara, dans modern, popular,... ce doriti. Dar trebuie pregatit din timp. Se poate iesi in lume, cum se spune, cu aceasta activitate artistica. Sa cinstim ziua pamantului asa cum se cuvine, ca saracul ...ne poarta in spate de milioane de ani.
c_a_m_i
 
Mesaje: 249
Membru din: 16 Dec 2006, 00:52
Localitate: Bihor

proiect

Mesajde c_a_m_i » 26 Mar 2007, 05:08

Am trimis lista pentru expozitia care va avea loc in perioada 4-15 aprilie. Va rog sa luati legatura cu persoanele de contact de la scolile organizatoare pentru a va transmite adresa exacta a scolii unde veti trimite lucrarile. Toti copiii si cadrele didactice vor primi diploma de participare din parte ascolii organizatoare. Aceste amanuntele le vom discuta cu scolile organizatoare.
Cine nu a primit lista sa ma contacteze.
c_a_m_i
 
Mesaje: 249
Membru din: 16 Dec 2006, 00:52
Localitate: Bihor

Mesajde monikafd » 26 Mar 2007, 15:00

Cred ca toti am trecut cu bine de prima noastra activitate si cu siguranta ne pregatim deja pentru "Ziua Pasarilor".
Eu vreau sa-ti multumesc tie, Cami, pentru sansa care ne-o dai sa participam la acest proiect si te admir pentru rabdarea care o ai si ideile minunate!
Iti multumim!
monikafd
 
Mesaje: 13
Membru din: 28 Ian 2007, 18:19

Mesajde ela » 26 Mar 2007, 15:16

Initiativa acestui proiect a fost extraordinara, implicarea partenerilor maxima, reusita primei activitati a fost pe masura eforturilor.
Ne declaram incantati, atat elevi cat si parinti, dar in special cadrele didactice.
Am demonstrat inca odata ca educatia la ciclul primar este completa.
Succes in continuare!!!
ela
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2004, 21:20

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 9 vizitatori