CAIETUL PRESCOLARULUI-"pasaport" pentru intrarea in scoala

CAIETUL PRESCOLARULUI-"pasaport" pentru intrarea in scoala

Mesajde tomaflorita1958 » 22 Mar 2008, 19:33

CAIETUL PRESCOLARULUI- fisa de caracterizare psihopedagogica a copilului prescolar reprezinta "pasaportul" pentru intrarea in scoala a fiecarui copil, masurand obiectiv progresul fiecaruia fata de punctul 0.
Activitatea de zi cu zi, observatiile realizate in diferite activitati, probele psihologice aplicate (cateva modele de probe psihologice sunt prezentate in caiet)- toate pot fi notate intr-un mod concentrat, eficient, din grupa mica pana la intrarea in scoala in caietul individual numit de noi CAIETUL PRESCOLARULUI.
Se asigura astfel o legatura intre cele doua cicluri de invatamant- preprimar si primar- si se realizeaza un pas urias spre ceea ce isi propune reforma in invatamantul romanesc: de a-i da sansa fiecarui copil sa-si urmeze propriul traiect scolar.
Caietul detine ISBN
Autori: prof. dr. IOANA MARCUS
insp. sc. ROZA MATEIU
institutor EMILIA NEGRU
institutor FLORITA TOMA

Pentru informatii sau comenzi: tomaflorita@yahoo.com sau negruemy@yahoo.com
tomaflorita1958
 
Mesaje: 23
Membru din: 11 Ian 2008, 16:50

Mesajde aniry_2008 » 22 Mar 2008, 21:48

ce sa inteleg din anunt? ca ati editat un caiet al prescolarului care cuprinde fise psihopedagogice si observatii asupra copilului la diferite activitati? cred ca trebuie sa ne dati mai multe amanunte. cat costa acest caiet?
aniry_2008
 
Mesaje: 42
Membru din: 20 Feb 2008, 23:51

Buna aniry_2008

Mesajde tomaflorita1958 » 23 Mar 2008, 14:25

Da. CAIETUL PRESCOLARULUI cuprinde fise psihopedagogice care acopera- credem noi toata gama de procese psihice si fizice in dezvoltare incepand cu varsta de 3 ani si pana la intrarea copiilor in scoala.
Totul este organizat pe grupe de varsta (mica, mijlocie, mare, pregatitoare).
Fiecare copil trebuie sa detina un astfel de "caiet" (pe care il achizitioneaza parintii) incepand cu grupa mica (sau la intrarea copilului in gradinita, indiferent de grupa de varsta).
CAIETUL PRESCOLARULUI costa 10 lei si, pentru educatoare, reprezinta un instrument de lucru foarte accesibil, care nu o lasa sa se simta "descoperita"- pe toata durata unei generatii de copii- la capitolul observatii psihopedagogice.
Exemplele de probe psihologice vin in sprijinul educatoarelor, ele nefiind obligatorii.
Modalitatile de completare se regasesc in "Argument" si sunt foarte simple si eficiente.
Fisele de observatii psihopedagogice se refera la dezvoltarea fizica si starea sanatatii copilului, evolutia proceselor psihice si fizice de-a lungul prescolaritatii, trasaturi de personalitate ale prescolarului, stil de munca, conduita in grup, precum si rezultate obtinute de prescolari in cadrul categoriilor de activitati desfasurate in gradinita. De asemenea, sunt evidentiate cateva modalitati de obtinere a informatiei (pentru facilitarea lucrului in caiet).
La sfarsitul prescolaritatii CAIETUL... este avizat de catre directorul unitatii si reprezinta un document pentru inscrierea in scoala.
Sper ca v-am raspuns la toate nedumeririle. Spor la treaba, ca repede e gata anul scolar! :)
tomaflorita1958
 
Mesaje: 23
Membru din: 11 Ian 2008, 16:50

Mesajde calliope » 24 Mar 2008, 20:03

As dori ,daca se poate,sa achizitionez si eu pentru anul viitor cand voi lua grupa mica....dar as vrea sa-l rasfoiesc putin... :wink:
calliope
 
Mesaje: 52
Membru din: 18 Oct 2006, 08:43

Despre comanda

Mesajde tomaflorita1958 » 24 Mar 2008, 22:36

CALLIOPE, trimite-mi o adresa unde sa-ti trimit caietul.Toate cele bune.
tomaflorita1958
 
Mesaje: 23
Membru din: 11 Ian 2008, 16:50

Mesajde calliope » 25 Mar 2008, 07:14

Buna,
Multumesc ca ai raspuns cu atata promptitudine.Adresa mea este:
danielg37f4@yahoo.com

Astept raspunsul tau!
Numai bine!
calliope
 
Mesaje: 52
Membru din: 18 Oct 2006, 08:43

Mesajde glilianaviorica » 25 Mar 2008, 12:21

Cred ca m-ar interesa si pe mine! :P
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Mesajde florentina_gioarsa » 25 Mar 2008, 15:19

vreau si eu! (sau daca nu ni-l poti trimite in mail...spune-ne cum putem comanda unul- pentru inceput, iar daca ni se pare interesant...mai multe!) multumim frumos
florentina_gioarsa
 
Mesaje: 110
Membru din: 06 Mai 2006, 12:28

Mesajde 55snb » 25 Mar 2008, 19:02

As dori si eu un caiet pentru a-l studia .
55snb
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Feb 2007, 16:44

Mesajde dbv » 25 Mar 2008, 19:36

Sunt educatoare in Oradea.As dori si eu un exemplar.
violeta_dumiter@yahoo.com
Multumesc anticipat!
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

TUTUROR

Mesajde tomaflorita1958 » 25 Mar 2008, 19:55

Pentru orice fel de comenzi astept un mail pe adresele tomaflorita@yahoo.com sau negruemy@yahoo.com care sa contina si o adresa postala.
Toate cele bune
Florita Toma
tomaflorita1958
 
Mesaje: 23
Membru din: 11 Ian 2008, 16:50

Mesajde clapa_valentina » 12 Apr 2008, 23:42

Din cate vad colegele au dorit achizitionarea doar a unui exemplar. As aprecia daca, din respect pentru munca doamnelor care l-au elaborat, dupa ce veti vedea caietul si daca va va convinge de utilitatea sa, il veti achizitiona pentru fiecare copil, fara a apela la copiatoare . Stim cu toate ca pentru a obtine ISBN este necesara investirea unor sume de bani destul de importante pe care autorii ar fi frumos sa ii mai recupereze.
Imi cer scuze anticipat daca poate interventia mea va deranja pe cineva. Cei de buna credinta imi vor intelege gestul cu atat mai mult cu cat chiar din mesajele anterioare am inteles ca sunt colege care stiu la ce se refera ,,legea drepturile de autor".
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Mesajde maddcleaner » 13 Apr 2008, 12:05

Aveti perfecta dreptate dar trebuiesa sa fii :roll: ca sa te apuci sa printezi 30 de exemplare si apoi sa le legi.Si eu vreau deocamdata tot un exemplar sa vad despre ce e vorba si sa il pot arata parintiilor .
maddcleaner
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Feb 2007, 19:17

Multumiri...

Mesajde tomaflorita1958 » 13 Apr 2008, 12:35

Multumim pentru remarcile de bun-simt. Suntem convinse ca toate educatoarele apreciaza ca munca noastra este caracterizata atat prin FOND cat si prin FORMA. Noi ne-am straduit - in CAIETUL PRESCOLARULUI - sa asiguram ambele aspecte. Oricum, pretul CAIETULUI...(avand in vedere ca este utilizat 3 sau 4 ani),nu cred ca ar justifica folosirea copiatorului, CAIETUL...continand 70 de pagini, care ar mai trebui si legate...
Inca odata: MULTUMIRI
Toma Florita
tomaflorita1958
 
Mesaje: 23
Membru din: 11 Ian 2008, 16:50

Mesajde pistol_mada » 13 Apr 2008, 22:31

As dori si eu un exemplar sa vad despre ce este vorba...am sa iti trimit adresa pe email.
PS un ISBN nu costa mai mult de 500 de ron. :lol: ..nu vreau sa fiu inteleasa gresit, mi se pare normal ca cei care au lucrat la acest caiet sa incerce sa il popularizeze pentru a fi vandut...dar sa spui ca cei care l-au facut trebuie sa isi scoata banii dati pe ISNB mi se pare :shock: ...fara comentarii.. :shock:
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori