cadru didactic=termen depasit

cadru didactic=termen depasit

Mesajde angela.bandea » 23 Mar 2014, 23:18

In perioada comunista existau "cadre ale partidului": cadre didactice, cadre sanitare, cadre militare etc., ca instrumente ale propagandei.
De observat ca in celelalte domenii nu se mai foloseste sintagma, ci doar in invatamant. Haideti sa utilizam: profesori, personal didactic, educatori!
angela.bandea
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mar 2012, 14:08

Re: cadru didactic=termen depasit

Mesajde emil » 24 Mar 2014, 13:06

angela.bandea scrie:In perioada comunista existau "cadre ale partidului": cadre didactice, cadre sanitare, cadre militare etc., ca instrumente ale propagandei.
De observat ca in celelalte domenii nu se mai foloseste sintagma, ci doar in invatamant. Haideti sa utilizam: profesori, personal didactic, educatori!


Parintii mei au fost invatatori si in perioada comunista. In aceasta perioada tot invatatori s-au numit. Si Isus a fost tot un invatator. Mie termenul mi se pare cel mai frumos! Cat priveste cadre didactice, nu mi se pare nimic rau dar daca cineva nu doreste sa il foloseasca, poate folosi si alti termeni, fara probleme.
Cred doar ca este important sa fim buni, umani si profesionisti astfel incat societatea sa ne respecte, indiferent cum ne numim.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori