BUZUNARUL PĂRINŢILOR

BUZUNARUL PĂRINŢILOR

Mesajde stela_stela » 14 Apr 2007, 19:33

Folosesc literatură, foi,planşe,discuri,xerox...............şi toate din buzunarul meu.Nu reuşesc să implic părinţii,aş vrea să o facă din proprie iniţiativă,dar din păcate... :cry:
Sugeraţi vreo modalitate,cum aşi face-o politicos şi frumos.
stela_stela
 
Mesaje: 16
Membru din: 25 Feb 2007, 23:19

Mesajde goodmorningsun » 14 Apr 2007, 20:33

Draga Stela
Am fost si eu candva in situatia ta, dar cu multa rabdare vei reusi sa-i faci pe parinti sa te inteleaga.Eu am reusit dar dupa mai mult timp, acum este OK.
goodmorningsun
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Apr 2007, 20:35

Mesajde simona » 14 Apr 2007, 21:27

Eu sunt profesor de matematica si folosesc destule .La inceput a fost din buzunar dar elevilor placandu-le activitatile au venit singuri cu cele necesare, bineinteles la cerecea mea.ve-ti reusi , mai greu dar nu va pierdeti speranta ! Apropo citesc la invatamantul primar pentru o colega!
simona
 
Mesaje: 14
Membru din: 22 Mar 2004, 23:28

Mesajde stanuta_grigorica » 14 Apr 2007, 22:08

Din proprie initiativa n-o vor face daca nu le aduci la cunostinta ca toate acestea costa! Eu am implicat colectivul de parinti in toate acestea. Le-am prezentat avantajele folosirii acestor materiale, le-am explicat ca nu e obligatoriu sa lucrez cu fise, xerox, CD-uri, etc dar este benefica pentru reusita scolara a copiilor. Au inteles si au fost de acord sa sustina aceste cheltuieli. Casierul clasei are in gestionare un mic fond din care procuram cele necesare, toate cheltuielile sunt la vedere si cand se termina pusculita singuri o completeaza, nu mai este nevoie sa le cer eu!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde stela_stela » 14 Apr 2007, 22:46

:wink: Vă mulţumesc pentru o încurajare mă gîndeam să-i invit să pregătim materiale pentru o lecţie împreună, dar n-am găsit momentul potrivit.
stela_stela
 
Mesaje: 16
Membru din: 25 Feb 2007, 23:19

Mesajde marmar » 15 Apr 2007, 20:20

stela_stela scrie::wink: Vă mulţumesc pentru o încurajare mă gîndeam să-i invit să pregătim materiale pentru o lecţie împreună, dar n-am găsit momentul potrivit.

Niciodata nu vei convinge printr-un asemenea pas, caci parintii au un pic alte interese decit a-ti ajuta in lucrul tau. Ei considera ca aceasta e obligatiunea ta. Pina la urma exista o iesire din impas> Lectii comune- parinti si copii, in care sa folosesti mai multe materiale distributive, de cele care faci de obicei la lectie. Apoi sa le propui un chestionar de evaluare a lectiei, prin care ar ajunge la concluzia ca succesul lectiei s-a datorat anume acestor materiale.
Evident ca trebuie sa fie o lectie mai mult decit captivanta.
URMEAZA SA MAI DISCUTAM. :roll: :roll: :roll:
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde leu » 15 Apr 2007, 21:34

Eu sugerez o sedinta cu parintii in care sa discuti deschis despre necesitati si nevoi.Nu cred sa fie nereceptivi, pentru ca si ei stiu cu ce se confrunta scoala.Eu cel putin asa procedez.Am reusit impreuna cu comitetul de parinti sa adunam 10 lei pe semestru pentru foi xerox,foi cu linii si patratele pentru lucrari de control, creta colorata, Cd-uri, coli flipchart,markere etc.Din acesti bani am cumparat si ghivece cu flori, facem poze de la diverse activitati pentru a le afisa in clasa, chestionare pentru sedintele cu parintii, am redactat si revista clasei si alte "nevoi materiale".Sigur ca sunt si parinti care nu raspund, sau o fac cu o suma mai mica ,dar in general sunt atasati si se implica .Cred ca cel mai important este sa vada rezultate.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 15 Apr 2007, 21:36

Eu sugerez o sedinta cu parintii in care sa discuti deschis despre necesitati si nevoi.Nu cred sa fie nereceptivi, pentru ca si ei stiu cu ce se confrunta scoala.Eu cel putin asa procedez.Am reusit impreuna cu comitetul de parinti sa adunam 10 lei pe semestru pentru foi xerox,foi cu linii si patratele pentru lucrari de control, creta colorata, Cd-uri, coli flipchart,markere etc.Din acesti bani am cumparat si ghivece cu flori, facem poze de la diverse activitati pentru a le afisa in clasa, chestionare pentru sedintele cu parintii, am redactat si revista clasei si alte "nevoi materiale".Sigur ca sunt si parinti care nu raspund, sau o fac cu o suma mai mica ,dar in general sunt atasati si se implica .Cred ca cel mai important este sa vada rezultate.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde carmen_12 » 16 Apr 2007, 17:19

Eu am recurs la o mica stratagema, propunandu-le elevilor diverse modalitati de realizare a orelor. Astfel, prin fise atractive prezentari Power Point sau fel de fel de planse i-am atras pe ei. La randul lor au povestit acasa, iar cand ne-am intalnit in sedinta, i-am intrebat pe parinti ce parere au. Acestia au fost placut surprinsi si au hotarat ca si ei sunt in stare sa le ofere copiilor ceea ce se credea ca numai elevii "de la oras" au acces. Asa ca ,acum ma intreba mereu de ce am nevoie...
carmen_12
 
Mesaje: 14
Membru din: 24 Ian 2007, 21:11


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori