Bursa Comenius

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Bursa Comenius

Mesajde elena_77 » 03 Iul 2010, 15:52

OVERSEAS TEACHERS-CREATIVE METHODOLOGY AND LANGUAGE SKILLS



Comenius este prima componenta a Programului de Invatare pe Tot Parcursul Vietii.Se adreseaza institutiilor de invatamant preuniversitar de stat si privat si tuturor membrilor comunitatii educationale care isi desfasoara activitatea in acest sector.
Acest program a fost lansat de Agentia Nationala Pentru Programe Comunitare In Domeniul Educatiei Si Formarii Profesionale(ANPCDEFP).
ANPCDEFP isi propune prin motto-ul sau sa realizeze “Integrare prin educatie si educatie prin integrare”.Si a reusit acest lucru ,atat prin oferirea de burse elevilor,studentilor si profesorilor,cat si prin promovarea parteneriatelor scolare.
Printre beneficiarii unei astfel de burse, ma numar si eu.Cursul de formare la care am participat , “OVERSEAS TEACHERS-CREATIVE METHODOLOGY AND LANGUAGE SKILLS”(Metodologie creativa si abilitati lingvistice),s-a desfasurat in cadrul institutiei “OXFORD HOUSE COLLEGE”,in Londra ,Marea Britanie.
Oxford House College este o institutie unde vin studenti din intreaga lume pentru a-si perfectiona limba engleza.Ea se deosebeste de alte institutii prin aceea ca se axeaza pe lucrul in perechi sau grup,pe comunicare,deoarece aceasta imbunatateste acuratetea si fluenta.Studentii sunt incurajati sa foloseasca materialele puse la dispozitie de biblioteca institutiei si sa socializeze cat mai mult pentru imbunatatirea cat mai rapida a limbii engleze.
Cursul de formare la care am participat s-a desfasurat dupa aceleasi reguli.Obiectivele acestuia au fost urmatoarele:sa incurajeze profesorii de limba engleza sa dezvolte un standard inalt in continuarea cresterii si dezvoltarii profesionale;sa dea profesorilor o constiinta mai mare in ceea ce priveste scopul lor si spatial din cadrul profesiei,sa promoveze colegialitatea profesionala a acestora in cadrul institutiilor lor individuale si profesia ca un intreg;sa-si insuseasca cele mai recente teorii si practici in predarea limbii engleze;sa incurajeze activitatile care implica profesorii in colectarea de date inaintea,in timpul si dupa experimentarea cu noi aptitudini si idei,cu scopul de a produce un schimb instructive durabil.
Cursul s-a desfasurat in perioada 06.04.2010-16.04.2010,in intervalul orar 9.00-15.00/15.30,si a inclus activitati precum: metode de predare si invatare(grammar translation,communicative approach,humanistic approaches:the silent way,TPR,suggestopedia;the natural approach,task-based learning,the lexical approach);predarea cu ajutorul programarii neuro-lingvistice;inteligentele multiple si activitati de invatare potrivite fiecarui tip de inteligenta;sisteme de invatare;tipuri de contexte;noi metode pentru predarea:speaking,reading.listening si writing,fonetica si fonologia,precum si modalitati de corectare si evaluare.
In cadrul cursului,au fost si seminarii si ateliere care au inclus activitati practice si jocuri didactice.Toate sesiunile au fost interactive,comunicarea cu formatorii si intre noi,profesorii,fiind esentiala.
Trasaturile principale ale cursului au fost latura practica,implicarea permanenta a profesorilor in activitatile didactice potrivite temelor abordate ,lucrul in perechi si grup si faptul ca au fost date foarte multe exemple.
Cursul a inclus si ore de asistenta, pentru a vedea modul in care profesorii de la Oxford House College predau,tehnicile pe care le folosesc,modalitatile de corectare si evaluare.
Pe tot parcursul cursului ni s-a oferit bibliografie si am avut posibilitatea de a studia si xeroxa materiale de la biblioteca institutiei organizatoare.
Obtinerea acestei burse de studiu are o mare importanta in cariera mea de profesor,dar si pentru elevii mei si scoala in care imi desfasor activitatea. Imbunatatirea aptitudinilor lingvistice a avut si va avea un impact clar asupra elevilor mei.Contactul cu vorbitorul nativ de limba engleza va permite imbunatatirea folosirii limbii engleze in comunicare.Lucrul pe documente autentice va facilita exprimarea in limba straina si exersarea de noi metode in predarea limbii ,culturii si civilizatiei.
De remarcat multiculturalitatea din cadrul cursului de formare:Romania,Polonia,Italia,Spania,Franta,Germania,China,Finlanda,Turcia,Suedia,
Columbia.Posibilitatea de a cunoaste profesori din celelalte tari din UE,si nu numai,reprezinta posibilitatea de a contacta viitori parteneri de proiecte europene,promovand astfel o larga dimensiune europeana a scolii mele.
Realizarea cursului in capitala Marii Britanii,Londra,a fost un prilej de a vizita obiectivele turistice din acest oras,prezente in manualele pe care le folosesc la clasa,fara sa-mi dea prilejul de a ma plictisi o clipa,deoarece,dupa cum a scris Samuel Johnson in 1777 :“Cand cineva s-a plictisit de Londra,s-a plictisit de viata”.Este grozav sa te afli acolo,ratacind..., in mijlocul celui mai minunat oras din lume.


Imagine
Imagine
Imagine





Prof.ELENA BAETICA
Scoala cu cls.I-VIII, “Mircea cel Batran”
Turnu Magurele,Teleorman
elena_77
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iul 2010, 15:30

Re: Bursa Comenius

Mesajde rofi3 » 05 Iul 2010, 10:20

V-am mutat topicul cu diseminarea stagiului de formare in forumul Activitati scolare, caci nu reprezinta o stire pentru colegii dvs.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Bursa Comenius

Mesajde aris » 07 Iul 2010, 18:07

Felicitari pentru mobilitate!E un exemplu bun pentru noi toti!
aris
 
Mesaje: 46
Membru din: 21 Iun 2007, 20:28


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori