Bacalaureat 2010

Bacalaureat 2010

Mesajde oana1964 » 26 Sep 2009, 07:47

Bine v-am regasit pe toti :) Am lipsit o vreme de pe aici.

Asadar: la consfatuiri nu ni s-a spus nimic despre Bacalaureatul 2010 pt ca nu se stia.
Apoi am auzit de la colegi si de la elevi despre faptul ca probele orale vor fi date in timpul semestrului 2, ca un fel de proba orala cu admis/respins, sau cu calificative care nu vor influenta notele de la examenul din vara.

Nu gasesc pe edu.ro comunicatul respectiv, sau ce forma o fi avand el, aici va rog, daca stiti ce si cum, dati-mi un link, pentru ca desi nu sunt chiar habarnista in materie de internet, mai mereu site-ul edu.ro il vad ca pe un hatis in care destul de greu gasesc ceea ce caut.

Tot de la colegi am inteles ca pentru profilul de filologie nu exista metodologie separata pentru bac si ca ei nu ar mai trebui sa dea examen scris la una din cele 2 limbi straine, asa cum era pana acum, ci s-ar aplica aceeasi metodologie ca la socio-umane. Lucru care nu mi se pare corect - mai sunt si clase de engleza intensiv, si clase de bilingv, aceia dau examen la logica, de exemplu, in loc sa dea testare la limba straina? :roll:
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: Bacalaureat 2010

Mesajde 19x2003 » 28 Sep 2009, 14:13

da, asa se pare.
filo, mate-info, intensiv/bilingv sau normal........pt astia e tot aia. e normal ca la 4-5 ore de lb straina pe sapt. sa dea bac la economie........si nu la limba straina pt care au venit in scoala asta si la profilul asta....eu nu cred sa dureze mai mult de un an ..2 [alte generatii de experiment]. cu admis/respins s'a mai incercat....si s'a renuntat....macar daca vroiau ceva certificat de competenta sa fi fost ceva ce seamana cu cambridge sau dalf, daca tot vor sa echivaleze ceva in europa .....asa e ploaie de vara....vine si dispare dupa un esec de 2 ani....pacat ca trebuie sa trecem prin asta....si noi si elevii nostri.

eu m'am saturat si imi iau talpasita spre grecia...ceea ce n'as fi facut acum 2 ani..... :( pacat...
19x2003
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Mar 2006, 00:52

Re: Bacalaureat 2010

Mesajde alexandre » 26 Noi 2009, 14:40

oana1964 scrie:Apoi am auzit de la colegi si de la elevi despre faptul ca probele orale vor fi date in timpul semestrului 2, ca un fel de proba orala cu admis/respins, sau cu calificative care nu vor influenta notele de la examenul din vara.



Dupa cateva luni de la postarea dumnevoastra (-daca nu ati aflat deja), va informez ca in mod oficial examinariile orale nu se vor valorifica nici cu note si/sau verdictul admis/respins, ci cu o (-incerta) definire care oscileaza intre Medium, Satisfacator si Avansat (?) ...sper sa nu ma insel sau sa nu fi emis vreo posibilitate de notare, dar astfel pare ca vor fi valorificate aceste examinari orale care vor avea loc in luna februarie.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Bacalaureat 2010

Mesajde veronica19 » 27 Ian 2010, 12:30

Va rog sa-mi spuna si mie cineva, daca am terminat liceul anul trecut si nu am luat examenul de bacalaureat cum sa procedez in 2010?? :oops:
veronica19
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Ian 2010, 10:57

Re: Bacalaureat 2010

Mesajde rofi3 » 03 Feb 2010, 19:23

Dati din nou anul acesta bacalaureatul ,numai la materiile la care nu ati trecut.Va trebui sa mergeti la liceul unde ati facut cursurile si sa va inscrieti la examen daca vreti sa mergeti la examen in vara aceasta.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Bacalaureat 2010

Mesajde oana1964 » 28 Feb 2010, 12:35

alexandre scrie:
oana1964 scrie:Apoi am auzit de la colegi si de la elevi despre faptul ca probele orale vor fi date in timpul semestrului 2, ca un fel de proba orala cu admis/respins, sau cu calificative care nu vor influenta notele de la examenul din vara.



Dupa cateva luni de la postarea dumnevoastra (-daca nu ati aflat deja), va informez ca in mod oficial examinariile orale nu se vor valorifica nici cu note si/sau verdictul admis/respins, ci cu o (-incerta) definire care oscileaza intre Medium, Satisfacator si Avansat (?) ...sper sa nu ma insel sau sa nu fi emis vreo posibilitate de notare, dar astfel pare ca vor fi valorificate aceste examinari orale care vor avea loc in luna februarie.


Va multumesc si eu pentru raspuns :) de acum se stie ca este vorba despre competentele de tip CEF si ca examinarile din februarie au fost doar la lb. romana, celealte fiind esalonate pana catre sfarsitul semestrului al doilea.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Util pregatire bac 2010

Mesajde nicolle26 » 02 Mar 2010, 10:23

Va ofer un site interesant pe care l-am gasit, care ii poate ajuta pe elevi in pregatirea probei de competenta lingvistica in limba engleza, proba orala de bacalaureat 2010:

http://theenglishteach.wordpress.com

Sper sa va fie de folos! O zi buna!
nicolle26
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Aug 2009, 19:43


Înapoi la Bacalaureat

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori