Bacalaureat (2)

Bacalaureat (2)

Mesajde dragomirlucian » 21 Iun 2008, 22:43

1)am dat bacul acum cativa ani(mai multi)cu profesorii din scoala.Elevii care erau de 5 nu luau mai mult de 5-7,elevii care erau de 9-10 luau intre 8 si 10.Cred ca era mai obiectiv examenul.De ce nu s-ar putea si acum la fel?Poate chiar cu un profesor din alta scoala in comisie , pentru a elimina suspiciuni legate de unele asa-zise persecutii din liceu...
2)camere de luat vederi in salile de examen ?poate ca da - nici nu ar mai fi nevoie de supraveghetori atenti in sali . Investitia s-ar amortiza rapid , cel putin prin cresterea calitatii ...sau ca in Franta,examen in sali cu holuri laterale , despartite de sali doar de geamuri izolate fonic, de unde poate observa si presa ce se intampla;e drept ca s-ar putea spune ca se incalca intimitatea , ca stresul creste ...totul tine insa de obisnuinta si de antrenament...
3)cheltuieli enorme legate de deplasarea si cantonarea supraveghetorilor,a membrilor comisiilor.Reduceri ? - observatiile de la 1)
4)cheltuieli de protocol?lipsesc cu desavarsire , dar exista(asa se aude) - vezi obs.1 pentru disparitia acestora ...
5)cei care au conceput subiectele de bac pentru acest an(marsand pe ideea "geniala" a ministerului cu variantele publicate;adica nu s-a lucrat la cauza...)au incercat intr-un timp prea scurt sa faca ceva bun(eu zic ca avand in vedere datele initiale ale problemei,unii s-au descurcat bine -si pentru ei si mai ales pentru elevi,din pacate nu toti,dar asta este...).Revenind,castigul financiar (nici nu s-au gandit de fapt la asta cand s-au inhamat) este al unor edituri(nu poti sa nu gandesti ca poate unii asta au dorit!...);si cand rodul muncii tale e cules de altcineva,nu te simti chiar bine...noi sa fim sanatosi...
Daca se marseaza totusi pe acelasi sistem,macar lucrul sa inceapa din august,apoi publicarea pe net sa se faca in decembrie:timp pentru dezbateri publice.
6)Ideal in acest sistem : conceperea a 3-5 variante de un grup de 5-10 profesori , cu 3 zile inainte de examen,undeva pe munte,fara semnal telefonic sau fara telefon sau cu telefon urmarit de SRI , fara internet...poate chiar pe modelul celor 100 de variante existente.Adica pentru la anu:domnilor elevi(si profesori),astea sunt modelele,cam asa vor arata subiectele...(adica elevii sa nu aiba rezolvarile dinainte).Desi se aude ca exista metode de transmitere a rezolvarilor pentru subiecte la prima vedere in sali.E incredibil !!! Repet,revenire la admitere in facultate cu examen,fara media de la bac!Macar un an,doi,sa vedem cu este !
7)ma apuca de atatia ani nervii cand vad rezultatele de la bac si elevi care au fost constant de 8(cel mult) iau note mai mari decat unii care au fost de 9 sau si mai mult ... cand si cum se va termina cu inversiunile astea?
8)absolventul de liceu trebuie sa aiba cultura generala,probabil asta vrea sa evalueze actualul examen de bacalaureat;globalizarea(poate din pacate)ne demonstreaza insa ca nu mai e chiar asa mare nevoie.Exemplu concret:un elev foarte bun la biologie (posibil viitor cercetator in domeniu sau foarte bun medic) trebuie sa dea bacul,daca e la profilul real , si din geografie(de exemplu).E nevoie de asa ceva?
9) e mult de discutat.Intrebarea este:cat de mult asculta factorii de decizie din minister cu marea masa a profesorilor,a parintilor,a elevilor , inainte de a hotari ceva important,esential.Cine asculta ce spunem noi?Cine tine cont de ce spunem noi?
10)Din oficiu.Astept reactii(nu neaparat favorabile).
dragomirlucian
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Mai 2008, 14:07

Ilegalitati BAC

Mesajde sorinborodi » 23 Iun 2008, 09:28

In comiterea ilegalitatilor la BAC,prima faza a fost deja depasita.Ma refer la asa-zisa taxa de protocol,care are niste destinatii dintre cele mai obscure.Naivii cred ca e doar pentru apa minerala,cafea si o gustarica pentru supraveghetori.........
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

toata lumea iti da dreptate, sau ma insel?

Mesajde badescuovidiu » 24 Iun 2008, 23:30

Ma intreb daca cineva din Minister citeste aceste pareri, acest forum sau multe articole din presa. Sau...si mai grav, poate le citesc insa se fac ca nu le citesc. Care e scopul? Caci...eu, ca si profesor de liceu incerc sa pregatesc elevii pentru bacalaureat, insa in ultimii ani nu reusesc deoarece majoritatea se bazeaza pe copiat, pe aranjat. Si, se vehiculeaza si sume pentru fiecare nota. Ajung la concluzia ca, pe cand fiul meu va da bacul, sa ma duc sa muncesc un an in strainatate, eventual cu el impreauna si probabil o sa ia o medie la bac mult mai mare decat toti colegii lui care au ramas sa pregateasca bacul la scoala.
Gresim noi, profesorii, mai ales ca acest subiect a fost vizualizat de multi insa raspunsuri au dat putini. Sa fie teama...sau sa fie din cauza ca multora dintre noi le place asa cum e acum?
Scrieti ceea ce simtiti, nu fiti doar spectatori.
badescuovidiu
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Noi 2006, 01:08

rapuns pentru Ovidiu

Mesajde dragomirlucian » 25 Iun 2008, 15:44

probabil ca multi sunt de acord cu noi,dar nu reusim impreuna sa facem front comun , nu reusim sa fim o voce puternica si care sa fie ascultata de cine trebuie...pe cand o masa rotunda organizata de minister(sau de presa,de ce nu,cum parca facuse odata Cristian Tudor Popescu ) sau macar o dezbatere publica intinsa pe vreo 3 luni , moderata de ministeriabili ? ne asculta oare cineva ?
dragomirlucian
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Mai 2008, 14:07

Reactie spontana

Mesajde oanamihaela » 27 Iun 2008, 18:48

"Dascalii nu mai vor sa fie supraveghetori la Bac
Dascalii vrinceni nu mai vor sa faca parte din comisiile de examinare de la Bacalaureat. Unii dintre cei care si-au dat acceptul de a face parte din comisii nu mai sint de gasit, altii au anuntat ca pleaca in concediu. In aceasta situatie, reprezentantii Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ) au apelat la rezerve. „Este foarte greu sa stabilim acum supraveghetorii. As ruga pe domnii directori sa faca o analiza, ca sa stim de ce nu mai vin profesorii la examene. Sint foarte multi care nu mai vin si i-as ruga pe directori sa afle care este motivul. Avem 360 de profesori pe care i-am sucit si i-am invirtit sa nu avem probleme“, a precizat Ion Ionascu, secretarul comisiei de Bacalaureat. "(din articolul semnat de Cristina LUCACI in Monitorul de Vrancea 27 iun. 2008)
Reactie spontana normala dupa ce profesorii platiti foarte prost, mai sunt si acuzati de frauda tot timpul si amenintati cu dosarul penal, iar presiunile pt. fraudare vin tot de acolo de unde vin si amenintarile ("Unul dintre membrii comisiei de exa-minare la limba franceza, din Centrul de Bacalaureat de la Colegiul Tehnic „Edmond Nicolau“, acuza conducerea Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ) si pe parintii absolventilor ca au facut presiuni pentru ca toti candidatii sa ia note de trecere....Seful ISJ, Iordache Bostan, neaga acuzatiile profesoarei. „A inteles gresit. Am cerut aprobare Ministerului sa opresc pentru zece minute examinarea, ca sa vorbesc cu membrii comisiei, si am primit acceptul. Nu am mers acolo ca sa le dea copiilor note de trecere, am mers doar sa asist. Mi s-a parut inexplicabil ca un copil cu media 8 la limba franceza sa nu fie promovat si sa obtina nota patru. Nu am invinovatit vreo persoana pentru aceasta, ci sistemul de invatamint in general“, a precizat Iordache Bostan." - http://www.monitorulvn.ro/?stire=1712)
S-ar putea ca autoritatile sa fie obligate sa tina cont de parerile profesorilor adevarati, caci in curand nu se va mai putea desfasura bacalaureatul din lipsa de supraveghetori si corectori!
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Mesajde pistol_mada » 02 Iul 2008, 14:47

Asa ar fi bine. Sa nu se mai duca nimeni la supraveghere.
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde narcisr » 07 Iul 2008, 16:18

Cum va explicati dragi colegi ca unii elevi de la i.f.r. au obtinut la bac medii generale de peste 8 pe cand cei de la zi abia daca au reusit sa treaca de toate probele?E strigator la cer.
narcisr
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Aug 2007, 16:26

Mesajde sorinborodi » 07 Iul 2008, 23:17

narcisr scrie:Cum va explicati dragi colegi ca unii elevi de la i.f.r. au obtinut la bac medii generale de peste 8 pe cand cei de la zi abia daca au reusit sa treaca de toate probele?E strigator la cer.

Cuvantul magic este "protocol"
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde suntconsumator » 10 Iul 2008, 18:01

Si care e problema ca se descurca? Bacul este examenul profesorilor, prin care isi justifica salariul, ala cat este trebuie produs. Bacul este examenul prin care invatamantul isi justifica cei 6% din PIB. Este examenul datorita caruia omologii tai au si ei o paine, o ciorba.

La cei din Facultate ma refer. Daca nu s-ar copia, ar fi mai putini amatori de a face 2 facultati simultan, si de a pune in rama Doctorate pentru care abia reusesc sa semneze. (Acad. Dr. Prof. Ing. Elena Ceausescu)

Bacul copiat mai inseamna ca nimeni nu este dispus sa invete pt certificari. Oamenii normali la cap invata pt ei. Nu pt note si diplome. Ca invatatul pt Bac nu e sinonim cu invatatul pt tine, e alta problema.

S-ar putea ca autoritatile sa fie obligate sa tina cont de parerile profesorilor adevarati, caci in curand nu se va mai putea desfasura bacalaureatul din lipsa de supraveghetori si corectori!


Eliminarea capacitatii / testelor nationale etc. a reprezentat esecul scolilor de arte si meserii. Acum toti au locuri la liceu.

Eliminarea Bacului se va intampla cat de curand, acest teatru al absurdului nu mai poate rezista mult. de ce?

1. incompetenta celor din minister de a modifica programa scolara incat sa o aduca la acelasi nivel cu viata.
2. incompetenta profesorilor de a pregatii elevii pt bac
3. acceptarea si perpetuarea situatiei 1 si 2, prin transformarea copiatului intr-un fenomen de masa, intr-o bula de aer pt ca invatamantul sa mai poata respira cativa ani. Pana la urmatorul ministru.
4. presiunea unui sistem care este departe de meritocratie.
5. presiunea Universitarior, care au pregatit loc la ei in celula pt toti absolventii de liceu.

Cu ce va fi inlocuit BAC-ul? cu nimic.

Termini, 12 clase, ok! Vrei la facultate? dupa legile cerere/oferta facultatile ce vor fi asaltate de clienti vor gasi metode de a alege.

Admitere, taxe mai mari, etc. Oricum, vor fi locuri la facultate pt toti.

Ne facem ca invatam, ca predam, ca copiem, ca promovam, ca suntem fericiti. Be happy!
suntconsumator
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Iun 2007, 22:04

rapuns pentru suntconsumator

Mesajde dragomirlucian » 10 Iul 2008, 21:21

trebuie sa recunosc ca sunt de acord cu multe din ce spuneti,dar trebuie sa recunoasteti ca trebuie facut ceva pentru a stopa fenomenul copiatului , incurajarea fraudei de insisi profesorii supraveghetori(la bac,la tezele cu subiect unic)
multumesc
dragomirlucian
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Mai 2008, 14:07

Mesajde suntconsumator » 12 Iul 2008, 00:25

nu ai ce sa faci. Populatia este din ce in ce mai putin dispusa sa frecventeze scoala. Din ce in ce mai scarbita de un sistem ce este facut pentru profesori si nu pt elevi.

Ordin catre militari. Vegheati la buna desfasurarea bacului. Daca iti incalci misiunea, acuzatie de tradare, 25 ani puscarie. 2 militari cu toca si cagulati la clasa de 15 elevi. Corectorii sa corecteze, incalca baremul cu buna stiinta. 25 ani. Nimeni n-ar mai copia.
E o aberatie sa ii pui pe profesori sa fie supraveghetori. Ce sunt profesorii??
Dascali, Examinatori, Evaluatori, Judecatori in consiliu, Corectori la BAC... etc.

Daca se doreste se poate da un bac corect. Un bac corect cum am mai zis ar insemna sub 20% promovabilitate. Insa daca credeti ca poporul ar incepe sa invete ca nu ia bacul, iarasi va inselati. Populatia ia bacul ca se poate lua. Daca nu se mai poate, asta e. Noi sa fim sanatosi!

Ieri Adomnita a zis o fapta mare!

in anul 2000 aveam 150.000 de elevi la bac. Acum avem 230.000???

De unde diferenta? Spor natural, imigranti? Nu. Toti retardatii, ce pe vremea Odiosului nu au putut lua treapta acum au terminat liceul la FR si au dat si luat bacul. Daca nu mergea treaba, stateau ei si fara BAC la fel de bine.

Se copiaza ca este nevoie. Daca n-ar fii nu s-ar mai povesti. Vedeti postul de mai sus
suntconsumator
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Iun 2007, 22:04

rapuns pentru suntconsumator

Mesajde dragomirlucian » 12 Iul 2008, 14:58

foarte bine , sa fie 20% promovati si astfel numai ei sa aiba acces la facultate
desi,dupa cum bine spuneti,pana si facultatile romanesti nu prea pregatesc pentru viitoare profesii
de fapt,repet:ne asculta cineva,citeste cineva ce discutam noi,baga la cap si gandeste schimbari esentiale,optime?
dragomirlucian
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Mai 2008, 14:07

Mesajde suntconsumator » 12 Iul 2008, 23:02

n-ai priceput. nu 20% sau 100% la BAC sunt relevanti. Ci elevii nu mai invata. pur si simplu. Tac Pac! Nu mai vor. Si de aici promovabilitate mare. Cand nu mai exista nici mirajul hartiei reciclate de calitate proasta pe care scrie "Diploma Bac" se duce... toata carciuma.

Tu crezi ca elevii nu mai invata ca pot copia. Este invers. Copiatul a aparut pt ca nu se invata, iar nimeni nu accepta un esec. O restrangere a invatamantului. Invatamantul este tinut in viata artificial, iar fiecare BAC Copiat inseamna un masaj cardiac. Poate poate... Cand nu mai merge nimic gata! Stii cum se numeste? Faliment. Se inchid usile, se scoate la vanzare pe bucati, pe terenuri, bla bla bla.

Eu personal decat aceasta moarte clinica ce ne costa 6% din PIB si tine 2 mil de angajati degeaba, angajati ce ne-ar prinde bine la criza actuala de munca, as prefera din nou alfabetizarea cu Biserica sau secta de apartenenta, dupa orientari :shock:

10 miliarde de $$$ inseamna 10 magistrale de 10 km de metrou, inseamna 2-300 km autostrada, asta in fiecare an.
suntconsumator
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Iun 2007, 22:04

Mesajde dragomirlucian » 13 Iul 2008, 08:03

In Franta iau bacul cam 30-40%;acestia sunt viitorii absoventi ai Scolii Politehnice din Paris,etc (ingineri foarte buni...).Trebuie sa recunosti ca sunt si elevi care mai invata in Romania(sub 20%).De ce?Pentru a ajunge ingineri,medici,economisti(profesori mai putin).Trebuie sa recunosti ca tara asta are inca nevoie de cadre calificate(si care sunt din ce in ce mai putine)si asta deocamdata se poate face doar parcurgand etapele acestui sistem prost.In acest moment liceul nu pregataeste elevii deloc sau aproape deloc pentru viitor;la un interviu de angajare serios,ai dreptate,nu te prea intreaba ce hartii ai,ce nota ai avut pe diplome,ci :ce stii sa faci,ce abilitati crezi ca ai,...Probabil ca ar trebui in liceu sa fie 3-4 materiii obligatorii si restul optionale(adevarate ! ) (SUA , Australia);dar pentru asta ar trebui sa ai profesori competenti in diverse domenii,ori in ultimii 10-15 ani,elevii buni,pe care ii duce mintea,nu se mai fac profesori (salarii mici,porcaria din invatamant,...),se indreapta catre altceva,asa ca am inceput sa avem clar lipsa de educatori si instructori;rezultatele au inceput sa apara.
Copiatul,da,poate ca e urmare a lipsei chefului sau motivatiei de a invata;in ultima vreme s-a accentuat pentru ca se poate copia.
Cei 200 km de autostrada pe an(pe care abia ii astept si eu) se pot totusi construi cu oameni care stiu meserie si care nu fura materiale...
Oricum,e mare nevoie de schimbare.
Duminica placuta.
dragomirlucian
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Mai 2008, 14:07

BACALAUREATUL

Mesajde galaoan » 13 Iul 2008, 20:56

Consider ca sistemul de invatamant trebuie reformat in totalitate. Ar trebui sa fie obligatorii doar 4 clase,iar absolventii sa dobadeasca competentele de a scrie, a citi si a socoti. Cine vrea sa continue studiile gimnaziale sa o faca, dar la finele clasei a VIII a , respectivul absolvent sa aiba cunostinte generale despre istorie, geografie, o limba straina, matematica, fizica, chimie. Cine vrea la liceu, sa dea examen de admitere, cine vrea o meserie sa faca o meserie si sa dobandeasca si niste cunostinte generale.Cei care invata o meserie ar trebui sa aiba trei zile de practica si doua de carte, iar daca se poate practica s-o faca sub indrumarea unor oameni competenti in ateliere bine dotate sau la agenti economici, plin implicarea agentilor economici in pregatirea in meserie. Daca cei care se pregatesc pentru o meserie doresc sa-si continue studiile liceale, mai tarziu, sa o poata face la invatamantul seral(sa nu mai existe frecventa redusa), iar daca sustin bacalaureatul si nu-l promoveaza nu e nici o tragedie, dobandesc cunostinte generale. Daca se doreste studiul la facultate, admiterea sa se faca pe baza de examen , fara a se tine cont de notele de la bacalaureat. Astfel s-ar economisi foarte multi bani care ar putea fi utilizati pentru dotare, modernizare, salariile profesorilor, economii la buget.Cred ca ar trebui revizuite cifrele de scolarizare la liceele teoretice si sa existe anumite specializari universitare numai la invatamantul de stat( medicina, drept, etc). Sunt inca multe de spus despre invatamantul romanesc.Cred ca ar trebui mai multi profesori de la noi sa se implice si sa castige burse in strainatate si sa se documenteze despre invatamantul de acolo, iar apoi sa aplice aici ce au vazut.
galaoan
 
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2006, 22:02

Următorul

Înapoi la Bacalaureat

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori