Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde lili_tipau » 12 Aug 2011, 09:49

Buna ziua! Sunt in cautarea unui auxiliar pentru initiere in TIC, de preferat pentru clasa I! Daca stie cineva ceva, va rog sa ma ajutati. Imi sunt de folos si alt fel de materiale, site-uri sau planse. Multumesc mult!
lili_tipau
 
Mesaje: 15
Membru din: 15 Mar 2006, 22:48

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde sportiv » 20 Aug 2011, 18:28

Luati legatura cu cei de la Siveco! S-au umplut de bani prin ,,instalarea laboratoarele AeL ” care ,dupa iesirea din garantie,au început sa cada cate 2-3 unitati din 10! Ce-o fi pe la cei care au cate 25-30?Caderea este fara posibilitate de reparatii (macar din 2 sa faci 1) :oops: si comunitatile locale oricum nu au bani! :D
(Si au mai implementat,cu acordul ministerului si PORCARIA de EDUSAL! Nimeni nu poate explica de ce e asa salariul si nu cel dupa lege! Romanul înghite!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde emil » 20 Aug 2011, 21:07

lili_tipau scrie:Buna ziua! Sunt in cautarea unui auxiliar pentru initiere in TIC, de preferat pentru clasa I! Daca stie cineva ceva, va rog sa ma ajutati. Imi sunt de folos si alt fel de materiale, site-uri sau planse. Multumesc mult!

Eu va recomand sa nu stressati elevii de clasa I cu ceea ce dvs. numiti... "TIC".
Daca vreti sa faceti activitati auxiliare cu elevii, va rog sa apelati la lucruri mai adecvate varstei lor: poate desen, dans, ingrijirea plantelor de apartament, gradina...etc.
Daca doriti neaparat sa ajutati elevii sa faca ceva pe calculator, atunci cel mai simplu ar fi sa ii invatati sa deseneze, fara insa sa ii determinati sa ia sabloane de pe internet.
Puteti gasi de cumparat si programe in ajutorul invatarii alfabetului sau a notiunilor simple de aritmetica, dar pentru aceastea nu e nevoie de "TIC".... ci doar sa foloseasca mouse si tastatura.

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde viocro » 20 Aug 2011, 22:31

Am în clasă calculatorul personal (cam bătrâior, ce-i drept) de doi ani. Anul trecut, la clasa a IV-a, chiar asta am făcut: i-am învăţat să-l folosească: deschis, închis, căutat materiale, joculeţe, materiale Power Point şi puzzle. Nu am făcut mari realizări, dar toţi elevii au ştiut, la finalul anului, ceea ce le trebuia ca să se descurce, la nivel de început elementar toţi ( ba unii chiar foarte bine), la un calculator.
Anul acesta, la clasa I, am făcut acelaşi lucru şi, chiar dacă elevii nu au atins "performanţa" celor de clasa a IV-a, de anul trecut, chiar dacă l-au mai blocat, au şters din materiale, tot pot spune că toţi ştiu cum se deschide, închide, căuta un material, să se joace joculeţe simple (didactice - adunări, scăderi, probleme, cânta după negativele pe care şi le aleg singuri, completare de cuvinte, copiere de texte, şi cu mare încântare puzzle). Nu e mult, dar pemtru copii care nu prea au speranţă să aibă vreodată calculator a însemnat o convingătoare motivaţie să vină o oră mai devreme la şcoală de dragul lui. Ca să nu mai spun că unii şi-au îmbunătăţit şi calitatea cititului, calculului, dar şi fineţea motricităţii mâinii.
Şi da, aşa este, folosirea mausului şi a tastaturii este foarte importantă pentru început şi pot spune că aceste două abilităţi s-au însuşit cel mai anevoie, pe urmă lucrurile au mers mai lesne. Şi este tare bine pentru copii care nu au calculator să li se ofere şansa de a învăţa mânuirea lui, cât de cât. Suntem în 2012 şi nu putem ignora evidenţa viitorului, în care învăţământul nu mai are cum se situa în afara informaticii. Asta fie că place sau nu place unora dintre noi.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde ela67 » 21 Aug 2011, 00:47

emil scrie:
lili_tipau scrie:Buna ziua! Sunt in cautarea unui auxiliar pentru initiere in TIC, de preferat pentru clasa I! Daca stie cineva ceva, va rog sa ma ajutati. Imi sunt de folos si alt fel de materiale, site-uri sau planse. Multumesc mult!

Eu va recomand sa nu stressati elevii de clasa I cu ceea ce dvs. numiti... "TIC".
Daca vreti sa faceti activitati auxiliare cu elevii, va rog sa apelati la lucruri mai adecvate varstei lor: poate desen, dans, ingrijirea plantelor de apartament, gradina...etc.
Daca doriti neaparat sa ajutati elevii sa faca ceva pe calculator, atunci cel mai simplu ar fi sa ii invatati sa deseneze, fara insa sa ii determinati sa ia sabloane de pe internet.
Puteti gasi de cumparat si programe in ajutorul invatarii alfabetului sau a notiunilor simple de aritmetica, dar pentru aceastea nu e nevoie de "TIC".... ci doar sa foloseasca mouse si tastatura.

Va doresc succes!

... aduc o completare, si sa scrie. Multi dintre ei invata sa scrie la calculator intr-o alta limba decat limba romana. E important sa gasim modalitati astfel incat sa foloseasca limba romana asa cum se cuvine. In scurt timp vor ajunge sa nu mai scrie romaneste.
Eu folosesc calculatorul inca din clasa I, la toate disciplinele: scriu, citesc, desenează.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde emil » 21 Aug 2011, 11:44

Regret, dar nu sunt de acord cu dvs. Elevii din clasa I trebuie sa invete sa scrie "grafic" cu instrumente de scris si nu la calculator. Este o mare greseala pe care o fac multi educatori, in dauna scrisului de mana care mi se pare extrem de necesar!
Puteti, intradevar, sa folositi programe care ii invata sa recunoasca litere, sa compuna, sa desparta in silabe...etc.
Concluzionez ca in clasele I, II recomad evitarea folosirii calculatorului de catre elevi sau folosirea cat mai rar. Ajutati elevii sa perceapa frumos si corect, lumea reala!
Precizare importanta: Informatica nu are nicio legatura directa cu elevul sau cu invatatorul, la fel cum nici mecanica sau igineria auto nu are vreo legatura cu folsirea unei masini.

Succes la scris!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde lili_tipau » 21 Aug 2011, 16:02

TIC e pretentios spus pentru clasa I. Am facut si eu o presurtare... Sunt perfect constienta ca nu ma apuc la clasa I sa fac informatica, doream doar un material care sa se bazeze mult pe desene, pe activitati de intuire a functiilor tastelor, pentru a accede la scrierea in Word, pentru a desena in Paint, a invata spre sfarsit literele pe tastatura si folosirea corecta a internetului. Elevii care vin in clasa I au deja cont pe messenger, unii comunica pe facebuk, si mare majoritate joaca diverse jocuri pe calculator. Daca tot il au , mi se pare corect sa/l foloseasca pentru instructia lor , nu ca mancator de timp!! Trebuie sa stie ce pericol implica folosirea informatiilor de pe internet, dejavantajele pierderii timpului pe net, a scrierii prescurtate in mesaje. Ceea ce cunosti poti sa previi!! Cel putin acesta este considerentul pentru care am cazut de acord cu parintii ca este bine sa facem asa ceva la optional.
Am mai facut aceste lucruri si am gasit undeva un capitol de auxiliar dar era gandit de un prof de informatica, fara suparare, as fi vrut ceva gandit de un invatator,si, credeam ca cineva a avut timp si inspiratie pentru asa ceva.
Plantele din gradina le poti ingriji si fara sa faci un optional din asta, iar imaginile pe care le poti gasi pe net referitoare la poluare si defrisari cred ca au un impact mult mai mare asupra acestor copii. Oricum multumesc de sfaturi!!
lili_tipau
 
Mesaje: 15
Membru din: 15 Mar 2006, 22:48

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde viocro » 21 Aug 2011, 19:17

Înţeleg observaţia şi recunosc justeţea ei atunci când se face abuz de calculator sau se înlocuieşte scrisul de mână cu cel lesnicios de la calculator. Nu fac abuz pentru că sunt un om moderat şi, mai ales pentru că nu am cum: am 18 elevi şi un biet calculator. Elevii mei, mai puţin doi, nu au calculator acasă şi nici nu vor avea. Cei care au, nu au internet.
Cât despre finalul observaţiei, recunosc încă o dată că m-a descumpănit oarecum şi mă simt brusc precum ca un făcător de rele, neavizat, rău intenţionat şi superficial. Iar descumpănirea mea intră în contradicţie cu rezultatele: nu mi-am educat niciodată elevii în afara lumii reale - pot spune chiar că am obsesia de a face mereu trimitere la ce le trebuie copiilor ceea ce învaţă.
Şi nu, nu renunţ la calculator - mi-am atras şi cuminţit mulţi copii mai nenorocoşi la nivel de educaţia în familie. Dar vă promit că nimic nu mă va face vreodată să apreciez scrisul de mână mai puţin decât orice alt fel de a scrie.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde emil » 21 Aug 2011, 21:17

Sunt convins ca experienta dvs. in lucrul cu elevii mici este mai mult decat importanta si veti sti sa decideti cat de mult sa folositi mijloacele tehnice. La acesata varsta, calculatorul este o unealta ca oricare alta care il ajuta pe elev sa comunice, sa isi dezvolte abilitati minime de prelucrare a informatiei etc. Mi-am permis sa intervin in acest topic pentru ca am si eu o experienta in educatia IT&C in scoala, stiu care sunt avantajele si dezavantajele. Un calculator si un videoproiector in clasa, nu reprezinta un pericol, dimpotriva este unealta extrem de utila in activitati frontale: filme, planse, ilustratii, prezentari etc.
Dar a aseza fiecare elev in fata unui calculator si a da drumul la nu stiu ce programe de invatat romaneste sau cava jocuri chiar si instructive, constituie o greseala ce poate conduce la efecte neplacute pentru sanatatea mintala a copilului.
Am o mare stima pentru invatatori, am mai scris acest lucru pe liste, si cred ca nicio unealta oricat de perfectionata ar fi ea nu poate inlocui omul dotat cu harul modelarii sufletului. De aceea, va rog sa nu va ascundeti munca dvs. frumoasa, in surogatele electronice...

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde viocro » 21 Aug 2011, 22:25

Vă asigur că nu o fac, nu folosesc surogate - orele sunt ore, jocul în aer liber e joc în aer liber etc. Pentru calculator e un timp în afara orelor, la care consimt şi eu şi elevii cu plăcere. Nu sufoc orele cu calculatorul: la educaţie muzicală - cântecele, la lectură - poveşti, la matematică - rareori câte un concurs scurt, pe grupe, la educaţie plastică şi abilităţi practice audiţie (cântece sau poveşti audio, cât elevii lucrează). Însă totul cu măsură şi doar ca modalitate de susţinere, înviorare, diversificare şi nu înlocuire a activităţii.
Dar, dimineaţa, câte 10 minute, de regulă, fiecare copil care vine are dreptul să aleagă: să-şi scrie numele sau câteva propoziţii (la care intervin eu cu punctuaţia şi majusculele pentru că încă se încurcă şi mă roagă să-i ajut), să rezolve un exerciţiu-joc la matematică sau scriere, puzzle. Nu este pericol de exces pentru că nu au cum.
Şi trebuie să vezi, să simţi cum tânjesc nişte copilaşi să folosească niţeluş un obiect despre care alţii vorbesc precum de o minune, ca să înţelegi de ce prefer să vin zilnic o oră mai devreme, să-i asist cum se programează care şi cât să intre la rând, să mă bucur cu ei când reuşesc şi sunt încântaţi, să-i ajut când se încurcă, să rog sau să plătesc un om care să dercurce ce se dă peste cap uneori la programe, deoarece nu am nicio noţiune clară despre munca de operator. Şi cred că e mai benefic debutul în cunoaşterea folosirii calculatorului, sub supravegherea învăţătorului decât la cine ştie ce joc cu monştri, bătăi. E mai bine să ştie de la început utilizarea folositoare decât cea nocivă. Eu aşa cred. Cu convingere şi bună intenţie.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde ela67 » 23 Aug 2011, 23:41

emil scrie:Regret, dar nu sunt de acord cu dvs. Elevii din clasa I trebuie sa invete sa scrie "grafic" cu instrumente de scris si nu la calculator. Este o mare greseala pe care o fac multi educatori, in dauna scrisului de mana care mi se pare extrem de necesar!
Puteti, intradevar, sa folositi programe care ii invata sa recunoasca litere, sa compuna, sa desparta in silabe...etc.
Concluzionez ca in clasele I, II recomad evitarea folosirii calculatorului de catre elevi sau folosirea cat mai rar. Ajutati elevii sa perceapa frumos si corect, lumea reala!
Precizare importanta: Informatica nu are nicio legatura directa cu elevul sau cu invatatorul, la fel cum nici mecanica sau igineria auto nu are vreo legatura cu folsirea unei masini.

Succes la scris!


Dreptul la replică

Ei stiu sa scrie la calculator inainte sa paseasca peste pragul scolii. Folosesc messengerul pentru a comunica intre ei.
Ce e gresit in a-mi fixa cateva ore de scriere pe calculator sub directa mea indrumare? Ei învaţă prin imitaţie să scrie la calculator de la fraţii mai mari. Câteva exerciţii de dictare, scrierea literelor, a silabelor, a cuvintelor. Tastatura se transformă în alfabetar. El îşi caută literele, formează silabe, cuvinte. Totul e un joc. Trebuie doar să vrei.
Aţi privit lucrurile din birou şi nu de la catedra.
Si programele pe care le numiti au rostul lor. Sugestia mea a fost alta.
Multumesc pentru urare! Ma voi stradui sa am succes la scris mai ales ca ma bate gandul sa iau clasa 0. Voi avea nevoie de succes ca să nu ajung la succesuri.
Pana una alta am clasa a IV-a. Va invit la o ora de informatica.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde emil » 24 Aug 2011, 08:22

ela67 scrie:[
Dreptul la replică

Ei stiu sa scrie la calculator inainte sa paseasca peste pragul scolii. Folosesc messengerul pentru a comunica intre ei.
Ce e gresit in a-mi fixa cateva ore de scriere pe calculator sub directa mea indrumare? Ei învaţă prin imitaţie să scrie la calculator de la fraţii mai mari. Câteva exerciţii de dictare, scrierea literelor, a silabelor, a cuvintelor. Tastatura se transformă în alfabetar. El îşi caută literele, formează silabe, cuvinte. Totul e un joc. Trebuie doar să vrei.
Aţi privit lucrurile din birou şi nu de la catedra.
Si programele pe care le numiti au rostul lor. Sugestia mea a fost alta.
Multumesc pentru urare! Ma voi stradui sa am succes la scris mai ales ca ma bate gandul sa iau clasa 0. Voi avea nevoie de succes ca să nu ajung la succesuri.
Pana una alta am clasa a IV-a. Va invit la o ora de informatica.

Va respect opinia, dar nu sunt de acord cu tehnica dvs. de lucru. Pai daca zceti ca vin cu messengerul in obisnuita si cu scrisul invatat de la ...fratii mai mari(banuiaesc ca toti elevii dvs. au frati mai mari :) si stiu comunicare cu messenger! ), atunci la ce bun sa folositi tastatura ca "alfabetar" ... In clasele mici se invata scrisul de mana si abilitatile de comunicare directa si nu cu proteza calculator...
Oare gresesc eu si va vorbesc din birou, dupa zeci de ani de experienta? Am fost in scoli unde copii "autisti" stateau cu casa la urechi si cu ochii in monitor... "invatand". Credeti ca este bine sa le sporiti dvs. handicapul asezandu-i in fata calculatorului dupa ce au stat in fata lui ore intregi acasa? Eu stiu bine ca multa lume face asta ca sa arate cat de "modern" este... Dar daca va orientati putin si vedeti ce se intampla in lumea civilizata, veti vedea o "intoarcere la natura", mai ales in educatia copiilor la varste mici.
Reiau ideea de invatat "scrierea" pe calculator si va intreb: Cati dintre educatori ii corecteaza pe elevi de la greselile comunicarii pe messenger, cu "dak", folosirea minusculelor la scrierea numerelor proprii, nerespectarea sintaxei frazei, etc? Cati educatori ii invata pe elevi sa compuna un mesaj, sa se adreseze politicos, sa semneze, sa respecte regulile de neticheta? Dimpotriva, multi ii stimuleaza in comunicarea eliptica de la varste mici ca sa fie "cool"... Uitati-va va rog cum scrie lumea pe forum sau in alte locuri unde se pun comentarii. Am respins nenumarate materiale care au greseli fundamentale de scriere. Chiar acum cateva zile am vazut "diplome" propuse a fi facute publice de catre o dna. invatatoare, cu numele semnatarilor scrise cu litere mici... Pot acesti oameni sa foloseasca "TIC" la clasa? Dimpotriva, calculatorul este un mare pericol in mainile acestor oameni!
Raman la ideea ca la clasele mici, cu atat mai mult la gradinita, sa nu se foloseasca calculatorul decat in activitati frontale, evident sprijiniti de un videoproiector. Poate, odata pe saptamana sa ii stimulati cu un joc educativ, sau le dati sa faca un desen. Ar mai fi si ideea de a lucra la proiecte, in grupe, dar asta in clasele III, IV.
Va rog sa nu faceti din calculator un scop in sine, nici o metoda de a "consuma" timpul pretios al comunicarii directe sau o tehnica de a atrage si de a fi "modern" in ochii parintilor care, uneori, nu prea au habar de ceea ce inseamna educatie...

PS. Nu vin la ora dvs. de "informatica" pentru ca nu cred ca faceti asa ceva la clasa a IV-a decat numai daca aveti genii in clasa. Daca ma invitati la o ora de proiecte pe calculator, de activitati de invatare sustinute de acest instrument, vin. Va pot chiar recomanda cum sa folositi constructiv calculatorul la clasa... Despre ore de "informatica", algoritmi, etc. putem discuta de pe la clasele VI-VIII.


Va doressc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde ela67 » 24 Aug 2011, 12:13

E o rugaminte constructiva si nu o pot trece cu vederea.
De pe pozitia pe care o aveti puteti vedea multe si sa fiti foarte bine intentionat. Nu-mi sunt straine astfel de cazuri. E bine ca sunt oameni care isi fac datoria cu adevarat si isi doresc reasezarea valorilor cu orice chip.
Eu m-am referit la clasa mea. Nu am tinut ore de informatica la clasele I si a II-a, si nici la clasele mari, ore de informatica de anvergura de care faceti caz. Eu folosesc un singur calculator in clasa cu un monitor mare. Anul trecut ( clasa a III-a) am descoperit pe masura ce se desfasurau lectiile de informatica, in laboratorul de informatica cu calculatorele pe care le stiti ca exista in scoli, ce ar trebui facut in cadrul acestor ore. Am reusit sa facem un calendar al fiecarui elev, o carticica de bucate, o pagina de revista, un ppt pentru mame si un test interactiv de cultura generala de sfarsit. Au scris, au desenat, au colaborat neasteptat de bine.
Nu contesta nimeni ca nu trebuie invatati sa scrie si sa comunice. Nu cred sa existe invatator care sa nu urmareasca acest lucru. Dvs stiti mai multe. Eu consider ca acestia nu au ce cauta la catedra. Se aseamana scoala cu o gradina in care cultivam flori, dar aici nu prea au ce cauta greselile.
Iata de ce trebuie abordat practic curriculum-ul in scoala. Eu adaug la cele ce ati spus ca trebuie invatate in scoala: gândirea, iar ca o paranteză ceea ce spunea Aristotel că stăpâna gândirii este metafora. Ea poate fi cheia genialitătii.Si o metafora ilustrativa pentru curriculumul practic: parabola din literatura de specialitate spaniola cunoscuta sub numele de " Curriculum-ul înotatorului" pe care o stiti cu siguranta. " Într-o scoala de inot, cu mari pretenţii şi o firmă pompoasă, elevii începători în ale înotului au fost învăţaţi tot ceea ce trebuia să ştie despre apă: compoziţie chimică, salinitate, duritate, flotabilitate, hidrostatica şi hidrodinamica specifică apei din piscină, cursuri înalte susţinute de înalţi specialişti. Ulterior, pentru " motivarea" elevilor sunt aduşi să le vorbească despre experienţa şi sentimentele proprii, mari campioni la înot, la care copiii privesc cu veneraţie. Apoi ... elevii au fost împinşi în apă ..." rezulatul se ştie şi nu e greu de intuit. Cum au scapat bietii de ei? Bineinteles ca cineva din afara a dat drumul apei ... apa azurie despre care ei stiau TOTUl si , de fat, NIMIC ( util).

PS Multumesc pentru posibilitatea de ma autoevalua, fedbackul a fost cel asteptat.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Auxiliar clasele I/IV pentru TIC

Mesajde ela67 » 24 Aug 2011, 12:52

* de fapt
Fie-mi iertata greseala!

... ca o completare ... curriculumul sa nu aiba doar un caracter practic ci si diferentiat pana la individualizare. Abia atunci elevii vor primi ceea ce ei asteapta demult de la noi: sa-i formam pentru o viata reala.
... si DA ... pledez pentru folosirea calculatorului la clasa, dar o folosire rationala.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori