atentie diriginti! vin inspectiile!

atentie diriginti! vin inspectiile!

Mesajde cris_d » 25 Feb 2006, 14:10

Sunt diriginte la cls a 8.Sunt si frof lor de rom. asa ca mai furam din orele de dirig pt rom. numai ca au venit inspectii. Si ne+au intreb daca am consultat si elevii cand am ales temele. cum se desfasoara orele de dirig...Multe.Dosarul dirigintelui.la mine singura obiectie a fost ca temele alese nu au un titlu f interesant pt elev. Oricum titlurile erau culese din ghiduri f noi, de la Inspectorat.
Asa ca intrebati+va sefii ce va trebuie, comunicati cu elevii, cu parintii, cu comunitatea.
cris_d
 
Mesaje: 5
Membru din: 02 Ian 2006, 16:47

Re: atentie diriginti! vin inspectiile!

Mesajde mmihaela66 » 18 Mar 2006, 01:21

Sunt profesoara de mate si am clasa a 7a
E de inteles (cel putin intre noi fie vorba) sa mai furam cate o ora de dirigentie
Nu stiu daca este cu adevarat un diriginte care face doar orele de dirigentie.
De fiecare data cand intru la clasa "mea" , musai 5- 10 minute fac dirigentie. Atunci....
Si noi la Calarasi am avut inspectie , .......
E normal sa ne mai bage si pe noi cineva in seama....
Pana la urma fiecare cu atributiile lui.
mmihaela66
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Ian 2006, 19:14

Mesajde cris_d » 18 Mar 2006, 17:39

Sunteti din Calarasi? Salutari.
Primul meu an de invatamant s-a desfasurat in Calarasi la Scoala nr. 10. De acolo am invatat multe.
E adevarat ca nu despre dirigentie.
Despre dirigentie am invatat de cand sunt profesoara de romana si diriginta, pentru ca responsabilitatile sunt foarte mari, atat fata de copii cat si fata ed parinti.
cris_d
 
Mesaje: 5
Membru din: 02 Ian 2006, 16:47

ora de dirigentie

Mesajde maia » 21 Mar 2006, 22:56

Stimate colege prof.de mate si romana puteti renunta asa usor la ora de dirigentie????Inseamna ca in colectivele pe care le indrumati nu aveti situatii ,,problema" sau elevi ,,problema"????Cum le rezolvati in orele de specialitate??Nu sunteti si parinti???
Nu incerc sa va dau sfaturi dar este foarte mare responsabilitatea de diriginte.
Poate e bine chiar daca folositi ora de dirigentie in alte ,,scopuri" sa nu
inteleaga lumea din forum ca in toate orele de dirigentie faceti specialitatea.
Este o parere,oricum ca dascali suntem vanati ,de ce sa le dam si idei de a ne ataca :!: :?:
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58

atentie diriginti! vin inspectiile!

Mesajde daiana » 21 Mar 2006, 23:52

Va rog sa-mi scuzati interventia, dar consider ca orele de dirigentie sunt absolut necesare si nu trebuie ignorate.Copiii au atatea probleme, pe care nu le pot discuta cu parintii(din diverse motive)! Pot afirma cu tarie ca au nevoie de sfaturile noastre.Chiar daca in invatamantul primar nu exista ore de dirigentie, noi discutam cu elevii nostri in cadrul orelor de educatie civica.N-as renunta sub nici o forma la aceste ore.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde ruxy » 27 Mar 2006, 21:48

Buna!eu sunt diriginta la cls.a 5-a si recunosc ca uneori mai fur din orele de dirigentie pt.o ora de romana dar...nu-mi place pt.ca"ai mei"vor uneori sa ne jucam sau sa ne petrecem ora afara,deoarece e cald.noi in C-TA am avut insp.RODIS acum o saptamana iar ideea pe care d-na inspector care se ocupa cu aceasta disciplina a comunicat-o a fost ca aceasta e cea mai importanta disciplina deoarece ne pune in valoare adevarata vocatie de dascal...si cred ca are dreptate;oricine poate preda,dar nu oricine poate comunica cu elevii...la revedere
ruxy
 
Mesaje: 16
Membru din: 06 Feb 2006, 20:44

Mesajde mmihaela66 » 12 Iul 2006, 14:47

Interesante toate parerile - dar ne ascundem dupa vorbe mereu si nu recunoastem intregul adevar(. Multumesc de sfat )
Daca la specialitate poti primi sfaturi - cred ca la dirigentie sfaturile devin numai orientari.
Trebuie sa te adaptezi la colectiv- niciodata nu poti face ce ti ai propus - de multe ori o intrebare rastoarna tot.
mmihaela66
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Ian 2006, 19:14

Mesajde mihai_ropota » 13 Sep 2006, 12:11

eu nu ma prea dau in vant dupa a fi dirig. chiar deloc! de ce? pt ca am avut numai clase nasoale, nimic ok. asta e. tac si inghit, dar nu inseamna ca daca sunt barbat trebuie in fiecare scoala unde ma duc sa am parte de clasa cea mai rea. e neplacut. la anul, cand ma transfer din scoala, cer in mod expres sa nu mi se mai dea nimic la dirigentie... e cel mai bine asa.
mihai_ropota
 
Mesaje: 4
Membru din: 13 Sep 2006, 08:52


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori