Asociatia Logopezilor din Romania

Asociatia Logopezilor din Romania

Mesajde dany_ela » 23 Sep 2006, 02:09

Sunt absolventa a Facultatii de Psihologie, specializarea Psihopedagogie Speciala si ma adresez tuturor acelora care au mai multe cunostinte referitoare la Asociatia Logopezilor din Romania. Informatiile de pe net sunt insuficiente, am reusit sa aflu doar o adresa, undeva in Bucuresti si cateva nume ale celor care conduc asociatia. Ma intereseaza conditiile de inscriere in asociatie, eventuale obligatii si beneficii. Va multumesc!
dany_ela
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2005, 20:44

Mesajde betiana » 23 Sep 2006, 17:48

Sunt membra a acestei Asociatii profesionale.Pe 30 sept.a.c, la Scoala Centrala (ora 10) are loc prima intalnire din acest an scolar.Daca doresti sa te inscrii in Asociatie trebuie sa vii aici. Cotizatia este de 30 RON anual. Ai acces la informatie de specialitate si poti sa publici in revista de specialitate.La sfarsitul anului scolar ti se inmaneaza un certificat de participare care conteaza in cadrul perfectionarii continue.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde dany_ela » 23 Sep 2006, 21:34

Multumesc pentru raspuns, dar eu sunt din Constanta...Asociatia nu are filiale si in alte judete? O alta modalitate de a te inscrie nu exista? Daca ati terminat facultatea de mai multa vreme si profesati ca logoped, ne puteti da mai multe detalii despre ceea ce ar trebui sa facem noi, proaspetii absolventi? Putem profesa ca logopezi sau trebuie sa fim o perioada supervizati de persoane autorizate din domeniu? Avem sanse reale de angajare ca logopezi...nu stiu, poate ne puteti impartasi ceva din experienta dumneavoastra, niste pasi pe care trebuie sa ii urmam ca sa ne fie mai usor...
dany_ela
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2005, 20:44

Mesajde betiana » 24 Sep 2006, 09:26

Draga dany_ela, dupa cum stii noi suntem doar 360 de logopezi in tara.Este greu sa faci filiale in judete, dar o sa ma interesez.Supervizarea este necesara doar in cabinetele de libera practica.In sistemul de invatamant de stat nu este nevoie.Poate doar de schimburi de experienta.Iti trebuiew multa rabdare, discernamant, putere de convingere in fata parintilor si cadrelor didactice din unitatile scolare.Mai tinem legatura.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde catelutza » 24 Sep 2006, 13:02

Daca nu putem ajunge la Bucuresti pe 30 sept nu ne putem inscrie si altadata? Ideea cu filialele este foarte buna, poate o propuneti la intalnire (in numele celor care nu pot veni :wink: )
Si speram sa ne tineti la curent cu noutatile de acolo.
Multumiri anticipate!
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde betiana » 24 Sep 2006, 19:44

O sa ma interesez daca se pot face filiale in tara sau daca exista asa ceva.Sigur este ca va puteti inscrie oricand in Asociatie, dar certificatele de participare la sesiuni nu se elibereaza decat daca exista prezenta fizica la 3/4 din sedinte.In schimb, puteti publica articole in revista daca le trimiteti pe mailul meu betiana_cioaca AT yahoo.com
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde mounty » 04 Oct 2006, 09:45

Buna ziua tuturor!
Sunt noua pe acest forum asa ca o sa apelez la putina toleranta, din partea voastra, pentru eventualele greseli, ale unui neinitiat! :wink:
Sunt absolventa de psihopedagogie speciala si in prezent lucrez ca logoped in cadrul DGASPC.
Acum vine intrebarea: Ce trebuie sa fac pentru a primi drept de libera practica? Sau trebuie sa am asa ceva pentru a profesa nestingherita ca logoped oriunde??
Va multumesc, anticipat, pentru raspunsuri!
:D
mounty
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Oct 2006, 09:34

Mesajde betiana » 04 Oct 2006, 13:58

Dragi colege,la intalnireqa Asociatiei Logopezilor (ALR) am ridicat problema filialelor.La Constanta si Cluj au fost nuclee dar s-au desfiintat odata cu pensionarea unor cadre didactice care au avut initiativa afilierii.Daca doriti redeschiderea unei filiale trebuie sa aveti o lista cu logopezii care doresc acest lucru.Cotizatiile (40 Ron) vor fi stranse la nivelul judetului si virate in contul ALR.La sfarsitul anului scolar in functie de participarea la nivel de judet sau capitala veti primi niste diplome cu nr.de ore efectuate (perfectionare continua).Dreptul de libera practica este necesar in sanatate si cabinete private si il elibereaza Asociatia Psihologilor.Pentru mai multe date privind ALR va rog sa-i scrieti presedintei iuliagerendy AT yahoo.com
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde dany_ela » 04 Oct 2006, 15:06

Betiana, multumim mult pentru raspunsuri si pentru informatiile noi pe care ni le-ai oferit. Tu esti din Bucuresti? Anul acesta sper sa urmez si eu cursuri postuniversitare de masterat in Bucuresti, asa ca as putea participa la una din sedintele ALR de acolo...poate asa obtin mai multe informatii despre ceea ce as putea face in continuare pt deschiderea unei filiale ALR in Constanta (ma refer strict la formalitatile necesare - sunt sigura ca nu sunt putine). Eu sunt proaspata absolventa si nu stiu daca mi se permite mie sa iau o asemenea initiativa :roll: Si as mai vrea sa te intreb ceva...care este modalitatea prin care pot intra si eu in posesia unei reviste publicata de ALR? Multumesc mult pentru toate informatiile furnizate!
dany_ela
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2005, 20:44

Mesajde betiana » 04 Oct 2006, 19:38

Draga dany_ela in clipa in care vii la asociatie vei putea primi contra-cost cateva exemplare din numele vechi ramase.Ultimul numar aparut are ca tema centrala "Tipuri de mediere in evaluare si terapie".
In privinta fiselor de lucru pentru copiii cu CES acestea se realizeaza de catre fiecare pedagog.Pentru invatarea literelor trebuie sa aveti mult material concret intuitiv (obiecte,imagini).Copilului i se arata o imagine iar el va ridica paleta pe care scrie litera cu care incepe cuvantul.Daca reuseste sa raspunda corect i se da ca recompensa o steluta sau bulina decupata. Testele se aplica de catre psiholog si in functie de evaluare i se da copilului QI.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde mounty » 05 Oct 2006, 09:58

Multumesc pentru raspuns!
mounty
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Oct 2006, 09:34

Mesajde mounty » 05 Oct 2006, 10:45

Din pacate am ratat intalnirea de la ALR de pe 30 septembrie, pentru ca nu am stiut de existenta ei. Eu sunt inscrisa in asociatie, si as vrea sa stiu cand va ma fi o astfel de intalnire? si cum am putea fi anuntati? Veti afisa pe acest forum?
mounty
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Oct 2006, 09:34

Mesajde betiana » 05 Oct 2006, 17:25

Intalnirile ALR au loc in ultima saptamana a lunii,sambata, la ora 10, la Scoala Centrala.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde mounty » 06 Oct 2006, 16:01

multumesc pentru raspuns din nou betiana. Voi incerca sa fiu acolo! :wink:
mounty
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Oct 2006, 09:34

asociatia logopezilor din romania

Mesajde corinaghiorlan » 07 Oct 2006, 09:48

va salut pe toate! si eu sunt proaspata absolventa a psihopedagogiei speciale si ma intereseaza sa aflu care sunt pasii de urmat pentru o cariera de logoped in domeniul privat. informatiile sunt foarte putine, pun asta pe seama inceputului de drum al logopediei, dar totusi...
corinaghiorlan
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Oct 2006, 09:39

Următorul

Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator