asigurarea calitatii

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

asigurarea calitatii

Mesajde nasti » 07 Feb 2008, 18:10

anul trecut am fost la un curs privind calitatea si in informatia si manualul ce l-am primit apareau 8 principii de caliatate. acum am gasit un alt manual de calitate in care apar doar 7 principii de calitate . la fel sta treaba si cu raportul de evaluare interna. noi am trimis in iunie raportul cu 8 principii si acum am vazut ca si raportul s-a modificat.daca poate cineva sa ma lamureasca cum e corect.ii multumesc si astept vesti. noi de la Isj nam primit nimic.
nasti
 
Mesaje: 20
Membru din: 13 Oct 2005, 21:33

Re: asigurarea calitatii

Mesajde sorinborodi » 08 Feb 2008, 23:44

M-ar interesa acest manual de calitate.Se poate cumpara ?Il aveti cumva in format electronic ?Multumesc.
nasti scrie:anul trecut am fost la un curs privind calitatea si in informatia si manualul ce l-am primit apareau 8 principii de caliatate. acum am gasit un alt manual de calitate in care apar doar 7 principii de calitate . la fel sta treaba si cu raportul de evaluare interna. noi am trimis in iunie raportul cu 8 principii si acum am vazut ca si raportul s-a modificat.daca poate cineva sa ma lamureasca cum e corect.ii multumesc si astept vesti. noi de la Isj nam primit nimic.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

asigurarea calitatii -manual

Mesajde nasti » 09 Feb 2008, 10:10

va trimit manualul -cadru de asigurare a calitatii care e o anexa la OMEd.C
nasti
 
Mesaje: 20
Membru din: 13 Oct 2005, 21:33

asigurarea calitatii

Mesajde nasti » 09 Feb 2008, 10:11

daca doriti am si manualul revizuit
nasti
 
Mesaje: 20
Membru din: 13 Oct 2005, 21:33

Manual calitate

Mesajde sorinborodi » 09 Feb 2008, 10:24

Va sunt recunoscator pentru postare.Da,cred ca ar ajuta si manualul revizuit.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde mioanghel » 09 Feb 2008, 14:01

toate informatiile ce va pot interesa - inclusiv materiale si revizuiri, cadrul legislativ, etc - le gasiti pe www.aracip.edu.ro
mioanghel
 
Mesaje: 1986
Membru din: 10 Mar 2007, 19:52

Mesajde clapa_valentina » 12 Feb 2008, 21:05

Sunt educatoare, responsabil al comisiei de evaluare a calitatii din unitate, functionam de 1 an si nu am beneficiat de nici o instruire in acest sens, tot dosarul l-am intocmit pe baza studiului legislatiei (am inteles cum ne-am priceput) si cu sprijinul documentelor aparute pe didactic. Deoarece am vazut cu sunteti in tema cu ,,problema" as dori sa va adresez cateva intrebari deoarece una am inteles din legislatie si de multe ori alta ni s-a ,,explicat" de catre director (ma refer strict la functionarea comisiei in unitate):
1. ce rol are directorul in comisie?
2. cui suntem subordonati ?
3. cine convoaca intalnirile comisiei?
4. cine aproba documentele elaborate de comisie (exista si un supervizor extern comisiei)?
5. cine elaboreaza regulamentul de organizare si functionare a comisiei (comisia sau CA)?
6. cine stabileste directiile de evaluare, comisia sau CA?
7. care este frecventa intalnirilor comisiei? (saptamanal, lunar....)
8. cate rapoarte de informare trebuie sa elaboram pe an scolar? (semestrial, anual sau lunar)
Probabil ca as mai avea si alte intrebari, dar ma gandesc sa nu par neinformata. Am citit tot ce a aparut pe edu.ro si la inspectia RODIS inspectorul care a verificat dosarul comisiei a fost foarte multumit. Totusi, am o serie de nelamuriri pe care nici macar dansul nu mi le-a elucidat.
Va multumesc pentru sprijin.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

asigurarea calitatii

Mesajde nasti » 16 Feb 2008, 20:11

va trimit manualul revizuit
nasti
 
Mesaje: 20
Membru din: 13 Oct 2005, 21:33


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori