ARANJAREA SALII DE CLASA

ARANJAREA SALII DE CLASA

Mesajde anad18 » 30 Aug 2007, 19:52

STIMATI COLEGI VA ROG SA-MI DATI CATEVA IDEI DESPRE DECORAREA CLASEI SI PRIMIREA ELEVILOR DE CLASA I
anad18
 
Mesaje: 37
Membru din: 12 Mai 2007, 00:09

decorare

Mesajde sopy » 31 Aug 2007, 12:51

Drapelul cu stema in fata, tablouri cu anotimpurile sau jocuri ale copiilor ( vor fi suport de discutii despre cum si-au petrecut vacanta, ce jocuri preferate au... )si altele interesante pentru copii ( nu mai mult de 4-5). In rest flori la ferestere si , daca ai, cateva plante mari . Nu incarca in nici un caz peretii cu planse didactice. Acestea vor aparea pe parcurs, dar nici atunci in exces.
Pregateste pentru parinti o fisa cu cele necesare, pe materii. Nu-i stresa pe copii sa retina tot ceea ce au necesar. E treaba parintilor si a ta. Copiii sa se bucure ca sunt impreuna, sa-si spuna parerea despre ceea ce le-ar placea sa aiba in sala de clasa...
Succes!!!!
sopy
 
Mesaje: 42
Membru din: 18 Aug 2007, 21:28

Mesajde ela52 » 31 Aug 2007, 23:57

Suntem receptivi la culoare si imagine , atentie la ceea ce se expune : calitate in primul rand .Obisnuiesc sa expun si lucrari ale elevilor din promotia anterioara, imagini din activitati diverse , o marioneta care devine mascota clasei si care va fi utilizata in conversatie.Pe banci : manualele , un dar simbolic -un semn de carte confectionat de elevii mai mari , o frunza aramie sau o floare . Succes !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde adriana_hosu27 » 01 Sep 2007, 11:21

Eu mi-am intampinat elevii cu un scurt program artistic realizat de fosta generatie, program gasit aici pe didactic. Clasa am decorat-o cu imagini din povesti luate de pe didactic si pictate si infoliate, cu ciupercute cu cifrele, imagini din anotimpul toamna.... perdelele erau acoperite cu frunze decupate, fructe...Au fost impresionati atat micutii cat si parintii lor. Ulterior am adaugat lucrari ale celor de clasa I si plansele specifice: alfabetul, literele, operatii matematice, lunile anului...
Avatar utilizator
adriana_hosu27
 
Mesaje: 29
Membru din: 20 Iun 2006, 18:01
Localitate: Baia Mare

Mesajde iustinianca » 02 Sep 2007, 17:43

eu mi-am aranjat clasa in vederea primirii boboceilor astfel:multe baloane colorate,un colt al anotimpurilor,cu multe frunze,un bostan,struguri,gutui asezate intr-un cos impletit,stergar brodat...apoipe pereti am asezat trei icoane icoane frumoase pictate in stil bizantin,cateva planse imagini plastice cu anotimpurile,litere si cifre pe pereti,pe tabla am desenat un trenulet cu ...litere,in fiecare vagon cate o litera,le-am relatat o scurta poveste inventata adhoc despre o calatorie intr-o lume noua cea a literelor,in alti ani pe perdele am prins fluturasi decupati din material textil cu bolduri si desigur..flori,un coltisor viu al clasei..atmosfera a fost foarte vie si primitoare,calda aproape familiala,pe usa am lipit un personaj din benzile desenate(un soricel pe care statea scris clasa I B)
pe catedra un cosulet cu flori uscate,castane,macese,o vaza din lut cu spice de grau...si o fata de masa cu litere f.colorata......cam colorat...dar m-am gandit totusi sa indulcesc trecerea brusca de la gradinita catre scoala.....eu ma bucur de fiecare data de prima zi de scoala!
iustinianca
 
Mesaje: 49
Membru din: 01 Apr 2007, 14:09

Mesajde anad18 » 05 Sep 2007, 01:13

VA MULTUMESC DIN SUFLET STIMATI COLEGI
anad18
 
Mesaje: 37
Membru din: 12 Mai 2007, 00:09

Mesajde rodica_felecan » 08 Sep 2007, 12:39

Poti sa pavoazezi sala de clasa in multe feluri important e s-o faci. Eu am sa-ti descriu sala mea de clasa . La geamuri am perdele pe care functie de anotimp prind cu ace - toamna fructe si frunze, iarna globuri ,stelute, fulgi de nea oameni de zapada, primavara flori, ghiocei ; pe pereti pun in general lucrari ale copiilor, nu lipsesc florile, pe dulapuri, pe suporturi pe perete, pe geam , pe masa. In fundul salii de clasa am o masa cu carti diferite, reviste si alte lucruri la care tot mai adaug pe parcursul anului scolar cate ceva nou.Pe un panou avem regulamentul clasei si sanctiunile, serviciul pe clasa. Orarul claselor- ca am simultane- ceas de perete, etc. Orarul il fac eu la inceputul anului scolar pe coli mari si il decorez diferit in fiecare an. daca ti-am fost de ajutor ma bucur . Astept sa mai citesc si alte sugestii. Va pup.
rodica_felecan
 
Mesaje: 46
Membru din: 24 Apr 2007, 19:50

Mesajde dianaciobanu » 09 Sep 2007, 15:24

Si eu obisnuiam sa-i primesc pe micutii scolari cu flori pe banci, cu cate o mica felicitare de bun venit confectionata de mine, manualele asezate de asemenea pe banci.
Eu vin dupa o pauza de 4 ani (timp in care am facut si ingrijit 2 copilasi) si, din pacate, materialele mele s-au ratacit sau au fost distruse, asa ca voi fi nevoita sa-mi refac in totalitate materialul didactic.
Ma bucur ca am gasit aici idei si, cu siguranta, voi primi sprijin in toate problemele pe care le voi intampina!
Bine v-am gasit!
dianaciobanu
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Sep 2007, 14:27

Mesajde mariro » 09 Sep 2007, 21:50

Bine-ai venit, dianaciobanu ! Vei gasi sigur, sprijin de nadejde in cei de pe didactic! Sa-ti fie sanatosi cei doi copilasi si multe succese sa ai in activitate!
Numai bine!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde dianaciobanu » 10 Sep 2007, 00:13

Multumesc mult!
dianaciobanu
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Sep 2007, 14:27

multumesc si eu!

Mesajde crisgruia » 10 Sep 2007, 13:45

mi-am notat unele din ideile date.ft bune!
va multumesc inca o data!
crisgruia
 
Mesaje: 8
Membru din: 05 Aug 2007, 20:14
Localitate: CRAIOVA

Mesajde maneanicoleta2006 » 10 Sep 2007, 21:08

Poate va inspira colajul realizat de mine pe polistiren.
maneanicoleta2006
 
Mesaje: 46
Membru din: 01 Mar 2007, 17:35

bobocei

Mesajde toni » 10 Sep 2007, 22:18

Nu am clasa intai ,dar iti spun cum ii primesc eu pe copii in prima lor zi din viata de scolar.Le pregatesc ecusoane cu numele fiecaruia si un bobocel desenat.Sunt foarte mandri sa le poarte nu doar in acea zi ,ci si in urmatoarele ,ca sa stie toata lumea ca au devenit scolari.
La festivitatea de deschidere a anului scolar, boboceii vin la careu insotiti de elevii de clasa a patra ,care au sarcina sa aiba grija de ei in pauzele primelor zile de scoala .Asa se integreaza mai usor in noua lor activitate .
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde iustinianca » 11 Sep 2007, 19:05

cateva lucrari realizate cu elevii cls.IB,Scoala 108 Bucuresti+serbarea alfabet 8) ului
iustinianca
 
Mesaje: 49
Membru din: 01 Apr 2007, 14:09

Mesajde iustinianca » 11 Sep 2007, 19:06

cateva lucrari realizate cu elevii cls.IB,Scoala 108 Bucuresti+serbarea alfabet 8) ului
iustinianca
 
Mesaje: 49
Membru din: 01 Apr 2007, 14:09

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori