ARACIP- O NECESITATE?

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde luminita_pascalin » 25 Feb 2014, 21:56

STIMATI COLEGI,
As dori sa aduc in discutie un subiect care m-a socat la propriu in momentul in care l-am aflat. Stiati ca orice scoala, gradinita etc care primeste "vizita" ARACIP TREBUIE SA PLATEASCA acestui organism de control suma de aproape 4000 de lei
( 40 de milioane lei vechi) in conditiile in care multe din scolile si gradinitele evaluate pe bani grei nu au dotari minimale din partea statului( cladiri nereparate, clase neigienizate de ani de zile, planse, calculatoare, imprimante, curti de joaca murdare pentru iesirea copiilor in aer liber asa cum ni se indica de la Minister etc etc).Ma intreb care mai sunt atributiile si rolul inspectoratelor scolare care sunt platite tot cu bani de la bugetul de stat? As propune sa facem un sondaj de opinie privind necesitatea existentei ARACIP in lumina acestor realitati triste din invatamantul romanesc.
Pentru a motiva demersul meu va voi da exemplu gradinita noastra: fiecare copil are la dispozitie in clasa o suprafata de
30 cm patrati pentru joaca pentru ca functionam la parter de bloc, igienizarea spatiului nu s-a realizat de 7 ani din lipsa de bani, pentru a realiza fise de lucru si de evaluare pentru copii toate educatoarele folosesc calculatoarele si imprimantele personale de acasa, avem un singur calculator care nu poate fi utilizat deoarece nu avem bani sa cumparam programe cu licenta, curte de joaca pentru copii nu avem desi s-au facut diligente la primarie pentru amenajarea unui parculet in apropiere pe un teren propritate publica, jocuri, jucarii nu am primit niciodata, de la parinti nu putem cere pentru ca suntem o gradinita de cartier cu familii la limita existentei etc. Si atunci ARACIP-ul ce rol are? Ce sa evalueze? cum ar putea sa ne acrediteze cu toate aceste lipsuri???? Nu le dam niste bani inutil, fara nici o finalitate????
VA ROG, SPUNETI-VA PAREREA , POATE ACEI BANI SE VOR INDREPTA CATRE DOTAREA SCOLILOR SI GRADINITELOR!!!!!!!

CU GRATITUDINE SI DISPERARE, prof. inv. prescolar Pascalin L.
luminita_pascalin
 
Mesaje: 8
Membru din: 31 Ian 2010, 21:35

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde emil » 26 Feb 2014, 13:06

Da, acesta poate fi un subiect bun de discutie. Mai general: modul in care se face evaluarea unitatilor scolare...

Va invit si eu la comentarii!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde alioland » 26 Feb 2014, 13:13

ar trebui evaluate si cadrele didactice multi sunt in sistem si habar n-au ce sa faca mai mult lasa copiii sa se joace ei vorbind la telefon sau fumand tigari.......CUNOSC ASTFEL DE CAZURI
alioland
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mai 2012, 21:59

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde sportiv » 26 Feb 2014, 14:42

1. Dacă DSP închide școala pe ,,tematica” ei (mai concret nu dă autorizație de funcționare) ce rol mai are ARACIP? :oops:
2. Dacă ARACIP, anul trecut, a evaluat favorabil unitatea si DSP o închide, unde merg elevii?
3. Deh! De ce DSP ar închide vreo școală (niciodată nu cred că a făcut acest lucru -unitatea în sine- care s-a limitat doar la amenzi ), apoi ARACIP-ul se limitează la politic!
Părerea mea! (Am 40 de ani în sistem. N-are rost să scriu mai mult)!
PS O necesitate pentru cine ???? :D
Ați primit chitanță pentru cei 4000 de lei? Cine a eliberat-o, unde au intrat banii, cine i-a plătit?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde carmencreanga » 28 Feb 2014, 22:27

luminita_pascalin scrie:STIMATI COLEGI,
As dori sa aduc in discutie un subiect care m-a socat la propriu in momentul in care l-am aflat. Stiati ca orice scoala, gradinita etc care primeste "vizita" ARACIP TREBUIE SA PLATEASCA acestui organism de control suma de aproape 4000 de lei
( 40 de milioane lei vechi) in conditiile in care multe din scolile si gradinitele evaluate pe bani grei nu au dotari minimale din partea statului( cladiri nereparate, clase neigienizate de ani de zile, planse, calculatoare, imprimante, curti de joaca murdare pentru iesirea copiilor in aer liber asa cum ni se indica de la Minister etc etc).Ma intreb care mai sunt atributiile si rolul inspectoratelor scolare care sunt platite tot cu bani de la bugetul de stat? As propune sa facem un sondaj de opinie privind necesitatea existentei ARACIP in lumina acestor realitati triste din invatamantul romanesc.
Pentru a motiva demersul meu va voi da exemplu gradinita noastra: fiecare copil are la dispozitie in clasa o suprafata de
30 cm patrati pentru joaca pentru ca functionam la parter de bloc, igienizarea spatiului nu s-a realizat de 7 ani din lipsa de bani, pentru a realiza fise de lucru si de evaluare pentru copii toate educatoarele folosesc calculatoarele si imprimantele personale de acasa, avem un singur calculator care nu poate fi utilizat deoarece nu avem bani sa cumparam programe cu licenta, curte de joaca pentru copii nu avem desi s-au facut diligente la primarie pentru amenajarea unui parculet in apropiere pe un teren propritate publica, jocuri, jucarii nu am primit niciodata, de la parinti nu putem cere pentru ca suntem o gradinita de cartier cu familii la limita existentei etc. Si atunci ARACIP-ul ce rol are? Ce sa evalueze? cum ar putea sa ne acrediteze cu toate aceste lipsuri???? Nu le dam niste bani inutil, fara nici o finalitate????
VA ROG, SPUNETI-VA PAREREA , POATE ACEI BANI SE VOR INDREPTA CATRE DOTAREA SCOLILOR SI GRADINITELOR!!!!!!!

CU GRATITUDINE SI DISPERARE, prof. inv. prescolar Pascalin L.


O intrebare foarte buna, dar fara un raspuns clar. De ce atatea organisme de control? Ce rol au intr-un sistem atat de slab finantat, lasat in voia sortii si a presei, in ultima vreme? In aceeasi situatie suntem si noi, intr-o scoala de la tara. Toate activitatile le sustinem din resurse personale, dar pana cand? Am ajuns la fundul sacului. Din pacate, nu vad nici o rezolvare.
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde sportiv » 08 Mar 2014, 15:46

Vă propun ca la ,,Cafenea” să discutăm orice fel de probleme : ale învățământului, ale școlii, ale societății, ale familiei, realizări ale școlilor și individuale etc..., că doar de asta se numește cafenea!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde caius » 08 Mar 2014, 19:54

Rolul ARACIP in unitatile de invatamant il inteleg. Accept si faptul ca trebuie sa intocmim foarte multe documente (planul managerial al comisiei CEAC, procese verbale ale sedintelor comisiei respective, rapoarte ale comisiilor metodice, ale inspectiilor realizate la clasa de catre responsabilul comisiei si director, etc). Ceea ce nu inteleg (recunosc, sunt cam greu de cap) este: - de ce trebuie sa platim controlul ARACIP?
- cine plateste aceasta suma?
- unde anume ajung banii respectivi?
- cui foloseste verificarea respectiva (scolii, parintilor, elevilor, primariei, statului, sau unei "anumite "institutii" de stat care ,,spala"
bani "legal" sau face deturnare de fonduri care se pierd pe drum?
- cum pot eu, cadru didactic al scolii care achita suma respectiva, sa verific unde ajung banii si ce se intampla cu ei?
caius
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Sep 2007, 23:27

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde magdal » 09 Mar 2014, 12:57

Acest ARACIP foloseste doar la stresarea noastra si la golirea buzunarelor.

Ar fi excelent daca ne-ar trimite mijloace didactice nu controale. Nu ne ajuta cu nimic.
magdal
 
Mesaje: 31
Membru din: 30 Sep 2010, 22:54

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde biofileslr » 24 Sep 2014, 22:08

Buna seara! A propos de ARACIP.....urmeaza sa fie vizitata si scoala in care lucrez si avem de adunat o groaza de documente. Activitatile s-au facut, dar nu stim daca actele sunt totalmente in regula. Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ( va rog mult! ), care sunt documentele necesare in portofoliul Comisiei pentru educatie sanitara/ Comisia sanitara? Va multumesc anticipat! o seara excelenta va doresc!
biofileslr
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Oct 2008, 19:57

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde sportiv » 25 Sep 2014, 13:55

Păi, dacă sunteți în programul lor n-ați primit listă cu ce ar trebui să le puneți ,,dinainte”? :D
P.S Dacă nu aveți, vor închide școala! Serios, ei și cei de la SANEPID au acest drept! :) Dacă nu credeți voi posta ceva tare interesant!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde biofileslr » 27 Sep 2014, 14:33

Din pacate, va cred. :( Noua ni s-a spus intr-un singur cuvant : "TOTUL". Sa rad sau sa plang? ;)
P.S. Chiar nu ma poate ajuta nimeni? Vreau doar sa stiu lista documentelor care ar trebui sa existe in dosarul comisiei. Deocamdata am pus acolo, cam tot ceea ce mi se PAREA ca are legatura cu asta.
biofileslr
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Oct 2008, 19:57

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde sportiv » 28 Sep 2014, 19:19

Iată o listă:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde biofileslr » 28 Sep 2014, 22:19

Multumesc mult "SPORTIV"! Am cautat si eu, dar nu cred ca am stiut UNDE ANUME sa fac asta. ;) Iti doresc un an scolar fructuos!:)
biofileslr
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Oct 2008, 19:57

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde stroecristian46 » 30 Sep 2014, 09:12

cand se va inventa aracip si pt biserici? sa mai inchida si d-astea, ca de scoli si de profesori se tot leaga toti... cum oare vor contoriza volumul de credinta oferita si infuzata populatiei? oare dupa circumferinta beteliei pantalonilor preotilor sau dupa numarul de masini, case si afaceri pe care le au? ce planificari sa le ceara? planurile de lectie sunt prea intortocheate sa le verifice omenirea, iar programele sunt la doamne-doamne, cine merge sa i le ceara?
stroecristian46
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Sep 2012, 09:16

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde nicole70 » 30 Sep 2014, 14:46

biofileslr scrie:Multumesc mult "SPORTIV"! Am cautat si eu, dar nu cred ca am stiut UNDE ANUME sa fac asta. ;) Iti doresc un an scolar fructuos!:)

asta e nimic pe langa minunatia de platforma pe care au nascocit-o!
nicole70
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Feb 2005, 20:16

Următorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator