angajare paza in gradinita

angajare paza in gradinita

Mesajde omega » 22 Sep 2008, 20:50

Urgent, am nevoie de ajutor. Unitatea noastra are 4 grupe de progr. prelungit si 4 de normal, fiind cu personalitate juridica. Cine ma poate ajuta sa intocmesc documentatia necesara pentru angajarea unui paznic? Atat primaria cat si politia ne spun sa angajam pe banii nostri, insa parintii sunt in majoritatea someri sau cu salariul minim pe economie. De la ISJ nu ni se aproba pe statul de functii un paznic, doar daca disponibilizam personalul de ingrijire care si asa este la limita... Ce este de facut? Multumesc.
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

angajare paza unitate

Mesajde omega » 23 Sep 2008, 20:33

Va rog, chiar nu poate nimeni sa ma ajute :cry: ? Poate sunt unitati care au gasit o formula avantajoasa de a asigura paza gradinitei. Ne aflam intr-un cartier dubios, am fost calcati de cateva ori de hoti, peretii gradinitei sunt deteriorati sistematic, chiar suntem intr-o situatie de plans... contez pe ajutorul dvs!!!
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

securizarea gradinitei

Mesajde omega » 27 Sep 2008, 19:56

Mai insist, caci asa sunt eu, insistenta cand e vorba de rezolvarea unei cauze! Macar sa-mi spuna cineva cum a reusit sa asigure paza unitatii, din ce fondur, as fi foarte recunoscatoare! Va multumesc anticipat. :idea:
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Mesajde dbv » 27 Sep 2008, 20:14

de ce nu montati camere de supraveghere?
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde emese_d » 28 Sep 2008, 01:04

Trebuie sa respectati criteriile de normare pentru personalul nedidactic. La 3-5 grupe PN aveti 1 post, iar la PP dupa fiecare 15 copii cate un post, unde intra si bucataresele si paznicul.
Puteti incerca o adresa la ISJ Plan-salarizare, dar sansele sunt minime. Alta varianta ar fi o solicitare bine argumentata catre Primarie, prin care subliniati stricaciunile facute de indivizi necunoscuti si cereti montarea sistemului de supraveghere video si sistem de alarma. In paralel cu aceste demersuri faceti adresa si catre Politia comunitara prin care solicitati patrularea in zona.
Daca aveti acte de proprietate pe cladire (intabulare), puteti inchiria un spatiu pentru activitati comerciale, cu aprobarea Primariei, iar chiriasul va fi obligat sa asigure paza cladirii in contul chiriei.
In toate variantele sa argumentati puternic solicitarea!
Succes!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde omega » 28 Sep 2008, 12:57

In sfarsit, va multumesc din suflet! :) Unele din idei le-am aplicat fara niciun rezultat, (la adresele catre politie am primit raspunsuri invariabile sa ne angajam paza, de la primarie ca nu au bani, de la ISJ asisderea... )pe celelalte ma apuc sa le pun in practica. Oricum voi insista pana voi obtine securitatea copiilor si pe cea a unitatii. Mult succes in noul an! :wink:
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator