Am nevoie de o idee pentru o tema de dirigentie la a X-a SAM

Am nevoie de o idee pentru o tema de dirigentie la a X-a SAM

Mesajde iace » 02 Oct 2004, 11:10

:shock: În martie am fost programatĂŁ pentru a Ăžine o lecĂžie deschisĂŁ de dirigenĂžie... Âşi încĂŁ nu am o idee clarĂŁ despre ce aÂş putea face mai deosebit... Poate mĂŁ puteĂži ajuta cu niÂşte idei - teme.
Nu prea aÂş vrea sĂŁ fac o lecĂžie de genul în care vine d-na asistentĂŁ/medic, vorbeÂşte jumĂŁtate de ora despre o problemĂŁ (droguri, BTS, etc), dupĂŁ care elevii pun întrebĂŁri sau rĂŁspund la un test (aÂşa a fost o lecĂžie la care am asistat anul trecut).
Multumesc,
iace :wink:
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marikaj » 02 Oct 2004, 11:59

Un material util, si cu multe idei constituie "Invitatie la educatie - Suport metodic pentru lectii educative la gimnayiu si liceu" , autori Silvia Marinescu si Rodica Dinescu, de la Editura Carminis tel. o248/253022.
Gasesti diferite tipuri de lectii din toate componentele educative, este in conformitate cu reperele educative si are teme pentru lectii educative, de vorba fara catalog, sa discutam fara inhibitii, sa ne impartasim punctele de vedere, diferite metode de informare si documentare si se pot adapta temele generice pentru gimnaziu, liceu, sam, nivelul clasei, specifice zonale etc.
Poate fi o lectie unde elevii sunt cei care vin cu informatii din diferite surse pe o anumita tema, avand la dispozitie mai mult timp pentru documentare si la lectie sub forma de masa rotunda sa se tina o dezbatere, poate argumente pro-si contra a unei idei.
Eu am de intocmit la dirigentie un referat despre "acomodarea cu psihologia examenelor" sunt diriginte la clasa a VIII-a, si imi caut tot feluri de documente, teste, sondaje, in ideea ca aceasta tema vreu sa supun unei dezbateri si in clasa pe care o conduc din care sa extrag si niste concluzii.
Poate mai schimbam si alte idei
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde iace » 02 Oct 2004, 13:54

Salut MarikaJ,
(trebuie sa recunosc ca imi doream sa imi raspunzi tu, in primul rand pentru ca am observat de pe edu.ro ca suntem nascute in acelasi an si in aceeasi luna...)
Nu am aceasta carte. Oare poate fi comandata si prin Internet? Sau se gaseste in librarii?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde iace » 02 Oct 2004, 17:05

am gasit adresa de mail:
carminis@geostar.r
Multumesc, marikaj,
iace
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori