am nevoie de ajutor

am nevoie de ajutor

Mesajde mivetira » 12 Ian 2007, 12:45

ajutooooooooor ajutati ma am nevoie de o lucrare intitulata"MEMORIZAREA, CA ACTIVITATE DE EDUCARE A LIMBAJULUI" pentru prescolari
astept un raspuns pe mivetira@yahoo.com
va multumesc
mivetira
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Dec 2006, 00:44

Mesajde daanna » 31 Ian 2007, 21:11

Buna seara la toata lumea...
Ma bucur sa vad ca pe acest forum exista oameni capabili care iti pot fi de un real folos.
Lucrez ca educatoare la o gradinita cu program prelungit, am grupa mijlocie si as avea nevoie de ajutor. In martie am de tinut o activitate la cercul pedagogic si nu stiu ce este mai indicat sa tin, o activitate matematica sau una practica?
Am mari emotii fiindca nu am mai tinut nici o activitate la un cerc si sunt si debutanta...nu as vrea sa fie ceva banal, mai ales ca anul acesta trebuie sa imi dau si examenu de def si vreau sa fie ca o verificare, in special pentru mine.
Vi-as ramane vesnic recunoscatoare daca m-ati ajuta cu cateva idei.
Am uitat sa precizez ca tematica este "Primavara-aspecte caracteristice"
Adresa mea de e-mail este dannacinar@yahoo.com
Va multumesc mult de tot.
daanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Ian 2007, 22:38

Mesajde pistol_mada » 01 Feb 2007, 17:42

pai eu zic sa tii ce stapanesti tu mai bine dintre cele doua...si mai ales la ce se descurca mai ine cei mici...succes
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde catadeli35 » 01 Feb 2007, 20:53

Intai te hotarasti ce fel de activitate vrei sa tii,iar noi vom sari cu idei sa te ajutam.Nu cred ca suntem in masura sa alegem activitatea pe care sa o desfasori.Asteptam tema!
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde daanna » 04 Feb 2007, 22:49

Buna seara...
Va multumesc foarte mult pentru ajutor...nici nu ma gandeam ca o sa fiti asa de prompte, si asta nu face decat sa ma bucure...sunt putin stresata, de ce sa nu recunosc, vreau sa fie ceva mai deosebit, mai ales ca o sa am si inspectia pt defititivat...sa vad cum ma descurc...
Copiii mei merg bine la matematica...tema este “A- nverzit natura!”...ma gandeam sa tin un joc exercitiu...nu stiu...ce ma sfatuiti?...poate imi dati vreo idee despre ce sa tin...
Va multumesc mult...ce bine e sa stiu ca existati...
daanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Ian 2007, 22:38

Mesajde mia1960 » 05 Feb 2007, 23:47

Daana, bun gasit, si succes de pe acum la cercul pedagogic, cu toate ca inca nu ai ales forma de desfasurare a activitatii matematice. Sigur tu cunosti cel mai bine copiii tai,dar eu iti sugerez sa faci o activitate de comparare a grupelor de obiecte, prin jocul didactic -~Gradina cu flori~
tipul de activitate -dobandire de cunostinte, obiectivul fundamental -formarea deprinderii si capacitatii de a alcatui multimi de oiecte, de a aprecia cantitatea globala.

mijloace-, macheta de flori, flori de culori diferite, marimi diferite, pahare, fise de lucru.
exemplu ( o idee) -asez - florile rosii in cerc (4,) iar cele galbene (2) grupate.- intrebare-in care grupa sunt mai multe/ putine flori ?
daca am timp o sa trimit acest joc didactic pe saitul personal.
Succes !
mia1960
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Oct 2006, 21:17

Mesajde daanna » 06 Feb 2007, 14:54

Buna mia1960...bine te-am gasit si eu...iti multumesc mult pt idee...o sa tin cont de ea...sunt convinsa ca ar iesi bine activitatea...poate ai timp sa trimiti si proiectul...
Iti multumesc inca o data...
daanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Ian 2007, 22:38

Mesajde mia1960 » 06 Feb 2007, 22:31

Daanna, te anunt ca jocul didactic amintit de mine este pe pagina mea de activitati, aprobate, utilizator mia 1960 ! Ai ocazia sa-l citesti si daca iti place, poti linistita sa-l folosesti, sunt cateva exemple, se mai poate complica, si succes!
mia1960
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Oct 2006, 21:17

Mesajde pistol_mada » 06 Feb 2007, 23:53

dar cred ca ar trebui sa-l complice bine ....totusi pana tine ea cercul se ajunge mai departe cu programa la matematica :wink: ..compararea grupelor de obiecte se face prin sem I..la inceput..
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator