AM MARE NEVOIE DE VOI!!!!

AM MARE NEVOIE DE VOI!!!!

Mesajde rux » 10 Dec 2006, 20:48

OARE O SA INNEBUNESC? DIN CATE AM CITIT EU IN METODICA DE EDUCATIE FIZICA DI O MIE NOUA SUTE TOAMNA POVESTEA IN CADRUL ACTIVITATII DE EDUCATIE FIZICASE FACE INAINTEA PREGATIRII ORGANISMULUI PENTRU EFORT. LA COLEGA LENU AM CITIT CA A FACUT POVESTEA DUPA. MARTI AM LECTIE LA EDUCATIE FIZICA SI EU NU STIU CAND INTRODUC POVESTEA.CE SA FAC?STIE CINEVA CAND TREBUIE INTRODUSA?
VA MULTUMESC DIN SUFLET!!!!
rux
 
Mesaje: 28
Membru din: 07 Noi 2006, 00:16

Mesajde emese_d » 11 Dec 2006, 00:00

Stai linistita, rux, nu e vorba de nicio poveste cu locul fix in activitate! Iti desfasori activitatea asa cum stii tu, respectand etapele si verigile prevazute in metodica predarii educatiei fizice. Ceea ce spunea colega noastra se referea la faptul ca a cuprins toate elementele activitatii motrice executate de copii intr-o povestioara pentru a-i motiva sa participe la activitate. Suna mult mai frumos decat sa dai comenzile seci, specifice educatiei fizice.
Este "regula" de baza la gradinita ca prescolarii participa mai activ la orice fel de activitati si realizeaza sarcinile cu mai multa placere daca le introduci intr-o povestioara inventata de tine, in care ei se transpun in personajele respective si le imita miscarile sau ajuta pe un prieten imaginar sau o mascota sa-si implineasca o dorinta etc.
Bafta!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde rux » 11 Dec 2006, 00:05

PAI EU CAM ASA AM CREZUT CA ARE UN LOC FIX!!!
MERSI DE AJUTOR
MAI AM O INTREBARE DACA MAI CITESTE CINEVA
POT SA FAC LA GRUPA MIJLOCIE DANS POPULAR PE MELODIA " DRAG MI-E JOCUL ROMANESC?"
VA MULTUMESC PENTR ORICE AJUTOR
rux
 
Mesaje: 28
Membru din: 07 Noi 2006, 00:16

Mesajde emese_d » 11 Dec 2006, 00:45

De ce n-ai putea? Depinde de copii, iar acest dans mi se pare chiar usor.

Nu mi-o lua in nume de rau, dar poate nu stii ca scrierea cu majuscule inseamna ca "te rastesti" la noi... :wink:
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde rux » 12 Dec 2006, 06:49

Mi-a mai mai zis cineva o data dar am uitat!!
Scriu cu litere mari ca de obicei uit sa incep propozitia cu litera mare!!!
O sa incerc sa fiu mai draguta si sa vorbesc frumos!!!
Multumesc de observatie!!!
rux
 
Mesaje: 28
Membru din: 07 Noi 2006, 00:16

Mesajde gabri_c » 13 Dec 2006, 20:53

Nu stiu daca nu este prea tarziu dar citind postarile anterioare nu pot sa nu intervin cu o precizare. Intre momentul de pregatire a organismului pentru efort si realizarea temei propriu-zise nu trebuie sa existe nici o intrerupere.
Forma de realizare ramane la latitudinea ta dar verigile unei lectii de educatie fizica sunt nu numai fixe ci si obligatorii. Aceasta activitate nu si-a modificat si nu-si va modifica niciodata structura. Metodologia care trebuie respectata este identica cu cea din "o mie noua sute toamna" si ai incredere in ce-ti spune acea metodica. Acum ma scuzi pentru lunga interventie dar sunt, cred, cu mult mai veche decat tine in aceasta profesie si am beneficiat si de sfatul unor profesori metodisti de exceptie la timpul potrivit.
Cu speranta ca ti-am fost de ajutor si nu te-ai suparat inchei aici si-ti urez succes in activitate.
Fişiere ataşate
noel62.gif
noel62.gif (20.75 KiB) Vizualizat de 1200 ori
gabri_c
 
Mesaje: 7
Membru din: 03 Feb 2006, 18:25

Mesajde emese_d » 13 Dec 2006, 22:55

gabri_c, ti se pare ca eu am spus altceva decat precizarea pe care ai facut-o? :wink:
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde rux » 13 Dec 2006, 23:00

Sugestiile si reclamatiile sunt bine venite atata timp cat nu sunt rautacioase.Eu de fapt am intrebat sau am incercat sa aflu daca povestea la educatie fizica se introduce intr-un moment anume sau momentul il alege educatoarea. Oricum eu am tinut lectia si am primit felicitairile colegelor mele pentru ca am indraznit sa tin dans popular. Sper ca au fost sincere.
Multumesc pentru sfat!!!!!!!!!!!![/b]
rux
 
Mesaje: 28
Membru din: 07 Noi 2006, 00:16

Mesajde emese_d » 13 Dec 2006, 23:03

Felicitari si din partea mea! Mult succes in activitate si Sarbatori fericite!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde rux » 13 Dec 2006, 23:04

Si in scurta mea experienta am invatat ceva foarte importan:" INTR-O ACTIVITATE DE EDUCATIE FIZICA NU TREBUIE SA EXISTE TIMP MORT!" . Nu voi uita asta niciodata.
rux
 
Mesaje: 28
Membru din: 07 Noi 2006, 00:16

Mesajde gabri_c » 14 Dec 2006, 22:39

Nu a fost nici un pic de rautate in postarea anterioara ci multa amaraciune. Iar cand am amintit de profesori am avut lacrimi in suflet, au fost si nu mai sunt. Imi pare rau ca din cauza exprimarii s-a interpretat altfel.
Felicitari pentru reusita "rux".
gabri_c
 
Mesaje: 7
Membru din: 03 Feb 2006, 18:25

Mesajde daanna » 06 Feb 2007, 15:26

Buna la toata lumea...
In martie am cerc pedagogic, prima mea participare la un cerc pedagogic...tematica este "Primavara-aspecte specifice"...ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model mai deosebit de proiect pentru activitatea matematica...sunt debutanta...
Va multumesc mult...
daanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Ian 2007, 22:38

Mesajde dorica_tom » 06 Feb 2007, 16:56

Te rog sa specifici ce grupa conduci.Daca pot te voi ajuta.
dorica_tom
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Ian 2007, 12:15

Mesajde daanna » 08 Feb 2007, 19:03

Buna dorica_tom iti multumesc mult pentru ajutor...
Am grupa mijlocie si la matematica marea lor majoritate merg bine...chiar am nevoie de ajutor, mai ales ca de o saptamana sunt matusa(a nascut sora mea) si sunt asa de obosita, numai cu bebe am stat zi/lumina...mersi inca o data...
daanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Ian 2007, 22:38

Mesajde dorica_tom » 08 Feb 2007, 22:57

:D salut danaaa!
Sa-ti traiasca nepotelul! Eu de 9 ani conduc numai grupa pregatitoare.Pentru grupa mijlocie am putine materiale cu care sa te pot ajuta.Incearca sa cauti pe didactic la lectii sau proiecte.
succes!
dorica_tom
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Ian 2007, 12:15


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori