ajutor

ajutor

Mesajde anad18 » 23 Noi 2007, 20:08

va rog sa ma ajutati intr-o problema cu care ma confrunt . am clasa 1 si sunt tare dezamagita de cativa elevi din clasa mea . incurca literele mai ales pe m cu n si nu mai stiu ce sa fac am aplicat toate metodele cunoscute de mine dar fara rezultat . multumesc mult .
anad18
 
Mesaje: 37
Membru din: 12 Mai 2007, 00:09

Mesajde catalin_2527 » 23 Noi 2007, 21:51

Si eu am clas I si am sceleasi probleme , dar nu dispera! Eu am mai avu o data clasa I si la fel a fost . cauta sa repeti mereu chiar daca pare plictisitor pentru copii ,,buni" acestora din urma dale fise si ocupate de cei ,,slabi" ai sa observi ca macar o parte din ei isi vor reveni. Nu vei reusi mare lucru daca nu te ajuta si parintii . eu am un program facut cu ei astfel incat cel mult la doua saptamani ne intalnim . Daca parintii au servici si nu pot veni asa des creaza pentru fiecare elev un caiet de corespondenta cu parintii in care sa ii informati despre problema respectiva si eventual nuste sfaturi pedagogice cum sa ii ajute. Sa nu te sperii ca ai si asa mult de scris la cls. I dar nu scrii decat unde ai probleme .
Foloseste si stimulentele!
Multa bafta !
Multa rabdareeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!11111
catalin_2527
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Ian 2004, 13:15

Mesajde adeliamuntean » 23 Noi 2007, 22:08

si eu am o problema la cls.I si anume>o eleva nu distinge sunetele...eu pronunt ,de ex. cal si intreb -din cate sunete este format cuvantul,care este primul sunet pe care il auzim?si ea spune tot alte sunete.De auzit, aude,dar o problema are.Am discutat cu mama,pt ca de la gradinita s-a observat ceva(am o colaborare foarte buna cu educatoarea de la care vin copiii),dar mama nu vrea sa inteleaga,imi spune>doamna,fetita mea aude,nu e surda ea nu intelege ce trebuie sa zica!Nu stiu cum sa mai procedez
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde cristyna » 24 Noi 2007, 00:43

In general parintii nu accepta. Ati intrebat-o pe mamica daca a facut un control de specialitate copilului?
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

ajutor

Mesajde vasilehusac » 24 Noi 2007, 10:03

Le incurca aproape toti pana ajung la opt, zece litere. Cei care incurca m cu n le va incurca si la jumatatea anului. Acolo unde colaborarea invătătorului cu familia e buna, unde parintii ne sprijina, manifesta interes pentru odrasla sa, acestea dispar sau nu sunt. In rest e munca noastra, repetam si iarasi repetam, poate vom obtine rezultate. In general copiii isi revin, sa nu disperam. SUCCES!
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Mesajde ilienina66 » 26 Dec 2007, 13:20

Am tot clasa I şi pot spune că există şi la mine elevi care nu cunosc toate literele. Şi la celelalte serii am întâmpinat această dificultate, dar în timp s-a rezolvat. Sunt copii care percep mai greu. Acestora le-am dat să lucreze independent, în grup folosind diverse metode atractive şi i-am stimulat de fiecare dată.
ilienina66
 
Mesaje: 109
Membru din: 28 Noi 2007, 22:18


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori