AJUTOR!!! RODIS!!!

AJUTOR!!! RODIS!!!

Mesajde sufletel2006 » 26 Oct 2006, 16:41

Buna ziua la toata lumea, pot sa va spun pentru inceput! Dragi colegi si colege, as dori sfaturile si ajutorul din partea celor care au mai multa experienta, eu fiind incepatoare in domeniu. Astept in acest an o inspectie de tip RODIS, si nu prea stiu cum sa fac ca sa fie bine, sincera sa fiu sunt putin speriata. Apelez la ajutorul dumneavoastra pentru a afla mai multe despre ceea ce o sa mi se ceara sa prezint cu ocazia acestei inspectii si daca puteti sa-mi oferiti cateva exemple. Mentionez ca predau istoria si geografia la clasele V-VIII si sunt incepatoare in domeniu. Va multumesc anticipat!
sufletel2006
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Oct 2006, 16:33

Re: AJUTOR!!! RODIS!!!

Mesajde universal » 27 Oct 2006, 17:20

sufletel2006 scrie:Buna ziua la toata lumea, pot sa va spun pentru inceput! Dragi colegi si colege, as dori sfaturile si ajutorul din partea celor care au mai multa experienta, eu fiind incepatoare in domeniu. Astept in acest an o inspectie de tip RODIS, si nu prea stiu cum sa fac ca sa fie bine, sincera sa fiu sunt putin speriata. Apelez la ajutorul dumneavoastra pentru a afla mai multe despre ceea ce o sa mi se ceara sa prezint cu ocazia acestei inspectii si daca puteti sa-mi oferiti cateva exemple. Mentionez ca predau istoria si geografia la clasele V-VIII si sunt incepatoare in domeniu. Va multumesc anticipat!


Tot cu inspectia RODIS ne "ameninta" si pe noi de fiecare data, ca sa ne "stimuleze" sa facem fise, proiecte si alte minuni, insa nu am aflat cine sunt acesti RODIS? si ce anume cer, mai exact?
Probabil, un alt bau bau, care nu a aflat inca ce rechizite au copiii la clasa.
Eu zic sa te relaxezi si sa-ti faci munca de zi cu zi , cat de bine poti, pentru ca sanatatea nu ti-o mai da nimeni inapoi( si aici ma refer la acesti RODIS.)
don't panic!
universal
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Dec 2005, 05:46

Mesajde marikaj » 27 Oct 2006, 19:35

despre RODIS
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?p=10774

de fapt orice inspectie curenta sau speciala respecta un anumit tipar,despre aceasta este vorba, trebuie prezentat portofoliul profesorului, cat mai bine pus la punct.
Portofoliu profesor:

 CV
 Fişa de atribuţii/fişa postului
 Fişa de evaluare anuală
 Planificarea anuală a materiei
 Planificările semestriale
 Proiectarea unităţilor de învăţare
 Programa şcolară
 Programa pentru opţionale
 Scheme orare
 Proeicte didactice zilnice pentru profesorii fără def. Şi profesorii cu calificativul satisfăcător şi nesatisfăcător
 Planificarea lecţiilor în laboratoare şi cabinete de specialitate
 Schema lecţiei
 Fişe de activitate independentă
 Fişă de activitate pe grupe
 Fişe de lucru diferenţiat
 Fişe de activitate experimentală(dacă este cazul)
 Lucrările semestriale ale elevilor
 Teste predictive, concluzii
 Teste de evaluare formativă
 Seturi de subiecte de la TN
 Propuneri de subiecte pentru examen
 Analiza testelor, măsuri stabilite în cadrul catedrei şi individual
 Analiaza rezultatelor pentru anul şcolar precedent
 Evidenţa progresului şcolar în anul şcolar curent şi pe parcusul şcolarizării
 Evidenţa activităţilor de colaborare cu părinţii elevilor aparţinând claselor din încadrare
 Lista materialului didactic şi starea lui
 Liste bibliografice pe clase
 Adrese internet
 Criterii de notare standardizate
 Diplome ale elevilor obţinute la concursuri
 Adeverinţe, diplome de participare la activităţi de formare şi perfecţionare
 Graficul pregătirilor suplimentare
 Evidenţa activităţilor extraşcolare
 Dovezi privind implicarea privind şi derularea proiectelor cu finanţare externă
 Dovezi privind implicarea în atragerea de fonduri extrabugetare, utilizate în procesul didactic
 Preocupări publicistice şi de creare a unor auxiliare, mijloace didactice şi lucrări de specialitate
 Referate susţinute în cadrul comisiilor metodice, cercuri, proiecte de colaborare, parteneriate
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Va multumesc!

Mesajde sufletel2006 » 27 Oct 2006, 20:29

Va multumesc din suflet pentru incurajarile si sfaturile voastre, dragi colegi! Problema este ca ma asteapta 100% RODIS si sper sa trec cu bine peste aceasta incercare. Planificari anuale, semestriale, am, mai ramane sa lucrez un pic la planificarile pe unitatile de invatare si gata! Am terminat cu ceea ce cred ca ar trebui sa am.........cel putin asa cred......in rest ce sa va spun....inca o data multumesc pentru ajutor iar daca vreunul dintre voi ar avea planificarile pe unitatile de invatare, 2ore/saptamana la istorie as fi recunoscatoare daca ar binevoi sa mi le trimita si mie pe adresa de mail chani852@yahoo.com , macar pentru a vedea daca nu am omis eu ceva! Salutare la toata lumea, si inca o data multumesc anticipat. In rest.....sa ne ajute Dumnezeu sa avem si noi niste salarii macar decente......
sufletel2006
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Oct 2006, 16:33

Mesajde universal » 29 Oct 2006, 10:24

Bafta maxima!
Imi imaginez cat ai muncit pentru aceasta inspectie!
Numai uitandu-ma la lista de cerinte ale inspectiilor curente, m-a luat cu durere de cap. :x
Sunt curioasa daca aveti vreun grad didactic de dat.
Pentru un incepator este foarte greu sa isi faca in nici 2 luni, un portofoliu bine pus la punct si ar trebui sa se tina cont de unele aspecte.
universal
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Dec 2005, 05:46

Mesajde romeomoanta » 29 Oct 2006, 16:57

marikaj scrie:despre RODIS
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?p=10774

Portofoliu profesor:

 CV
 Fişa de atribuţii/fişa postului
 Fişa de evaluare anuală
 Planificarea anuală a materiei
 Planificările semestriale
 Proiectarea unităţilor de învăţare
 Programa şcolară
 Programa pentru opţionale
 Scheme orare
 Proeicte didactice zilnice pentru profesorii fără def. Şi profesorii cu calificativul satisfăcător şi nesatisfăcător
 Planificarea lecţiilor în laboratoare şi cabinete de specialitate
 Schema lecţiei
 Fişe de activitate independentă
 Fişă de activitate pe grupe
 Fişe de lucru diferenţiat
 Fişe de activitate experimentală(dacă este cazul)
 Lucrările semestriale ale elevilor
 Teste predictive, concluzii
 Teste de evaluare formativă
 Seturi de subiecte de la TN
 Propuneri de subiecte pentru examen
 Analiza testelor, măsuri stabilite în cadrul catedrei şi individual
 Analiaza rezultatelor pentru anul şcolar precedent
 Evidenţa progresului şcolar în anul şcolar curent şi pe parcusul şcolarizării
 Evidenţa activităţilor de colaborare cu părinţii elevilor aparţinând claselor din încadrare
 Lista materialului didactic şi starea lui
 Liste bibliografice pe clase
 Adrese internet
 Criterii de notare standardizate
 Diplome ale elevilor obţinute la concursuri
 Adeverinţe, diplome de participare la activităţi de formare şi perfecţionare
 Graficul pregătirilor suplimentare
 Evidenţa activităţilor extraşcolare
 Dovezi privind implicarea privind şi derularea proiectelor cu finanţare externă
 Dovezi privind implicarea în atragerea de fonduri extrabugetare, utilizate în procesul didactic
 Preocupări publicistice şi de creare a unor auxiliare, mijloace didactice şi lucrări de specialitate
 Referate susţinute în cadrul comisiilor metodice, cercuri, proiecte de colaborare, parteneriate


:)) nici nu stiu ce sa fac, sa plang sau sa rad in hohote? e clar ca domnii de la invatamant nu sunt in stare sa rezolve problemele din invatamant si atunci se fac ca le rezolva. Problema invatamantului romanesc are o singura rezolvare BANII. Daca de maine un profesor va castiga 1000 euro va asigur eu ca va avea aceste documente in orice moment nu doar in preajma unei inspectii, nu-si va permite sa piarda postul, dar cand statul isi bate joc de el, face si el la fel. Isi mai permite azi un zugrav sa nu isi faca treaba bine? Nu, pt. ca va pierde 30 mil lunar si va fi inlocuit imediat. Dar ii mai tineti minte pe mesterii din perioada comunista care lucrau de mantuiala? Probabil ca da, echivalentul lor astazi suntem noi profesorii pe care nu ne baga nimeni in seama. Eu in primii ani de invatamant dadeam jumatate din salariu pe materiale didactice, doar pt. ca eram pasionat de ce faceam, dar cand am vazut ca nimeni nu vede asta si nimeni nu te remarca, nu te incurajeaza, nu te sustine, mi-a cam trecut entuziasmul. Acum in loc sa stau in bilioteca si sa ma pregatesc mi-am mai luat un job unde sunt platit si respectat. Nu o sa am aceste documente niciodata, pt. ca mi se par inutile (inafara de planificari si proiectare) si stiu ca nimeni nu are ce sa-mi faca, doar sa ma dea afara si in cazul asta mi se face un bine :)
romeomoanta
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Feb 2004, 18:49
Localitate: timisoara

Mesajde sufletel2006 » 29 Oct 2006, 18:39

Sa fiu sincera, chiar la ora asta muncesc la foc continuu pentru a ma pune cat de cat la punct cu ceea ce-mi trebuie pentru RODIS, nici nu mai stiu cum sa-mi impart timpul......de fapt nu am timp, am lasat tot si scriu ca o tembela.......pentru a nu-mi rosi obrazul cand o sa-mi ceara sa prezint documentele......care sunt intru totul cu parerile de mai inainte.......unele nici macar nu au o utilitate reala.......dar, asta-i sistemul romanesc, in care conteaza tona de hartie scrisa si mai putin esentialul.....cat despre ce spuneau colegii de mai inainte referitor la salariu......mai bine ma facea mama pompier.....ca este mai mare rusinea ca un pompier( de fapt un analfabet mai mult sau mai putin, nu vreau sa jignesc pe nimeni dar realitatea dovedeste cu prisosinta acest lucru...) are un salariu de la 10 milioane in sus.......si un om cu studii.....ma abtin....
sufletel2006
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Oct 2006, 16:33

Mesajde universal » 30 Oct 2006, 00:24

Sunt de acord cu @romeomoanta, ati scris multe adevaruri.
Pentru colega cu inspectia RODIS, nu pot decat sa-ti zic, ca empatic, iti simt stresul si imi pare rau ca treci prin asa ceva.
Eu am lucrat cam 1 luna incheiata la planificarile semestriale si am facut adunat cam 2 saptamani cu nopti albe, pentru ca de curand sa aflu ca nu e bine si trebuie sa refac cam tot, dupa noile programe, de care nu am stiut!
Iti tin pumnii si iti doresc multa putere de munca!
Si nu uita...somnul este foarte important, nu pierde noptile pentru inspectia asta, eu am facut o criza de fiere, de la oboseala.
Bafta maxima!
universal
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Dec 2005, 05:46


Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator