Ajutor lucreare gr I

Ajutor lucreare gr I

Mesajde gaby76rs » 12 Ian 2011, 19:30

Am o mare rugaminte pentru ,,didactici'.Sunt inscrisa la gradul I si am lucrarea cu titlul: ,,Formarea unui comportament ecologic prin activitatile de cunoasterea mediului la prescolari .''Cine ma poate ajuta cu materiale sau sugestii ii multumesc anticipat.
gaby76rs
 
Mesaje: 40
Membru din: 08 Oct 2008, 18:00

Re: Ajutor lucreare gr I

Mesajde gaby76rs » 22 Ian 2011, 12:25

gaby76rs scrie:Am o mare rugaminte pentru ,,didactici'.Sunt inscrisa la gradul I si am lucrarea cu titlul: ,,Formarea unui comportament ecologic prin activitatile de cunoasterea mediului la prescolari .''Cine ma poate ajuta cu materiale(carti )sau sugestii ii multumesc anticipat.
gaby76rs
 
Mesaje: 40
Membru din: 08 Oct 2008, 18:00

Re: Ajutor lucreare gr I

Mesajde maria_64 » 30 Ian 2011, 10:56

Am o lucrare cu o tema asemanatoare.Va pot recomanda din bibliografia pe care am gasit-o pana acum:
Liliana Ezechil,Mihaela Lazarescu-"Laborator prescolar" (ghid metodologic),Editura V & I Integral, Bucuresti-2002
"Educatia ecologica si de protectie a mediului"-Ghid metodic pentru cadrele didactice-coordonator prof.Maria Ivanescu (il puteti descarca de pe [link incorect ])
Revista Învăţământului Preşcolar nr. 1-2 din 2005 (pag.102)
Revista Învăţământului Preşcolar nr. 3-4 din 2005 (pag.118)
Revista Învăţământului Preşcolar nr. 3-4 din 2006 (pag.89)
Revista Învăţământului Preşcolar nr. 1-2 din 2007 (pag.79)
Revista Didactica-revista de comunicari stiintifice (nr.10-decembrie, 2009)
Viorica, Preda — ”Educaţia pentru ştiinţă în grădiniţă”, Editura Compania, Bucureşti, 2000
,,Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii” Ediţia a II a revizuită şi adăugită, Bucuresti, 2005
LILEU ALEXANDRA – „O CONDUITĂ ECOLOGICĂ CORECTĂ” în TRIBUNA ÎNVĂŢĂMÂNTULUI Nr. 41/21 oct. 1991 pag. 5
Gasiti materiale interesante si pe http://www.didactic.ro-invatamant prescolar (referate,proiecte didactice,activitati practice) realizate de colegele noastre .Succes!
maria_64
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Feb 2008, 14:54

Re: Ajutor lucreare gr I

Mesajde gaby76rs » 02 Iul 2011, 17:00

Cine a avut aceasta lucrare ma poate ajuta si pe mine cu cateva idei ,n-am crezut ca va fi asa de greu, n-am gasit nici un material legat de tema .Va rog
gaby76rs
 
Mesaje: 40
Membru din: 08 Oct 2008, 18:00

Re: Ajutor lucreare gr I

Mesajde malaezia » 03 Iul 2011, 20:13

Buna seara,
ceea ce pot să vă recomand este să intrati pe edu.ro şi la sectiune -Învaţamânt preunuversitar-Învatamant preşcolar-Auxiliare... ve-ţi gasi ,, Caietul micului ecologist'' . Este si un Ghid, nu ştiu dacă Ghidul este pentru caiet, caci nu reusesc sa deschid, presupun ca este foarte solicitat saitul. Apoi aveţi planul lucrării? Aş mai avea acasă un caiet pentru ,,Activitati ecologice'', dar nu ştiu ce plan al lucrarii aveti. Daca doamna profesoară îndrumatoare nu v-a intocmit planul lucrarii,bineânţeles impreuna cu dv., nu prea vad cum demarati sau unde vă aflati, căci materiale sunt multe dar unde vă aflati in acest moment? Eu pot sa va trimit o lucrare cu altă temă, mai bine spus prima parte a unei lucrari, sa va lamuriti cam ceea ce se cere si apoi mergeti la profesorul indrumator sa faceti planul iar apoi vă putem ajuta cu materiale. Trebuie sa aveti o parte de cercetare, un experiment cu lotul initial si lot de proba sau acelasi lot cu o testare initiala , aplicarea probelor dumneavoastra, si testarea finala...ma rog spuneti-ne ceea ce doriti exact..ca materiale sunt...
malaezia
 
Mesaje: 11
Membru din: 04 Feb 2011, 01:25

Re: Ajutor lucreare gr I

Mesajde dawid » 05 Iul 2011, 11:06

1. Ce fel de cercetare este lucrarea care cuprinde studiu de caz?
2. Cum introduc acest studiu de caz, sub forma unui "tabel" sau rezumat in contextul lucrarii?


Va multumesc
dawid
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Iul 2010, 19:27


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori