AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 15 Apr 2015, 23:12

Nu era obligatoriu să participați și la pretransfer. Dar, dacă v-ați fi pretransferat, nu se mai punea problema întoarcerii la școala actuală.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde alina ha » 15 Apr 2015, 23:19

Multumesc mult pentru raspunsul prompt. Daca stiam de problema aparuta, participam la pretransfer. Din pacate am aflat prea tarziu- etapa de depunere a dosarelor se incheiase. Asa ca problema mea ramane la latitudinea iSJ, din pacate. Multumesc.
alina ha
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Mar 2012, 09:37

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde ysa_denissa » 23 Apr 2015, 18:00

1.Care este diferenta dintre detasare la cerere si detasare in interesul invatamantului?
2.As putea participa la ambele etape de detasare?
3.Pentru detasare la cerere se depune un singur dosar la isj, iar pt detasarea in interesul inv se depune unul la isj si unul la scoala ?
ysa_denissa
 
Mesaje: 11
Membru din: 24 Mar 2009, 20:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde aripioara86 » 31 Iul 2015, 12:33

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu niste informatii, nu stiu cum sa procedez. Anul acesta m-am titularizat in Bucuresti (eu fiind din Pitesti), am luat si Def-ul, dar as vrea sa ma detasez in Arges pentru ca nu pot ramane in Bucuresti. Am inteles ca numai dupa 1 septembrie as putea sa ma detasez si atunci numai daca vor mai exista posturi ceea ce e putin probabil. Ma pot detasa prin: detasare la cerere sau in interesul invatamantului??????? si cum se procedeaza trebuie sa merg la sc unde sunt titular sau la inspectorat sa cer acordul sa ma pot detasa????
aripioara86
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Apr 2014, 20:55

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 31 Iul 2015, 14:07

După ce vă prezentați la unitatea de învățământ și semnați contractul de muncă pe perioadă nedeterminată, puteți beneficia atât de detașare în interesul învățământului (dacă primiți o solicitare în acest sens), cât și de detașare la cerere. În primul caz, vă depuneți acordul la unitatea de învățământ care vă solicită serviciile, apoi așteptați decizia comisiei paritare constituită la nivelul inspectoratului școlar și avizul ministerului. În cel de-al doilea caz, depuneți cererea și dosarul la inspectorat, urmând să vă prezentați în ședința publică. În ambele cazuri aveți nevoie și de avizul unității de învățământ în care sunteți titulară.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde iuliana-parascheva » 31 Iul 2015, 17:40

Buna ziua!
Am o nelamurire, va rog frumos, sa ma ajutati dumneavoastra sa imi clarific situatia.
Am definitivatul din 2013, sunt titulara pe post de anul acesta, insa am fost repartizata la o gradinita dintr-un sat in apropierea Iasului.
Exista posibilitatea sa ma transfer in oras, tot ca titular sau ca suplinitor?
In cazul in care decid sa raman acasa in concediu de maternitate , raman titulara tot acolo?
Multumesc!
iuliana-parascheva
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Sep 2011, 17:08

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 31 Iul 2015, 17:51

1. Da, dar nu pentru anul școlar 2015-2016. Următoarea etapă pentru transfer se va desfășura (în primăvară) pentru anul școlar 2016-2017.
2. Puteți să vă transferați în oraș. De transfer beneficiază doar titularii, deci, nu se mai pune problema să redeveniți suplinitor.
3. Dacă nu intenționați să demisionați, rămâneți titular până la pensionare, indiferent că veți beneficia de concediu de maternitate, de concediu pentru creșterea și îngrijirea copilului, de concediu fără plată sau de concediu de studii.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde ysa_denissa » 06 Aug 2015, 15:56

Buna ziua! Pentru detasare stiu ca trebuie sa apara o fisa de evaluare a punctajului. Eu sunt din Dolj si pana acum nu a aparut aceasta fisa. Am sunat la Inspectorat insa nu mi s-a dat un raspuns clar spunandu-mi ca nu stiu nimic , insa mai e o saptamana pana la depunerea dosarelor. Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Va multumesc!
ysa_denissa
 
Mesaje: 11
Membru din: 24 Mar 2009, 20:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 06 Aug 2015, 19:34

Fișele sunt personalizate de către fiecare inspectorat în parte. Au fost aprobate de către CA și publicate pe site-ul inspectoratului în luna ianuarie 2015.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde ysa_denissa » 08 Aug 2015, 23:34

Eu stiu de acea fisa, dar scrie pe ea doar transfer si pretransfer. Este buna aceea?
ysa_denissa
 
Mesaje: 11
Membru din: 24 Mar 2009, 20:10

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde lenyghe » 09 Aug 2015, 21:27

buna seara
am primit continuitate la detasare pe 14 ore, in baza notei de anul trecut, 2014, pentru restul de ore ce tb sa fac ? sa depun inca un dosar, pentru concurs specific sau pot lua ore in sedinta din 24 august, pe baza dosarului de continuitate depus la inspectorat, prin nota de anul trecut?
lenyghe
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Sep 2010, 16:40

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde felix32 » 10 Aug 2015, 11:28

Bună ziua. Am și eu o întrebare: contează perioada când se dă avizul pentru detașare de la scoala unde sunt titular? Trebuia făcută cerere pentru el tot în perioada aprilie sau poate fi si din altă lună?
felix32
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2012, 22:15

Schimb post de titular in Bucuresti cu unul in Slatina

Mesajde madasimario » 26 Aug 2015, 16:22

Schimb post de titular in Bucuresti cu unul de titular in Slatina
madasimario
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Dec 2012, 20:49

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde cristina_rotaru2001 » 15 Sep 2015, 17:08

Sunt prof titular pe engleză și m-am detașat, în aceeași școală, pe jumătate de ore de română ale directoarei, pt a evita o navetă. Întrebarea mea este: după cinci ani de detașare în interesul învățământului se poate alterna cu alți 5 de detașare la cerere sau este obligatorie pauza de un an pentru a reveni la o nouă detașare? E tare bine, după ani de navetă, să nu o mai faci. Mulțumesc!
cristina_rotaru2001
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Sep 2008, 15:29

Re: AJUTOR!!!!!DETASARE/ TRANSFER

Mesajde costi_52 » 15 Sep 2015, 17:44

Art. 84
(16) Un cadru didactic titular poate beneficia de detaşare în interesul învăţământului şi la cerere pe posturi didactice/catedre cel mult 10 (zece) ani şcolari consecutivi, cu respectarea prevederilor alin. (12) şi art. 82 alin. (4). O persoană poate beneficia de detaşare în interesul învăţământului sau la cerere pe posturi didactice/catedre în aceeaşi unitate de învăţământ pe o perioadă de cel mult 5 (cinci) ani şcolari consecutivi.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron