admitere la liceu -sectia vocational arhitectura

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

admitere la liceu -sectia vocational arhitectura

Mesajde lyly_mate » 05 Feb 2009, 19:51

Sunt parintele unui elev de clasa a VIII care doreste inscrierea la liceul de arta -sectia arhitectura .Cum obiectul desen in scoala generala nu beneficiaza de profesor de specialitate, avem o mare problema - nu stim nimic despre -a desena .Cine ma poate indruma, ce sa fac , unde sa caut informatii , îi rămân recunoscător. [/b][/i]
lyly_mate
 
Mesaje: 28
Membru din: 29 Dec 2008, 21:28

Mesajde agenda » 06 Feb 2009, 00:22

Ar trebui sa va incepeti 'sondajele' la Liceul de arta ; acolo veti afla in ce consta proba de vocational . Stiu ca are de trei valoare la media de admitere , ca este cea mai buna clasa , deci sunt admisi cei mai talentati copii !!! Daca nu aveti 'nimic de-a face cu a desena' , faceti-l altceva !!! Nu cred ca doriti sa luati locul unui copil talentat care munceste de mic si are rezultate la desen ...Fara suparare , dar a devenit o moda ca parintii sa face absolut orice pentru a-si sti copii in aceste clase. E la arhitectura , spun ei.... adica este deja arhitect ! Copii de la liceul de arta au 6 ore de specialitate pe saptamina , cum credeti fiul/fiica dvs va 'avea de-a face cu desenatul' in PATRU LUNI ?!
agenda
 
Mesaje: 22
Membru din: 06 Noi 2006, 12:54

Mesajde petronela_slavu » 06 Feb 2009, 09:14

Fiica mea este eleva la Liceul de Muzica si Arte Plastice Sigismund Toduta din Deva.
Va pot spune in ce au constat probele de admitere, dar nu stiu daca sunt aceleasi criterii la toate liceele si in toti anii.
Oricum, talentul la desen conteaza.
Succes!

IV. Modalităţi /date privind selecţia candidaţilor

 Pentru specializările: Arte plastice şi decorative, Arhitectura, arte ambientale şi design
A. PROBA DE PERCEPŢIE VIZUALĂ
- studiu după natura - desen: natura statica compusa din doua sau cel mult trei obiecte,dintre care unul de rotaţie (vase de lut, corpuri geometrice, fructe sau legume,naturale sau mulaje), compusa pe contraste valorice.
*Daca in fundal se foloseşte o draperie, aceasta nu va avea falduri.
* Se interzice compunerea naturii statice in exclusivitate din obiecte albe (gips), pe fundal alb.
- tehnica la alegerea candidatului: creion sau cărbune
Criterii de apreciere:
• Compunerea spaţiului plastic (încadrarea in pagina)
• Raportul dintre obiecte (proporţii)
• Forma, caracterul obiectelor
• Redarea spaţiului şi a volumului
• Raport valoric
B.PROBA DE CREATIVITATE
O compoziţie pe o tema data, executata in culoare sau volum (la alegerea candidatului).
a) CULOARE: O compoziţie cu personaje si cu enunţarea unei probleme de culoare - tehnica, culori de apa.
b) VOLUM - compoziţie ronde - bosse, cu personaje - modelaj in lut.
Criterii de apreciere:
a)- unitatea compozitiei si incadrarea in subiect;
- rezolvarea problemei de culoare enuntata;
- nota personala, originalitate, creativitate.
b) - raportul intre elemente, proportii, miscare, rezolvarea plastica a volumelor.
Nota: Pentru clasele de arhitectura proba de creativitate se adaptează specialităţii, sau se înlocuieşte cu o proba de memorie vizuala, proba scrisa, in care candidaţii vor descrie in maximum trei pagini un edificiu arhitectural cunoscut, sau un ansamblu arhitectural (de exemplu centrul oraşului). Se recomanda ca lucrarea să conţină şi schiţe de detaliu sau ansamblu, a căror calitate va fi evaluata după criterii plastice
Criterii de apreciere pentru proba de memorie vizuala:
• cantitatea si calitatea informaţiilor furnizate
• numărul detaliilor descrise
• claritatea exprimării si puterea de sugestie a textului.
• expresivitatea schitelor pe care le conţine lucrarea.
NOTA: Nu se admit contestaţii la probele de aptitudini.
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

Mesajde petronela_slavu » 06 Feb 2009, 09:20

agenda scrie:Ar trebui sa va incepeti 'sondajele' la Liceul de arta ; acolo veti afla in ce consta proba de vocational . Stiu ca are de trei valoare la media de admitere , ca este cea mai buna clasa , deci sunt admisi cei mai talentati copii !!! Daca nu aveti 'nimic de-a face cu a desena' , faceti-l altceva !!! Nu cred ca doriti sa luati locul unui copil talentat care munceste de mic si are rezultate la desen ...Fara suparare , dar a devenit o moda ca parintii sa face absolut orice pentru a-si sti copii in aceste clase. E la arhitectura , spun ei.... adica este deja arhitect ! Copii de la liceul de arta au 6 ore de specialitate pe saptamina , cum credeti fiul/fiica dvs va 'avea de-a face cu desenatul' in PATRU LUNI ?!


Doamna in cauza nu a spus ca nu ar avea talent copilul, ci doar ca in scoala nu are profesor cu care sa studieze asa cum ar trebui aceasta disciplina. Aceasta problema am avut-o si noi, dar asta nu a impiedicat-o pe fiica mea sa fie admisa printre primii. Am avut norocul ca o perioada de cateva luni s-au facut la liceu in fiecare sfarsit de saptamana ore de pregatire, gratuit.
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

Mesajde agenda » 06 Feb 2009, 15:02

Felicitari ! Ma bucur sa citesc despre astfel de copii .
agenda
 
Mesaje: 22
Membru din: 06 Noi 2006, 12:54

Mesajde petronela_slavu » 06 Feb 2009, 15:15

agenda scrie:Felicitari ! Ma bucur sa citesc despre astfel de copii .


Multumesc!
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

Mesajde lyly_mate » 06 Feb 2009, 19:57

Multumesc din suflet celor care au avut amabilitatea de a raspunde intrebarilor mele, sfaturile si informatiile mi-au fost utile. Orice parinte gandeste primul pentru bunele copilului sau , asta incerc sa fac. Despre talent este discutabil, in schimb sunt sigura de ambitia copilului meu ,care are nevoie de ajutor .Eu cred ca munca poate compensa intr-o mare masura talentul innascut . Felicitari parintilor si copiilor care au incredere in sansa. Si chiar daca vom reusi doar la liceu nu ne vedem si ......arhitecti !
lyly_mate
 
Mesaje: 28
Membru din: 29 Dec 2008, 21:28

Mesajde agenda » 06 Feb 2009, 22:15

Atunci de ce va indreptati catre arhitectura ?!
Este mare diferenta intre a munci si a avea talent , sunteti suficient de matura ca sa stiti ca asa este ... Unii stralucesc , iar altii ingroasa rindurile .
Despre talentul discutabil , banii pot aranja lucrurile foooarte frumos , dar si pe asta o stiti !
Pace si intelepciune !
agenda
 
Mesaje: 22
Membru din: 06 Noi 2006, 12:54

Mesajde lyly_mate » 07 Feb 2009, 10:48

Oferta pe plan local a liceelor este limitata si nemultumitoare . Colegiile au strict 2 orientari real si uman , profile care solicita la maxim un elev pe parcursul celor 4 ani doar pentru ca prestigiul liceului o impune . Ce ne mai ramane de facut ? lucrez in sistem deci vorbesc in cunostinta de cauza .
lyly_mate
 
Mesaje: 28
Membru din: 29 Dec 2008, 21:28

Mesajde petronela_slavu » 07 Feb 2009, 17:20

Pentru ca va vad foarte preocupata de aceasta problema, revin cu o precizare. La liceele vocationale, probele de aptitudini sunt programate inaintea admiterii la celelalte licee, astfel incat elevii respinsi sa se poata reorienta. Asa ca nu aveti nimic de pierdut daca incercati. Totusi parerea mea este ca fara talent ar fi greu si sa intre, dar mai ales sa se mentina. Vorbesc in cunostinta de cauza... fiica mea (am uitat sa precizez ca ea a ales arte plastice, nu arhitectura, dar probele au fost la fel) are doua zile pe saptamana specialitati (grafica, culoare, volum, perspectiva...).
Sunt sigura ca veti alege pentru fiul dumneavoastra ceea ce credeti ca e mai bine. Daca veti opta pentru arhitectura eu zic ca puteti sa il inscrieti la un cerc de desen. Pe fiica mea a ajutat-o foarte mult si faptul ca a frecventat cercul de pictura de la Clubul Elevilor Petrosani, unde o doamna profesoara cu suflet mare a compensat pe cat posibil lipsa profesorului calificat din scoala.
Succes!
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

Mesajde agenda » 08 Feb 2009, 11:48

Ca parinte va inteleg , dar atat .
Daca aveti impresia ca este mai usor acolo , va inselati . Asa cum a spus si Petronela , toata program este condensata in 3-4 zile pentru a face loc zilei/zilelor de specialitate . Fara talent si pasiune nu poate face fata , mai ales ca profesorii de cultura generala nu sunt deloc ( sau aproape deloc ) intelegatori ( mi se pare normal ) . Cartea e carte , specialitatea , specialitate ! Te inhami , inseamna ca esti capabil si ca poti face fata si sa inveti si sa lucrezi ( si au foarte mult de lucru pentru acasa ) .Cautati un profesor de specialitate de la liceu si rugati-l sa se ocupe in aceste cateva luni de copilul dvs . Incercati .
agenda
 
Mesaje: 22
Membru din: 06 Noi 2006, 12:54

am reusit

Mesajde lyly_mate » 28 Iul 2009, 12:36

Dupa un efort sustinut fiul meu a reusit la liceul de arte , sectia arhitectura . MULTUMESC TUTUROR , penru sfaturi si urez succes tuturor copiilor.
lyly_mate
 
Mesaje: 28
Membru din: 29 Dec 2008, 21:28

Re: admitere la liceu -sectia vocational arhitectura

Mesajde petronela_slavu » 21 Sep 2009, 11:59

Chiar m-am întrebat dacă a reuşit, dar n-am mai trecut pe aici să văd.
Felicitări şi succes!
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori