activitati gradinita

activitati gradinita

Mesajde Laura_09 » 16 Feb 2014, 21:39

Buna! :) As avea si eu nevoie de ajutor din partea cuiva cu experienta, va rog. Sunt eleva in clasa a XII-a la un liceu pedagogic, si am inceput practica la gradinita, unde mie mi-a fost frica dintotdeauna. Cert e, ca am primit ca tema de la educatoare sa predau o activitate de tip ALA, cu 2 sectoare: la unul dintre ele o fisa cu un labirint, iar la celalalt, pe domeniu stiinte tema este Viata animalelor salbatice in timpul iernii, unde chiar nu am ideea ce as putea sa fac, avand in vedere ca vorbesc de grupa mica. Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu o idee, as fi tare recunoscatoare :)
Laura_09
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Oct 2012, 21:21

Re: activitati gradinita

Mesajde iustina71 » 17 Feb 2014, 16:15

Buna, nu imi este clar care sunt cele doua sectoare. Daca am inteles bine, la un sector ai labirintul iar la sectorul Stiinte ai de propus niste sarcini: Am presupus ca tema saptamanii este Animale salbatice; asta inseamna ca la grupa s-a lucrat pe animale domestice si atunci poti realiza un joc> Alege si grupeaza- constituire de grupe: ai nevoie de jetoane cu animale domestice si salbatice copiii avand ca sarcina gruparea lor. Se mai pot forma grupe cu 1-3 elemente - atunci poti numara animalele de pe jetoane, poti pune cat indica cifra etc. Sunt doar niste sugestii.Bafta- sper ca ti-am fost de folos :)
iustina71
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Oct 2009, 21:02

Re: activitati gradinita

Mesajde sportiv » 17 Feb 2014, 16:25

Poate folosești ceva de aici:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: activitati gradinita

Mesajde mona_alx » 06 Mar 2014, 14:08

mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori