Acte inscriere gradul didactic II si inspectii

Acte inscriere gradul didactic II si inspectii

Mesajde brtana » 24 Sep 2010, 22:12

Am nevoie sa stiu ce acte sunt necesare pentru inscrierea la gr II.Am avut preinspectia si am inteles ca trebuie sa depun dosarul pana pe 10 oct. dosarul la gradinita si apoi la inspectorat.

Daca este cineva care foloseste alternativa Step si a sustinut activitati ,as dori sa ma ajute cu sfaturi.Am grupa mijlocie.
brtana
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Ian 2009, 20:06

Re: gradul didactic II

Mesajde costi_52 » 24 Sep 2010, 22:36

a) cererea tip de înscriere, adresată conducerii inspectoratului şcolar, în care candidaţii vor nominaliza instituţia de învăţământ centru de perfecţionare la care doresc să susţină examenul;
b) fişa de înscriere, completată, confirmată de conducerea şcolii, conform anexei 3 la prezenta metodologie;
c) copia legalizată a certificatului de naştere;
d) copia certificatului de căsătorie în cazul schimbării numelui de familie; în caz de divorţ sau recăsătorie se depun acte doveditoare suplimentare în acest sens;
e) copia legalizată a diplomei de studii însoţită de foaia matricolă/suplimentul la diplomă;
f) copia după certificatul de acordare a definitivării în învăţământ, certificată pentru conformitate cu originalul de către conducerea şcolii;
g) recomandare scrisă asupra activităţii candidatului, din partea consiliului profesoral al unităţii de învăţământ unde este încadrat;
h) dovadă privind calificativele acordate în ultimii doi ani şcolari;
i) dovadă privind calificativele acordate la inspecţiile şcolare în ultimii patru ani şcolari;
j) copia procesului verbal al inspecţiei curente efectuate înainte de înscriere, certificată pentru conformitate cu originalul de către conducerea şcolii.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Acte inscriere gradul didactic II

Mesajde biutza » 25 Sep 2010, 17:54

Din acest an, dupa ARACIP, trebuie sa se legalizeze certificatul de nastere, iar copia de pe definitivat trebuie doar in conformitate cu originalul.
Tocmai am aflat si eu, si trebuie sa-mi recompletez dosarul :(
biutza
 
Mesaje: 29
Membru din: 27 Ian 2006, 20:51

Re: Acte inscriere gradul didactic II

Mesajde costi_52 » 25 Sep 2010, 19:08

Cine va spus că cele două prevederi sunt noutăţi în acest an. După cum puteţi constata, ambele „noutăţi” se regăsesc în OMECI nr. 5720/2009 şi s-au aplicat şi în anul şcolar 2009-2010. Ce treabă are ARACIP-ul (Agenţia Română de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Preuniversitar) cu formarea continuă a personalului didactic?
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Acte inscriere gradul didactic II

Mesajde biutza » 26 Sep 2010, 16:06

Eu m-am inscris la grad anul trecut si nu a trebuit sa legalizez certificatul de nastere, iar acum trebuie sa ma transfer cu gradul de la invatatori la educatori. Am mers la inspectorat si cerand informatii despre aceasta procedura, inspectorul care se ocupa de grade didactice era nervos pt ca s-au schimbat multe lucruri referitor la dosar si mi-a cerut sa-i duc o copie legalizata dupa certificatul de nastere.
Nu stiu ce treaba are ARACIPUL dar inspectorul a spus ca in urma unor controale de la acestia s-a ajuns la concluzia cu legalizarea certificatului de nastere si dupa definitivat doar copie si certificata in scoala.
Asta am aflat, asta am transmis mai departe.
biutza
 
Mesaje: 29
Membru din: 27 Ian 2006, 20:51

Re: Acte inscriere gradul didactic II

Mesajde brtana » 26 Sep 2010, 18:28

Va multumesc foarte mult.
brtana
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Ian 2009, 20:06

Re: Acte inscriere gradul didactic II

Mesajde andre2 » 16 Noi 2010, 09:56

BUNA ZIUA! M-AM INSCRIS LA GRADUL DIDACTIC 2 IN TOAMNA ANULUI SCOLAR 2009-2010. AM SUSTINUT DOAR INSPECTIA PENTRU APROBAREA DOSARULUI . IN ANUL SCOLAR 2010-2011 TREBUIE SA MAI SUSTIN O INSPECTIE CURENTA SI INSPECTIA SPECIALA. LE POT SUSTINE PE AMANDOUA IN SEMESTRUL AL-II-LEA SAU PE SEMESTRE DIFERITE ?ASTEPT RASPUNS URGENT
andre2
 
Mesaje: 14
Membru din: 11 Oct 2008, 23:30

Re: Acte inscriere gradul didactic II

Mesajde carmencreanga » 16 Noi 2010, 22:04

andre2 scrie:BUNA ZIUA! M-AM INSCRIS LA GRADUL DIDACTIC 2 IN TOAMNA ANULUI SCOLAR 2009-2010. AM SUSTINUT DOAR INSPECTIA PENTRU APROBAREA DOSARULUI . IN ANUL SCOLAR 2010-2011 TREBUIE SA MAI SUSTIN O INSPECTIE CURENTA SI INSPECTIA SPECIALA. LE POT SUSTINE PE AMANDOUA IN SEMESTRUL AL-II-LEA SAU PE SEMESTRE DIFERITE ?ASTEPT RASPUNS URGENT

Eu stiam ca in aceast an scolar trebuie sa sustineti doua inspectii, cate una in fiecare semestru, iar in anul scolar urmator veti sustine inspectia speciala.
Succes!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Acte inscriere gradul didactic II

Mesajde costi_52 » 16 Noi 2010, 22:20

Este adevărat că metodologia prevede cel puţin două inspecţii şcolare curente, dar nu am auzit ca cineva să fi susţinut mai mult de două. Deci, din moment ce a susţinut inspecţia curentă 1, andre2 mai are de susţinut inspecţia curentă 2 şi inspecţia specială. Cea de a doua inspecţie curentă se programează în intervalul de la inscriere (prin înscriere întelegându-se depunerea cererii şi a dosarului, după susţinerea inspecţiei curente 1) până la susţinerea inspecţiei speciale.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Acte inscriere gradul didactic II si inspectii

Mesajde andre2 » 18 Noi 2010, 09:50

MULTUMESC PENTRU RASPUNS !(NU FACEAM REFERIRE LA MAI MULTE INSPECTII CURENTE SI DOAR LA IC2 SI INSPECTIA SPECIALA)
andre2
 
Mesaje: 14
Membru din: 11 Oct 2008, 23:30


Înapoi la Grade didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori