8 lei pentru carti

8 lei pentru carti

Mesajde daniela_bota » 19 Noi 2008, 21:51

Buna! Sunt si eu una dintre acele educatoare care cheltuie o parte din salar pe materiale didactice. Azi la cercul pedagogic am aflat ca exista un fond de carte de 8 lei pentru fiecare copil. Sunt colege ale noastre care au primit acesti bani, dar mai suntem si noi cele care nu stim nimic. Ma poate ajuta cineva cu informatii despre aceste fonduri, de unde vin si mai ales cum le putem accesa? Va multumesc!
daniela_bota
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Noi 2007, 19:02

bani pentru biblioteca

Mesajde omega » 26 Noi 2008, 17:22

Este adevarat, ministerul aloca bani pentru unitati scolare si prescolare cu personalitate juridica pentru dotarea bibliotecilor. Directorul trebuie sa ia legatura cu inspectorul de specialitate, iar acesta ii va da relatii privitoare la formalitatile de indeplinit. Sectorul contabilitate primeste ulterior suma cuvenita, (valoarea cartilor ce pot fi achizitionate), se face o achizitie publica prin SEAP unde se afiseaza titlurile de carti conform referatului de necesitate intocmit de director, iar editurile fac oferta. Se aleg variantele cele mai avantajoase, untatea contractanta solicita factura proforma de la societati alese, apoi ISJ deconteaza banii corespunzatori. Pare un pic complicat, dar oricum, contabilii au fost instruiti in legatura cu achizitiile publice. Este important ca toate demersurile sa se deruleze intr-o perioada stricta, altfel se pierd banii. Mult succes!
P>S> Noi de acum am obtinut doua transe de bani pentru dotarea bibliotecii. Suntem unitate cu personalitate juridica. Pentru grupele care apartin de scoli faceti necesarul de carte corspunzator numarului de copii la grupe, iar directorul scolii il include in lista proprie. :)
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Mesajde daniela_bota » 27 Noi 2008, 22:50

Multumesc mult pentru raspunsul tau!
daniela_bota
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Noi 2007, 19:02


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori