25% reducere din salariu?

25% reducere din salariu?

Mesajde invatator » 09 Mai 2010, 09:50

In caz ca ni se va reduce- desigur, abuziv si strigator la cer, venitul cu 25 %, vom fi uniti in manifestari sau vom accepta dupa sintagma "Decat deloc, mai bine mai putin"?
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: 25% reducere din salariu?

Mesajde stanuta_grigorica » 09 Mai 2010, 09:57

Ar trebui sa fim uniti, numai ca ... ma tem ca degeaba! S-a vazut in cazul Buzau ca in ciuda unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile dreptatea a fost interpretata sramb.
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Re: 25% reducere din salariu?

Mesajde claudiamd » 09 Mai 2010, 12:17

Eu sper ca dupa toate comasarile si restructurarile ce se discuta de atata timp, nu va mai fi nevoie sa se reduca la fiecare salariul cu 25%.
claudiamd
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Feb 2006, 23:39

Re: 25% reducere din salariu?

Mesajde constantanistor » 09 Mai 2010, 17:19

claudiamd scrie:Eu sper ca dupa toate comasarile si restructurarile ce se discuta de atata timp, nu va mai fi nevoie sa se reduca la fiecare salariul cu 25%.

Ce bine ar fi sa mai putem spera ca lucrurile se vor indrepta...! Eu sunt din Buzau si tocmai am fost anuntati la scoala ca plata salariulu pentru prestatia aferenta lunii aprilie se va face in proportie de 75 la suta pentru ca nu sunt bani! ( si aceasta plata era calculata dupa OG 41, nu dupa L 221, cea castigata in instanta). Ne asteapta vremuri grele! Cat despre ideea de unitate, vehiculata in postarile de mai sus, n-ati vazut ca guvernantii nu se lasa impresionati?? Nimic nu-i mai opreste!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: 25% reducere din salariu?

Mesajde 77udi » 09 Mai 2010, 19:49

constantanistor scrie:
claudiamd scrie:Eu sper ca dupa toate comasarile si restructurarile ce se discuta de atata timp, nu va mai fi nevoie sa se reduca la fiecare salariul cu 25%.

Ce bine ar fi sa mai putem spera ca lucrurile se vor indrepta...! Eu sunt din Buzau si tocmai am fost anuntati la scoala ca plata salariulu pentru prestatia aferenta lunii aprilie se va face in proportie de 75 la suta pentru ca nu sunt bani! ( si aceasta plata era calculata dupa OG 41, nu dupa L 221, cea castigata in instanta). Ne asteapta vremuri grele! Cat despre ideea de unitate, vehiculata in postarile de mai sus, n-ati vazut ca guvernantii nu se lasa impresionati?? Nimic nu-i mai opreste!

Si toate acestea se intampla deoarece unitatea nu ne caracterizeaza. Daca, noi, cei din alte judete, eram aproape de Buzau poate ca finalul era altul. Sa vedem ce facem,acum cand cutitul este la os!
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Re: 25% reducere din salariu?

Mesajde constantanistor » 09 Mai 2010, 20:30

77udi scrie:
constantanistor scrie:
claudiamd scrie:Eu sper ca dupa toate comasarile si restructurarile ce se discuta de atata timp, nu va mai fi nevoie sa se reduca la fiecare salariul cu 25%.

Ce bine ar fi sa mai putem spera ca lucrurile se vor indrepta...! Eu sunt din Buzau si tocmai am fost anuntati la scoala ca plata salariulu pentru prestatia aferenta lunii aprilie se va face in proportie de 75 la suta pentru ca nu sunt bani! ( si aceasta plata era calculata dupa OG 41, nu dupa L 221, cea castigata in instanta). Ne asteapta vremuri grele! Cat despre ideea de unitate, vehiculata in postarile de mai sus, n-ati vazut ca guvernantii nu se lasa impresionati?? Nimic nu-i mai opreste!

Si toate acestea se intampla deoarece unitatea nu ne caracterizeaza. Daca, noi, cei din alte judete, eram aproape de Buzau poate ca finalul era altul. Sa vedem ce facem,acum cand cutitul este la os!


Ai dreptate, Claudiu! Atunci, cand noi eram de 3 saptamani in strada, daca la nivel national s-ar fi incetat activitatea scolara, poate, poate ca ai nostri guvernanti ar fi gandit si in favoarea noastra! Dar, un singur judet care nu a facut ore timp de 3 saptamani a fost asijderea unei flori cu care nu se face primavara!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: 25% reducere din salariu?

Mesajde carmencreanga » 09 Mai 2010, 21:28

Perfecta dreptate aveti d-na constantanistor, numai ca noi nu stim CA IN UNIRE STA PUTEREA, SAU STIM TEORIA..........DAR NU STIM APLICA.
Poate macar in ultimul ceas.......vom sti sa luptam impreuna!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: 25% reducere din salariu?

Mesajde invatator » 09 Mai 2010, 21:53

Eu as fi dispusa sa fac curba de sacrificiu, din solidaritate si patriotism fata de tara- si fata de toti romanii-, acum cand este nevoie. Insa aceasta curba sa fie suportata de noi toti. Dar nu sunt dispusa sa vad guvernanti aruncand cu bani publici, facand averi peste noapte, etc, stiti si voi toti.
Si nu accept sa platim noi, cei de jos, si sa nu fie nimeni pedepsit pentru cum au guvernat fara resposnabilitate, aducandu-ne in aceasta jalnica situatie. Inconstienta unor guvernari aservite politic si nu oamenilor tarii a facut ca astazi sa fie afectate platile oamenilor si sa se atinga de pensiile bietilor batrani! Vai de parintii nostri, ma umple mila si jalea la gandul greutatilor prin care au trecut si ei, ca astazi sa fie astfel umiliti ..."enigmatici si cumniti, terminandu-si rostul lor..."!
Si sa acceptam fara nicio forma de protest?
Atunci, anul viitor- caci mizeria asta nu se termina intr-un an- ne vor apasa tot mai mult!

Grele vremuri mai traim!

E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron