2%invatatori/institutori

2%invatatori/institutori

Mesajde ion » 29 Sep 2006, 08:27

Ma intereseaza detaliat ce activitati desfasurate de invatatori/institutori si de responsabilul de comisie metodica I-IV din scoala, se pot introduce la premierea de 2%.
Multumesc anticipat.
ion
 
Mesaje: 47
Membru din: 19 Oct 2005, 15:30

Mesajde elenat » 29 Sep 2006, 12:43

2% se da pe ochi frumosi,nu ai stiut pana acuma? Ma mir! Inseamna ca la voi e corectitudine,nu gluma.Ma bucur sa aud asta.
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Mesajde doina_barsan » 29 Sep 2006, 13:23

La noi se da 2% la toata lumea :shock:
E si mai si....
Evident ca nu e corect/normal pt cei care fac mai mult in scoala dar ....asta este!
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde corina_tatiana_barbu » 29 Sep 2006, 13:45

La noi se acorda 2% pentru alte activitati decat cele obisnuite:
-lectii si referate la cerc sau comisia metodica;
-participare la simpozioane;
-amenajare, pavoazare;
-sponsorizare, in luna in care ai obtinut-o;
-serbari, excursii,vizite la muzeu, teatru;
-aparitia unor articole de specialitate, auxiliare, etc
-asistenta la concursuri si olimpiade fiindca oricum sunt sambata;
-prezentarea de materiale la lectoratul cu parintii, consiliu profesoral;
-implicarea in activitati gen ,,Ziua portilor deschise"sau ,,Eco-Scoala"
Probabil ca mai sunt si altele dar nu mi le amintesc acum.
Inainte de data de 1 a fiecarei luni, cei care au avut activitati lasa hartiuta la responsabilul comisiei metodice care le depune la Consiliul de administratie.Sunt luni in care se pot lua mai multi bani fiindca au fost mai putine activitati, si luni cum ar fi decembrie sau iunie in care luam toti cate 15-20 ron fiindca sunt serbari,etc
Asta e!
corina_tatiana_barbu
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Sep 2005, 19:17
Localitate: Pitesti

Mesajde ion » 29 Sep 2006, 14:01

La noi este o diferentiere intre profesori si invatatori/institutori. Adica activitatile incluse in criterii ptr. 2% au fost stabilite de profesori, majoritari in CA, iar activitatea specifica ciclului primar nu a fost luata in considerare, iar rezultatul : invatatorii /institutorii nu indeplinesc criteriile si deci nu primesc 2%.

De aceea ma interesa in detaliu formularea oficiala a criteriilor ptr.activitati specifice ciclului primar.
multumesc
ion
 
Mesaje: 47
Membru din: 19 Oct 2005, 15:30

2% invatatori/institutori

Mesajde lilianamusat » 02 Oct 2006, 18:52

In scoala noastra 2% primesc numai cei care sunt agreati de director si directorul bineinteles. Nu exista transparenta in acordarea acestei premieri. Sunt invatatoare care primesc in fiecare luna 2% si care nu participa la niciun simpozion sau ma rog nu au nicio activitate deosebita, dar ce sa mai vorbesc despre astea nu isi fac treaba la clasa cum ar trebui. In timp ce unele colege nu au primit niciodata aceasta premiere.
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

Mesajde carmen-lorena » 04 Oct 2006, 16:08

La noi in scoala nici nu se mai acorda!Pana anul trecut s-a acordat ,dar la toti pe rand ,desi dupa parerea mea nu e corect ca unii invatatori nici nu isi tinusera orele asa cum trebuie si tot primisera 2%,ce sa mai zici de alte activitati,de care nu au timp.
Si salariul de merit se da tot pe rand,nu in functie de punctajul obtinut pe fisa de evaluare.
Asa e viata! Ce sa-i faci?
Lorena
carmen-lorena
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Oct 2004, 17:02
Localitate: Sacueni

Revenire

Mesajde camilio » 18 Noi 2006, 13:07

Buna , Lorena ! Demult doresc sa iau legatura cu tine . Ai fost " piatra de temelie " intr-un proiect carte se desfasoara foarte bine . Ai locul asigurat !
Te asteptam ! Imi cer scuze pentru ca nu am abordat subiectul in cauza .
camilio
 
Mesaje: 22
Membru din: 17 Apr 2006, 19:01

Mesajde floricaplosca » 18 Noi 2006, 19:03

Şi în şcoala noastră se acordă 2% pentru alte activităţi decât cele obişnuite,aşa cum spunea mai sus colega Corina.În sala profesorală este afişat un tabel cu rubricatura Nr. crt., Denumirea activităţii, Data, Numele şi prenumele celui care a realizat activitatea.Cei care au activităţi deosebite se trec în tabel.Înainte de şedinţa consiliului de administraţie,directorul şi-i notează în carneţelul lui şi în cadrul şedinţei îi propune pentru premiere.În consiliul de administraţie sunt reprezentanţi atât din partea profesorilor,cât şi a învăţătorilor.Aceştia trebuie să cunoască foarte bine activitatea colegilor şi dacă mai au de făcut propuneri,le fac.În eventualitatea că sunt mai mulţi, atunci sunt trecuţi pe listă pentru luna următoare.Dacă sunt colegi foarte activi,care în fiecare lună desfăşoară activităţi deosebite,atunci în fiecare lună primesc 2%.Dar sunt şi colegi care primesc o dată sau de două ori pe an şcolar.Asta e!
floricaplosca
 
Mesaje: 64
Membru din: 16 Mai 2006, 19:13

Mesajde lorenad » 24 Noi 2006, 20:52

Eu nici nu am auzit vorbindu-se în şcoală de acest 2%. Credeam că nici nu se mai dă. Sau poate chiar nu se dă... cui trebuie. Cine ştie cine îl ia?
lorenad
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Noi 2005, 13:24

Mesajde lorenad » 24 Noi 2006, 20:52

Eu nici nu am auzit vorbindu-se în şcoală de acest 2%. Credeam că nici nu se mai dă. Sau poate chiar nu se dă... cui trebuie. Cine ştie cine îl ia?
lorenad
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Noi 2005, 13:24


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori